Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

ÚOHS pravomocně trestá stavební firmy. Rekordní pokutu snížil o stamiliony

  • 6
Antimonopolní úřad pravomocně uložil skupině velkých stavebních firem rekordní pokutu za to, že se mezi sebou domlouvaly o účasti na veřejných soutěžích v letech 2006 až 2008. Oproti původnímu nepravomocnému rozhodnutí pokuta poklesla o stovky milionů korun.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj dokončil rozkladové řízení historicky rekordního případu a potrestaným stavebním firmám rozeslal pravomocná rozhodnutí.

Po rozkladu je pokuta o stovky milionů korun nižší než bylo v původním rozhodnutí z listopadu loňského roku. Zatímco tehdy ÚOHS navrhoval pokutu přes 2 miliardy korun, nyní mají viníci uhradit „jen“ 1,65 miliardy (více jsme psali zde).

„Přistoupili jsme k mírnému snížení základní částky pro výpočet pokuty, neboť prvostupňový orgán nezahrnul do výpočtu vedle typové závažnosti deliktu i aspekt individuální závažnosti jednání jednotlivých účastníků řízení,“ vysvětlil tuto změnu sám Rafaj.

Prohřešek zvaný bid rigging

I tak se ale podle pravomocného rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici, jedná s přehledem o nejvyšší dosud udělenou pokutu. Dosavadním rekordem byla bezmála miliardová pokuta pro elektrotechnické firmy uložená úřadem v roce 2007. Později byla ale zrušena.

Antimonopolní úřad trestá celkem sedm firem, které se podle něj měly domlouvat v druhé polovině minulé dekády na třech veřejných soutěžích. Tím, že se firmy domlouvaly na tzv. krycích nabídkách de facto znemožnily hospodářskou soutěž a dopustily se tzv. bid riggingu.

Největší pokuta - šest set milionů korun pro každého - byla podle listopadového nepravomocného rozhodnutí udělena Skansce, Strabagu a Eurovii. A to proto, že tyto firmy mají největší obraty, z nichž se pokuty odvozují.

Největší hříšníci „ušetří“ sto milionů

Právě tyto tři firmy po rozkladové revizi rozhodnutí nejvíce “ušetří”. I tak má ale Skanska zaplatit necelých 530 milionů, Strabag 497 milionů a Eurovia 492 milionů korun. Ostatní pokuty jsou o řád nižší: Swietelsky má zaplatit 76 milionů korun, M - Silnice 46 milionů, Berger Bohemia 13 milionů a Lesostavby Třeboň 4,2 milionu korun.

Už dříve - po rozeslání prvoinstančního nepravomocného rozhodnutí - stavební firmy vinu odmítaly. I když nyní je rozhodnutí pravomocné a firmy musí pokuty do 180 dní ode dne právní moci rozhodnutí zaplatit, stále mají možnost napadnout jej soudní cestou. Velmi často se potom v případě velkých pokut udělených ÚOHS stává, že je soud po letech zruší a úřad musí zaplacené částky s úroky vracet.

,