Stín muže se zrcadlí ve výloze zavřeného obchodu v Aténách. Podnik zkrachoval a

Stín muže se zrcadlí ve výloze zavřeného obchodu v Aténách. Podnik zkrachoval a je na prodej. | foto: Reuters

Řekové jsou zoufalí, počet sebevražd se kvůli krizi zdvojnásobil

  • 48
Řekové se hroutí, finanční krize na ně doléhá tak silně, že vzrůstá počet lidí, kteří si kvůli tomu berou život. Píší o tom tamní média a The Wall Street Journal. Na život si sahají hlavně muži, podnikatelé, kteří nestačí splácet dluhy své firmy.

V Řecku se od vypuknutí ekonomické krize v roce 2008 zdvojnásobil počet sebevražd, píše americký list s odvoláním na údaje řeckého ministerstva zdravotnictví.

Řecko dosud patřilo k zemím Evropské unie, které obsazovalo nejnižší příčky sebevražedných statistik. Po vypuknutí krize v roce 2008 se však počet zoufalých Řeků začal rapidně zvyšovat. Jen mezi roky 2007 a 2009 stoupl počet sebevražd o pětinu na číslo 400. Tehdy připadalo na sto tisíc lidí zhruba 3,4 úmrtí. Nyní ale počet stoupl na šest sebevražd na sto tisíc obyvatel.

Počet lidí, kteří se pokusí bezúspěšně zabít, je však podle údajů Světové zdravotnické organizace (SZO) ještě desetkrát až dvacetkrát vyšší.

K sebevraždám se uchylují hlavně muži. Ženy tvoří "jen" jeden případ z pěti. Většina lidí, mužů i žen, se podle serveru oběsí. Muži si pak volí ještě často smrt zastřelením a ženy se tráví.

Šestapadesátiletý Řek si na sebe leje benzin před pobočkou banky Piraeus Bank v
Šestapadesátiletý Řek se zapáli před pobočkou banky Piraeus Bank v Soluni. (16.
Policista hasí muže, který se zapálil před pobočkou řecké banky Piraeus Bank v
Policisté stojí u muže, který se zapálil před pobočkou řecké banky Piraeus Bank

Minulý pátek se ale například v Soluni na ulici zapálil šestapadesátiletý podnikatel. Byl zoufalý, protože nedokázal splácet dluhy, které si na své podnikání vzal.

Řekové také mnohem častěji volají na tísňové linky. Psychiatr Kyriakos Katsadoros, který pracuje pro linku věnovanou právě lidem uvažujícím o sebevraždě, uvedl, že loni linka zachytila 2,5 tisíce hovorů, letos jen za osm měsíců to byl dvojnásobek. Každý čtvrtý člověk si přitom stěžuje na vážné finanční problémy, uvedl server athensnews.gr.

Na světě se podle SZO zabije ročně zhruba milion lidí. K sebevraždám jsou přitom náchylnější lidé, kteří nemají práci. Podle údajů organizace způsobuje růst nezaměstnanosti o procento v průměru nárůst sebevražd v populaci o 1,5 procenta. Míra nezaměstnanosti dosáhla v Řecku podle posledních dat Eurostatu z letošního března úrovně 15 procent.