Truhláři z kateřinského učiliště při práci.

Truhláři z kateřinského učiliště při práci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Chybí nábytkáři a čalouníci. Firmy přeškolují cukráře i elektrikáře

  • 160
Tuzemským výrobcům nábytku zoufale schází truhláři, čalouníci a další důležité profese. Na nedostatek kvalifikovaných pracovníků si stěžuje devět z deseti firem. Situaci se snaží řešit prostřednictvím náborů ukrajinských řemeslníků nebo přeškolováním lidí vyučených v jiných oborech – třeba kuchařů, cukrářů nebo elektrikářů.

Špatnou situaci v sektoru popisuje Klastr českých nábytkářů a Cech čalouníků a dekoratérů. Z průzkumu mezi výrobci vyplývá, že zásadním zdrojem problémů je absence vhodné školní přípravy. Za jedenáct let ubylo 68 procent absolventů truhlářských oborů a 85 procent vyučených čalouníků.

Česko má dostatek finančníků. Technici naopak chybí, říká studie

„V současné době si musí firmy samy převychovávat čalouníky z vyučených cukrářů, kuchařů či elektrikářů,“ popsala Helena Prokopová z Cechu čalouníků a dekoratérů. Čalouníků je podle ní málo a navíc nejsou ochotni dojíždět za prací do vzdálenějších míst. Některé firmy by chtěly situaci zlepšit zřízením podnikových škol. Uvažuje o tom třináct procent dotázaných podniků.

„Pokud bude trend absolventů učňovských škol pokračovat tímto tempem, během jedné generace budou nábytkáři prakticky vymazáni z oborové mapy našeho průmyslu,“ varuje předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Podle něj je třeba okamžitě zlepšit systém školství a motivovat firmy k zakládání vlastních učilišť.

Kromě toho, že lidé v truhlářských firmách a u výrobců nábytku chybí (problém sehnat je má devět z deseti podnikatelů), firmy také hlásí, že dvě třetiny uchazečů nesplňují nároky na kvalitu a třicet procent jich je profesně průměrných. Výrobci tak v některých případech Čechy nahrazují Ukrajinci. Tohoto trendu se nábytkáři bojí. Pokud bude problém pokračovat, podle prokuristy Klastru českých nábytkářů Radka Brychty budou jádro řemeslníků v tuzemsku tvořit ukrajinští, slovenští a vietnamští pracovníci.

Nezájem živí i nízké mzdy

„V naší dceřiné klastrové iniciativě Czech Industry Company ve Vietnamu evidujeme zájem českých nábytkářů už i o vietnamské truhláře, a to je na pováženou,“ míní Brychta, který o oboru mluví jako o tradičním českém rodinném stříbru.

Zájem o tyto obory však upadá i kvůli nízké mzdě. Zatímco v průmyslu dosáhl loni průměrný výdělek 27 672 korun, truhlář si vydělal jen 20 719. Důvodem je i výroba levnějšího nábytku s nízkou marží a potřeba investovat do výroby.

Navzdory zmíněným potížím hledí nábytkáři do budoucna s optimismem. Nábytkářský průmysl vzrostl čtvrtým rokem v řadě a export se za posledních pět let zvýšil na dvojnásobek.