Reportáž na Nově vznikla po dohodě s Nomurou

  15:53aktualizováno  15:53
- Reportáži o firmě Pražské pivovary, odvysílané v televizi Nova v dubnu, předcházela dohoda mezi tehdejším šéfem Novy Vladimírem Železným a společností Nomura International, která je hlavním konkurentem Pražských pivovarů. Vyplývá to z dopisu, který má MF DNES k dispozici. V něm předseda představenstva společnosti Beseda Holding (ovládané Nomurou) Michal Voráček zasílá do televize Nova své podklady k reportáži do hlavní zpravodajské relace Novy.

"Na základě dohody mezi generálním ředitelem Vladimírem Železným a společností Nomura International zasíláme podklady k dnešní zpravodajské relaci ohledně valné hromady společnosti Pražské pivovary, a.s. (problém Bass)," oznamuje Voráček tehdejší ředitelce úseku vnitřních vztahů Novy Markétě Schifferové pět dní před Železného odvoláním z postu ředitele Novy.

V reportáži o valné hromadě Pražských pivovarů, které vlastní britská firma Bass, ještě ten den zazněla taková silná slova jako: "Společnost se blíží k úpadku" nebo "Investice do Pražských pivovarů je černou můrou pro vrcholové vedení společnosti Bass" či "Je jen otázkou času, kdy Bass opustí Českou republiku".

"Byl to pro nás tehdy šok, ta reportáž byla účelově zpracovaná proti nám a velmi nás poškodila," reagovala mluvčí společnosti Pražské pivovary Diana Dobálová. Podle ní však příspěvek nebyl ojedinělý. "Věděli jsme, že už delší dobu byla proti nám vedena kampaň, ale netušili jsme odkud. Je strašné, že v nejsledovanější televizi mohlo k takovým manipulacím docházet," dodala Dobálová.

Mediální zástupce Železného Roman Bajčan však zpochybňuje, že by reportáž o Pražských pivovarech byla zmanipulovaná. "Podle mých informací Bass v té době vykazoval dlouhodobou ztrátu," řekl Bajčan.
Společnosti Bass a Nomura podnikají ve stejném oboru a naposledy se střetly v případu pivovaru Radegast, kde se obě snaží získat rozhodující podíl.

Existenci dohody o účelově zpracované reportáži popírá i šéf Nomury Eduard Onderka: "O žádné takové dohodě mezi námi a Železným nevím."

Pravost dopisu a důkazy o dohodě naopak potvrzuje Jan Vávra, který v té době vedl na Nově zpravodajství a nyní vystřídal Železného v čele ČNTS. Zmíněná reportáž vznikala pod jeho taktovkou. "Železný byl v té době mimo republiku, takže mi zavolal a dal mi příkaz, abych takový příspěvek nechal natočit. Musel jsem jej splnit," popsal Vávra. Ten měl v té době originální dopis, který je dnes uložen v archivech ČNTS, v ruce. Vávra dodal, že natáčení reportáží na objednávku nebylo ojedinělé. "Stávalo se to," připustil.

Účelové manipulování zpráv je jednoznačné porušování zákona o vysílání a mohlo by vést i k odebrání licence. "Zákon ukládá objektivně a vyváženě informovat. Manipulace se zprávami je samozřejmě nepřípustná," poznamenal předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Josef Josefík.

Železný přitom ještě včera tvrdil: "Ctíme novinářskou svobodu tak, jak nám to bylo doporučeno radou při udělení licence."

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Největší nedobrovolná dražba. Pinkasův palác míří do aukce za 470 milionů

Pinkasův palác v Praze na Kampě

Pinkasův palác na pražské Kampě jde do nedobrovolné dražby. Vyvolávací cena je 470 milionů korun a podle realitní...

Euro stále v nedohlednu. Ministerstvo a ČNB vstup do eurozóny nedoporučují

Euromince

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny,...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Najdete na iDNES.cz