VIDEO: Textilku Triola zachránila výroba podprsenek pro vnadné ženy

  18:17aktualizováno  18:17
Tradiční česká textilka Triola vyrábí dámské spodní prádlo už téměř sto let. Firma prošla za ty desítky let dlouhým vývojem a po revoluci zažívala těžké období. Zachránilo ji rozhodnutí zaměřit se na vnadné české ženy. Redakce iDNES.cz natáčela výrobu podprsenek přímo v závodu v Horním Jiřetíně.

„Ušijeme za den sedm set podprsenek,“ rozhlíží se po rozlehlé hale plné šicích strojů ředitelka výrobního provozu Alice Krocová. V závodu v Horním Jiřetíně pracují desítky šiček. Každá z nich šije určitou část podprsenky. „Toto jsou ty ruce firmy, modely vznikají v Praze,“ doplňuje PR manažerka Lýdie Malchárková. Celkově má firma téměř 140 zaměstnanců.

Společnost Triola má dlouholetou tradici. Založili ji v roce 1919 tři muži a původně se specializovala především na výrobu košil, spodního prádla pro muže a také výrobu korzetů. A jako každá firma prošla dlouholetým vývojem. Stala se úspěšnou a v období první republiky exportovala do několika zemí.

V roce 1948 firmu zastihlo znárodnění a stala se gigantickým státním podnikem. V devadesátých letech byla zprivatizována a několikrát změnila vlastníka. Jenže nezkušenost v silném konkurenčním prostředí a také příchod levného zboží z Číny ji přivedlo na pokraj krachu.

Před konkurzem ji zachránilo nové vedení a změna směřování firmy. Ze svého portfolia vyškrtli neziskové zboží a soustředili se pouze na výrobu dámského spodního prádla a plavek. Rozhodli se zaměřit na vyšší středně příjmové skupiny žen a uvést na trh rozmanité velikosti od malých košíčků až po košíčky K. „Vrátili jsme se k tomu, co umíme - šijeme pro krásné, plné české zákaznice,“ míní Malchárková. Asijská konkurence je prý proto netrápí.

Firma Triola měla loni obrat 80 milionů, letos by se ráda dostala na milionů sto. Paradoxně jí ale dělá starosti ekonomické oživení. Nemohou najít dostatek šiček, ty trvá zaškolit jeden až dva roky(více o nedostatku šiček čtěte zde).

I milimetr odklon znamená chybu

„Úplný začátek začíná na modelárně v Praze a tady se začíná realizovat ta vlastní výroba,“ vysvětluje Krocová. Nejdřív se na střihárně látky řežou na malé dílky. „Látky se napnou, natáhnou a připraví se na stříhání,“ dodává Krocová. Dílky se vyřezávají na katru, což je řezací stroj s programem, ve kterém jsou uloženy rozměry na každý model. Pouze krajka se stále řeže ručně. „Kupujeme látky u atestovaných výrobců, které jsou kvalitní, nejsou to žádné látky bez rodokmenu,“ říká Malchárková.

Fotogalerie

Jednotlivé malé dílky se poté sešívají. „Běžně počítáme, že má podprsenka asi 40 dílků a opravdu není jednoduché tolik dílků precizně sešít, protože jeden milimetr odklon znamená už jinou velikost a také chybu,“ vysvětluje Malchárková. Práce vypadá velmi náročně, zkušené pracovnice mají ale už modely v ruce.

„Vývoj modelů trvá rok až dva roky,“ doplňuje Malchárková. Přestože se podprsenky do jednotlivých velikostí modelují na počítači, testují je samy ženy. „Máme tým našich probantek. Pokud vymyslíme model, tak ten model dáme po několika testováních našim testerkám k otestování a až posléze jde model do výroby,“ vysvětluje.

Na závěr nám předvede, jak model vypadá oblečený. „Slečna modelka je pádným důkazem toho, že nás asijská konkurence prozatím ještě nedostihla, protože takové velikosti nemají,“ ukazuje na vnadné modelce hotový výrobek Malchárková. Loni firma prodala dohromady 250 tisíc kusů prádla a plavek. Prodejny má v Česku a na Slovensku.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Slevomat rozjel cestovku do exotiky, do tří let chce utržit miliardu

Slevomat slibuje exotiku za ceny až o třetinu nižší než konkurence. Na snímku...

Portál Slevomat založil vlastní cestovní kancelář CK Zanzo, která od listopadu prodává zájezdy do exotických destinací...

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

Antimonopolní úřad povolil Agrofertu koupit vydavatelství Bauer Media

Anděl media centrum (AMC), kde sídlí redakce vydavatelství MAFRA (3. ledna 2012)

Holding Agrofert může prostřednictvím své mediální společnosti Mafra koupit vydavatelství volnočasových časopisů Bauer...

Najdete na iDNES.cz