Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Republika Kraví hora otevřela své sklepy

  9:06aktualizováno  9:06
Po rozpálené uličce na jižním svahu bořetické Kraví hory se trousí lidé, všem se kolem krku pohupuje špunt od vína. Ten byl v sobotu propustkou k bohatým státním rezervám bořetické "Svobodné spolkové republiky Kraví hora." Místní totiž pořádají den otevřených sklepů.
Bořetice, vinař

Bořetice, vinař - Den otevřených sklepů v Bořeticích (28. května 2005) | foto: Radek MičaMF DNES

Od založení "republiky" uplynulo jenom pět let, ale Bořetičtí si svůj recesistický státní útvar nemohou vynachválit. Zato první písemná zmínka o vinohradech je podle internetové stránky Bořetic z roku 1361, kdy Vichna, vdova po Přibyslavovi z Bořetic, zdědila mimo jiné i vinohrady v Kraví hoře.

"Každoročně nám sem jezdí víc turistů," libuje si kravihorský prezident a zároveň starosta Václav Petrásek. Svůj sklep má označený vlajkou kravihorské republiky stejně jako asi dvacítka jeho sousedů.

V takto označených sklepech mohli sobotní návštěvníci vypít, co snesli. U vstupu, který měl symbolizovat celnici, návštěvníci zaplatili čtyři sta padesát korun, domů si mohli odnést víno za tři sta a na místě vypít, kolik dokáží. "Jestli někdo oběhne všechny sklepy a v každém ochutná pár vzorků, tak toho bude mít asi docela dost," strachoval se Petrásek při pohledu na teploměr, který ukazoval na jižním svahu kopce nad třicet stupňů.

Někteří lidé si ale se střídmostí hlavu nelámali. "Já to zvládnu, neboj," brblal na svého kamaráda jeden z návštěvníků slavnosti, který se po cestě k dalšímu sklepu raději přidržoval zdí. Ovínění turisté, kteří přijeli na kolech, se svých strojů po cestě z kravihorské republiky přidržovali.

Na "mezistátní návštěvu" se v sobotu do kravihorské republiky vydali i zástupci Jihomoravského kraje. Náměstci hejtmana Václav Horák a Milan Venclík obcházeli s doprovodem kravihorského prezidenta poctivě jeden sklípek za druhým a ochutnávali.

"Mohli bychom třeba uzavřít mezistátní smlouvu o zrušení cel," navrhoval Horák kravihorským v jednom ze sklípků. Milan Venclík si zase nemohl vynachválit podmínky, za jakých se v Kraví hoře jedná. "Čím víc sklepů člověk projde, tím je to vyjednávání příjemnější," prohlašoval.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Najdete na iDNES.cz