Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Respekt a úcta, volal šéf evropského obchodu a vrhal tenisáky

  • 7
Takový úvod konference o obchodu asi čekal málokdo. Místo formálního zahájení naházel prezident sdružení EuroCommerce Feargal Quinn mezi stovky účastníků v pražském Top Hotelu tenisáky. "Chci, abyste si zapamatovali čtyři důležitá pravidla, která vám teď řeknu," volal na nechápavě zírající posluchače.

"Pro obchod je důležitý respekt, úcta, hodnota a nadšení," vyjmenoval Quinn s každým hodem.

Quinnovy výroky i tenisové míče dopadly mezi rekordní počet účastníků 15. ročníku konference věnované trendům a vývoji v oblasti retailu. Špičky tuzemského i zahraničního obchodu na ní řeší především možný vliv ekonomické krize.

Většina delegátů se shodla na tom, že dopad krize na maloobchod bude pravděpodobně méně drastický, než v jiných oblastech. Chování zákazníků se nicméně nejspíš změní a domácí i světová poptávka klesne. Z toho mohou těžit hlavně diskonty nebo družstevní prodejny.

"Spotřeba v Česku zpomalí. Některé regiony budou zasaženy více, jiné méně. Bude záležet na tom, jak vysoká kde bude nezaměstnanost," myslí si šéf hypermarketů Globus Petr Vyhnálek.

Podle něj není řešením dělat narychlo krátkodobá opatření a opouštět dosavadní koncept. "Já bych věřil tomu, co jsme dělali doposud," říká.

Některé sítě už počítají s nižšími příjmy. "My očekáváme pokles maloobchodních tržeb o 10 procent," řekl Martin Moravec, jednatel firmy p.k. Solvent, která provozuje například sítě drogerií Teta.

"Velcí mohou spolknout malé"

Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte řekl, že Česko čeká první skutečná recese. Někteří lidé podle něj budou více zvažovat, kde utratí své peníze. "Bude to vysoce diferencované. Hřiště se zmenší," uvedl s tím, že se zároveň objeví nové příležitosti k převzetí slabší konkurence, která krizi nepřežije.

Podle Niedermayera byla spotřeba v tuzemsku nízká i v uplynulých letech, kdy ekonomika rostla. Proto by její omezení nemělo být tak drastické.

Obchodníci poslali vládě vzkaz, jak by jim v době krize mohla pomoci. Většina z nich by uvítala podobná opatření, která navrhuje Národní ekonomická rada vlády - tedy snížení odvodů za zaměstnance, zrychlení odpisů a investice do infrastruktury. Spolumajitel maloobchodní sítě Hruška Karel Hruzík by byl také pro garance úvěrů pro podnikatele.

Člen NERV Jiří Rusnok na to odpověděl, že pro vládu je klíčové zachovat makroekonomickou stabilitu země. "Cestou není podporovat jednotlivé podnikatele. Je třeba jednat rychle a udržet zaměstnanost, která tvoří kupní sílu, tedy i maloobchodní obrat," uvedl Rusnok.

NERV je podle něj pro malé, rychlé a efektivní investice na regionální úrovni. To by mohlo vylepšit třeba dopravní spojení v regionech, kde by lidé mohli snáze cestovat za prací.