Firmy přehodnocují používání materiálů ve svých řetězcích poté, co se zvýšil tlak na udržitelnost byznysu a používání ekologičtějších materiálů. Například britská premiérka Theresa Mayová nazvala plastový odpad jednou z největších pohrom naší doby. Podle organizace Plastics Europe se v Británii každý rok použije 3,7 milionu tun plastů, píše BBC.
Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku![]() |
Kavárenský řetězec Costa Coffee letos plastová brčka ve svých pobočkách začne nahrazovat alternativami, které jsou více přátelské k přírodě.
Už teď brčka prý vydávají jen na požádání. Podle Jasona Cotty, šéfa britské divize společnosti, jde o součást procesu přehodnocování všech obalů a kelímků na nápoje odnášené s sebou.
„Plastová brčka se po desetiletí rozdávala, jako by nemělo být žádné zítra. Bohužel pro některé mořské tvory brčko v útrobách opravdu znamená, že žádné zítra nebude,“ komentuje situaci Laura Parryová z ochranářské organizace Marine Conservation Society. Podniky i zákazníky vyzývá, aby brčka přestali používat.
Costa následuje například britské restaurace s japonským jídlem Wagamama a mezinárodní řetězec prodávající čerstvé sendviče Pret A Manger, které rozhodnutí skoncovat s plastovými brčky oznámily nedávno.
Supermarkety Iceland jdou ještě dál a do pěti let chtějí produkty vlastní privátní značky balit do jiných než plastových obalů, informoval deník Independent. Také Tesco by rádo jednou používalo jen recyklovatelné obaly.