Restauraci může nahradit domácí zahrada či zámecký park

  10:51aktualizováno  10:51
- Salonky restaurací nebo nazdobené obývací pokoje už dávno nejsou jediným místem svatebních hostin. Budoucí novomanželé, lépe řečeno jejich rodiče, kteří se chtějí vymanit z šedi klasických svíčkových a řízků, mohou zvolit i méně tradiční formy pohoštění. Pokud nebudou přímo trvat na jídlem prohnutých stolech, mohou za občerstvení svatebních hostí zaplatit méně než v restauraci - třeba na zahradní slavnosti nebo rautu v pronajatém sále.
Party s grilováním nemusí být drahá

Oběd v salonku restaurace střední úrovně přijde dnes pro jednu osobu zhruba na tři sta až čtyři sta korun - včetně přípitku, ale bez dalšího alkoholu. Pokud hostina pokračuje až do večera, musí si rodina připravit dalších zhruba deset tisíc korun na nápoje a večeři. Levněji může vyjít zahradní slavnost. Tu se však vyplatí pořádat prostřednictvím specializovaných cateringových agentur pro více lidí, obvykle nejméně pro padesát až šedesát.

Velkou část ceny totiž tvoří fixní náklady na půjčení stolů, přístřešků, nádobí a odměny personálu. Proto je cateringových agentur, které nabízejí své služby soukromníkům, zatím málo, většina z nich pracuje především pro firmy. »Často svatebčani poobědvají jen v úzkém rodinném kruhu a ostatní hosty pozvou na party,« říká Jakub Mejsnar z agentury Mejsnar, která se mimo jiné pořádáním menších zahradních slavností zabývá.

»Pokud se podává pivo a tuzemská vína, jeden člověk tu obvykle nevypije za více než sto korun. Pro padesát lidí je tedy reálné připravit slušný raut, třeba i včetně grilování selete, za tři sta korun na osobu se vším všudy,« dodává Mejsnar.

Půjčení velkých stanů stojí desetitisíce

Nejlevnější forma svatební oslavy je pohoštění z vlastních zdrojů, svépomocí vyrobené. Pokud by chtěla rodina zajistit kvalitní obsluhu či přípravu pokrmů, může si sjednat číšníka a kuchaře, oba si řeknou v průměru osmdesát až sto korun na hodinu. Za zmiňovaných tři sta korun na osobu, které budou v restauraci stačit jen na oběd bez alkoholických nápojů, se mohou v domácím prostředí hosti naobědvat a navečeřet a na každého zbudou ještě dvě lahve vína nebo zhruba deset piv nebo Dobrých vod.

Pokud by chtěla rodina slavit na zahradě, musí počítat i s výdaji na přístřešky. Jednoduché zahradní stříšky o velikosti tři krát tři metry prodávají například sítě prodejen Obi či Baumax zhruba za tisíc korun. Stejné se na den dají půjčit asi za sto padesát až dvě stě korun. Výrazně dražší je půjčení velkých stanů, do kterých je možné doplnit i podlahu a koberce. Půjčovné padesátimetrového stanu bez podlahy se pohybuje zhruba od třinácti do pětadvaceti tisíc korun, s podlahou okolo dvaatřiceti tisíc korun.

Nejdražší prostory má Pražský hrad

Party se nemusí nutně odehrávat doma na zahradě. Ti, kteří nemají zrovna hluboko do kapsy, mohou uspořádat oslavu v historických prostorách nebo třeba na lodích. Například zámek v Libicích u Mělníka s romantickým parkem a jezírkem lze pronajmout za dvacet až třicet tisíc korun. Podobně se platí za hodinu plavby po Vltavě. Nejdražší jsou místnosti Pražského hradu - za pronájem Míčovny zaplatí zájemce 260 tisíc korun, za Rudolfovu galerii dokonce necelých čtyři sta tisíc korun.

Hudebníci si řeknou o několik tisíc korun

Vedle jídla patří ke svatbě neodmyslitelně i hudba. Na zahradní slavnost zvlášť. Jeden hudebník si za odpoledne a večer řekne obvykle jeden až tři tisíce korun. Za deset až patnáct tisíc korun lze objednat už známější kapelu, která hraje například v pražských rockových klubech. Orchestr Ondřeje Havelky zahraje a zazpívá za sto tisíc, Ferdinanda Havlíka za padesát až šedesát tisíc korun. »Jeden náš movitý zákazník chtěl skupinu Lucie. Museli jsme ho zklamat. Kapely takového jména mají podle marketingového plánu přesně stanovený počet vystoupení v roce, navíc by za jejich zpěv dal asi jeden milion korun,« vysvětluje Jakub Mejsnar.
Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Padělaných bankovek je méně než loni, oznámila Česká národní banka

Česká národní banka předvedla zabavené padělky českých bankovek. (11. ledna...

Česká národní banka zadržela za první čtvrtletí letošního roku 1521 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...Najdete na iDNES.cz