Václav Stárek, šéf Asociace hotelů a restaurací

Václav Stárek, šéf Asociace hotelů a restaurací | foto: Ondřej Němec, MAFRA

Stravenky jsou nemravnou druhou měnou ve státě, říká šéf asociace restaurací

  • 1142
Jsou druhou měnou ve státě a restaurace za ně platí nemravné poplatky až deset procent z jejich hodnoty, říká na adresu stravenek prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. „Kampaň proti nim nevedu,“ ujišťuje. Většině restaurací by podle něj zrušení stravenek nevadilo.

Objevily se zprávy, že by asociace chtěla zrušit stravenky. Jak si to představujete?
Stravenky se používají v obchodech, restauracích, dokonce se někde recyklují, to znamená, že se neznehodnotí, kolují dál a jsou druhou měnou ve státě. Vadí nám ale, že náklady pro provozovatele z nominální hodnoty stravenky jsou už deset procent. Přijde nám to nemravné. Vidím dvě cesty. Buď do monopolu přibudou další firmy, které je budou poskytovat za lepších podmínek, nebo stravenku nahradí nějaká finanční částka pro zaměstnance.

Ale zaměstnavatelé stravenky poskytují díky daňové podpoře. Neztratili by potom motivaci tento benefit dávat?
Pokud by daňová podpora byla zachována, nic zásadního by se nezměnilo. Stravenky by se měly nahradit paušální částkou za stejných podmínek, tedy se zachováním daňové podpory.

Zrušte stravenky, volá polovina hospod. Tratí kvůli nim až desetinu tržeb

Je pro to politická vůle?
Nemyslíme si. S nikým jsme nejednali. Jen jsme reagovali na diskusi okolo stravenek a tvrzení, že bez stravenek by restaurace nemohly existovat. Zeptali jsme se proto našich členů. Sedmdesát procent je bere jen proto, že existují.

Jaké poplatky restauratérům vznikají při platbě stravenkami?
Provize stravenkovým firmám se pohybuje od 5,5 do 6 procent, navíc provozovatel na peníze čeká, takže provoz dotuje. Je logické, že se z částky platí DPH, dále se platí provize, která přijde fakturou a s ní další DPH. K tomu ještě manipulační poplatek ve výši sto až dvě stě korun, který se hradí za každé zúčtování provizí.

Stravenky poskytují tři nebo čtyři společnosti. Není pro ně velkým problémem se domluvit na výši provizí, které budou platit všichni, ať se jim to líbí nebo nelíbí. Teď ale vzniká dost nových stravenkových systémů, většinou založených na elektronické platbě a pokud budou mít lepší podmínky, pro restauratéry budou výhodnější.

Lidl chystá vlastní stravenky. Mají platit i v Kauflandu

Vidíte jiné, nesystémové cesty, jak si může hospodský vysoké náklady kompenzovat?
Restauratéři mohou náklady promítnout do cen, ale nemohou si účtovat poplatek za platbu stravenkami. To by odporovalo zákonu, bylo by to diskriminační.

O zrušení stravenek se politici pokoušeli už několikrát, nikdy to neprošlo. Cítíte, že je pro to příznivější klima?
Nerozjeli jsme žádnou kampaň za zrušení stravenek. Udělali jsme si k tomu další průzkum a zjistili jsme, že diskuse o tom, že by restaurace přišly o polovinu tržeb, jsou spíš fabulací.

Už váš předchůdce Pavel Hlinka nebyl v zásadě proti zrušení stravenek, ale tvrdil, že to možná ublíží malým restauratérům. Máte stejný pohled na věc?
Nevím, to by byla spekulace. Dělali jsme si průzkum, podle kterého se zhruba šedesát procent restauratérů domnívá, že pokud stravenky nebudou, nijak zvlášť je to neohrozí. Lidé by se určitě nepřestali stravovat z toho důvodu, že místo stravenky dostanou peníze.

Byli byste pro zrušení stravenek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 5. března 2017. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 8966
NE
NE 4699

Benefit pro 1,3 milionu zaměstnanců

Podle Unie zaměstnavatelských svazů ČR by bylo zrušení nejoblíbenějšího firemního benefitu, který využívá 1,3 milionu zaměstnanců, nešťastné. „Podpora zaměstnaneckého stravování je prospěšná pro šedesát tisíc českých firem a tři čtvrtiny všech zaměstnanců. Snaha o nabourání takto velkého a funkčního systému kvůli dohadům o provize mezi některými restauracemi a poskytovateli stravenek, považujeme za nešťastné,“ říká ředitel Vít Jásek.

Podle Unie stravenky využívá 15 tisíc restaurací, které v nich generují obrat ve výši deset miliard korun ročně, což je třetina tržeb v době oběda.