Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řetězce musí předělat tisíce smluv. Najímají externí právníky

  15:56aktualizováno  15:56
Obchodní řetězce v Česku čeká maraton jednání s právníky a dodavateli. Do tří měsíců musí přizpůsobit své smlouvy nově platnému zákonu o významné tržní síle. Do služeb právníků investují stovky tisíc. Na dotaz, zda se náklady promítnou do konečných cen pro zákazníky, však odpovídají vyhýbavě.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Stanislav HonzíkMAFRA

V neděli začala platit dlouho chystaná novela zákona o významné tržní síle, které se přezdívá „bič na řetězce“. Podle vyjádření řady právníků zákon jednostranně znevýhodňuje nadnárodní obchodní společnosti, kterým budou hrozit vysoké pokuty. Není přitom jasně právně definované, kdy a za co mohou padnout (více čtěte zde).

Kromě postihů a stanovení přísnějších pravidel mezi odběrateli (řetězci) a dodavateli (výrobci potravin a zemědělci), se zákonem dopadá na obchodní řetězce také nová administrativní zátěž. Tu pocítí obchodníci v následujících měsících, protože musí do čtvrt roku přepsat své smlouvy a dát je do souladu s novelou.

Neplaťte za nákupy víc, než musíte!

Víte, že na internetu vám poradí, kde každý den nakoupíte nejvýhodněji? Na portálu AkčníCeny.cz
každý den najdete aktuální letáky a zboží v akci.

„V našem případě se jedná téměř o tisíc smluv s dodavateli i pro naše vlastní značky. Sami bychom tak velký objem změn v požadovaném termínu neměli šanci zvládnout. Proto jsme nuceni si najmout výpomoc,“ uvedla mediální zástupkyně společnosti Billa Martina Strakáčová. Síť obchodů se žlutým logem odhaduje náklady spojené s touto agendou na stovky tisíc korun.

Kaufland čeká přepracování stovek smluv. Také on chce zaangažovat externí právní kanceláře. „Tento krok vyžádá odpovídající finance. Jednání samozřejmě vyžaduje vždy přítomnost obou stran, tedy i dodavatele. Navíc je samozřejmě možné, že se dohoda nesjedná ihned na poprvé, ale že bude nutné jednat víckrát,“ popsal mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Podle mluvčího řetězce Tesco Václava Koukolíčka je na každou smlouvu navíc navázáno množství příloh, které je také nutné předjednat.

Smlouvy musí uvádět cenu zboží po slevách

Proti novele dlouhodobě čile vystupoval Svaz obchodu a cestovního ruchu, který varoval před tím, že zákon v novém znění zdraží české potraviny. Na otázku, zda se ceny pro zákazníky v souvislosti s novelou mohou zvýšit, odpovídají řetězce vyhýbavě.

„Novela zákona o významné tržní síle zpřísňuje podmínky pro odběratele. Znění nových smluv včetně cen bude předmětem našich jednání,“ uvedla mluvčí Billy.

Podle Koukolíčka z Teska zákon stanoví, že cena slev musí být sjednána předem a daňový doklad na úhradu kupní ceny za dodávku potravin musí obsahovat konečnou výši kupní ceny po veškerých sjednaných slevách. Výjimkou z tohoto pravidla jsou předem sjednané množstevní slevy.

„Jiná plnění než slevy jsou ze strany dodavatelů povolena, avšak zákon je limituje tak, že výše veškerých peněžních plnění (vyjma slev) dodavatele nesmí překročit tři procenta z ročních tržeb dodavatele za poslední ukončené účetní období v délce dvanácti měsíců,“ dodal Koukolíček.

Autor:Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Účtenkové loterie se účastní méně lidí, posílají ale více účtenek

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Do třetího slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb se zapojilo 447 tisíc aktivních hráčů, kteří...

Rodí se úplně nová pojišťovna. Partners nabídnou rizikové pojistky

Logo.

V Česku vznikne na začátku příštího roku nová pojišťovna. Stojí za ní finanční skupina Partners, která se nyní zabývá...

Dodavatelé energií se přetahují o zákazníky. Kdo vytápí plynem, ušetří

(Ilustrační snímek)

Uprostřed topné sezony větší hráči s energiemi přicházejí se slevami o několik procent. Innogy zlevní v průměru o 4,5...

Najdete na iDNES.cz