Řetězce brojí proti novele zákona o významné tržní síle. (Ilustrační foto)

Řetězce brojí proti novele zákona o významné tržní síle. (Ilustrační foto) | foto: Stanislav Honzík, MAFRA

Novela o významné tržní síle zdraží zboží v obchodech, varují řetězce

  • 38
Obchodní řetězce brojí proti novele zákona o významné tržní síle. Tvrdí, že může přinést zdražení potravin a pokles podílu českých výrobků v obchodech. Cílem zákona má přitom být ochrana zemědělců a dodavatelů před nekalými praktikami některých obchodních řetězců.

Novela prý obchodním řetězcům příliš svazuje ruce a omezuje manévrovací prostor při vyjednávání o podmínkách dodávek. „Má navíc diskriminační charakter, protože se vztahuje pouze na obchodníky. Je ale zřejmé, že také mnozí dodavatelé mají významnou tržní sílu,“ říká prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Marta Nováková.

Velké řetězce si stěžují, že regulace je příliš jednostranná. „Pokud my jako velkoobchod chceme nakoupit třeba cukr, jsou na nás aplikována mnohem přísnější pravidla, než když ten samý cukr nakupuje výrobce, který jej dále zpracovává,“ upozorňuje ředitel nákupu MAKRO ČR Jan Žák.

Riziko sankcí za jednání s tuzemským dodavatelem může podle SOCR způsobit, že obchodník od něj raději nekoupí zboží pro své prodejny, které jsou často i v zahraničí. To by znamenalo propad exportu potravin a zboží od českých výrobců i snížení konkurenceschopnosti českých potravin, uvedl svaz.

Potraviny mohou i zlevnit, tvrdí Potravinářská komora

„Zákon o významné tržní síle platí od 1. února 2010 a nezdá se, že by za pětiletou dobu jeho platnosti došlo ke zvýšení cen či ke zhroucení maloobchodu,“ uvedla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. Pokud podle ní řetězce sníží své vysoké obchodní přirážky, mohou potraviny i zlevnit.

Řetězce jsou nyní pod palbou kritiky, že mají vysoké marže či že nutí dodavatele prodávat příliš levně. V pondělí vyzvalo sedm zemí včetně ČR Evropskou komisi, aby podnikla kroky k zamezení jejich údajně nepřiměřené ekonomické síly (více zde).

Novelu, kterou nyní projednává Sněmovna, předložil antimonopolní úřad hlavně kvůli zpřesnění některých formulací. Za pět let platnosti zákona už kvůli porušení podmínek pokutoval dva řetězce - v roce 2013 Kaufland a letos v dubnu Globus.

Chcete potraviny vždy nakupovat levněji?

Na portálu AkčníCeny.cz pro vás každý den vybíráme ty nejlepší nabídky z letáků potravin a drogerie.

Inspirujte se, naplánujte, kde nakoupíte a ušetřete na každém nákupu.

Norma mimo jiné stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho koupily, což se ale nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky. Řetězcům hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Snadnější trestání

Novelizovaný zákon umožní podle advokáta Ambruz & Dark Deloitte Legal Aleše Kubáče snadnější sankcionování obchodních řetězců ze strany antimonopolního úřadu. „Novela je příliš jednostranně zaměřená proti obchodním řetězcům a podstatným způsobem zvyšuje riziko jejich sankcionování, přičemž odstranění překážek pro sankcionování obchodních řetězců se jeví jako hlavní důvod jejího vzniku,“ uvedl.

Řetězcům nyní hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu. Za pět let účinnosti byly pokutovány dva řetězce. Naposledy loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dostal pokutu 7,144 milionu korun Globus. Společnost v dubnu uvedla, že antimonopolní úřad s ní zahájil správní řízení již v lednu 2011 kvůli delším lhůtám splatnosti faktur za dodané zboží.