Revitalizace stála přes dvě stě milionů

  • 1
Vládní program revitalizace zadlužených průmyslových podniků, který odstartoval na podzim roku 1999, stál do konce letošního května 213 milionů korun. Vyplývá to ze správy o činnosti a hospodaření Revitalizační agentury, kterou předloží ministerstvo financí vládě.

Ozdravěním tuzemských podniků byla původně  pověřena Revitalizační agentura a  odborné služby měl zajišťovat  její správce - konsorcium firem Lazard a Latona.  Tento koncept  ale nebyl úspěšný. Důvodem bylo, že oproti původním předpokladům  správce nebyl ochoten do Revitalizační agentury, vlastněné státní  Konsolidační  bankou majetkově vstoupit a zároveň agentura nezískala  majetkové podíly ve  čtyřech ozdravovaných společnostech.

Koncept  byl proto od března nahrazen novou  formou spolupráce, kdy Konsolidační  banka uzavřela smlouvy o restrukturalizaci  Škody Plzeň, Zetoru,  Tatry a Hutních montáží s firmou Odien, jíž vlastní bývalí  správci.

Náklady  vlastní Revitalizační agentury představovaly za celou její existenci  306 milionů korun. Od letošního března pak Konsolidační banka  firmě Odien za  její činnost do konce května zaplatila 32 milionů  korun. Poslední z hlavních  výdajů je poplatek pro advokátní kancelář  Horák, Chvosta ve výši 1 milion korun.  Advokátní kancelář poskytuje  právní poradenství plzeňské Škodě.

Na straně výnosů revitalizace  pak je částka 126 milionů korun, především ze  splátek úroků úvěrů  poskytnutých Konsolidační bankou Zetoru a Vítkovicím.
Z  jednotlivých ozdravovaných firem byly nejvyšší náklady na revitalizaci  Škody Plzeň - 55 milionů korun, v případě Tatry jde o 48 milionů  korun, u Zetoru  o 28 milionů korun. Další peníze směřovaly i do  Vítkovic a Aliachemu. Vítkovice  ale nakonec byly z revitalizace  vyčleněny a Aliachem před vlastním zahájením  revitalizace koupil  soukromý vlastník.

Zpráva ministerstva financí kritizuje  některé nešvary, které revitalizaci  provázely - zejména nejasnosti  v účtování výkazů revitalizační agentury. Jako  nejzávažnější důvod,  proč se nepodařilo naplnit očekávání rychlého ozdravění  firem,  vidí ministerstvo v tom, že správcovská firma se procesu už na jeho  samém  počátku odmítla kapitálově účastnit. Spolupráci s Odienem  chce stát dodržet, ale  požaduje jeho větší rychlost.