Revoluce na internetu - software z kavárny

Jak bude vypadat nákup počítačových programů za pár let? Podle projektů, které připravují největší softwarové společnosti, výrazně jinak než dnes: místo nákupů krabic s CD-ROM za několik desítek tisíc korun ve specializovaných obchodech si uživatel pronajme potřebný software po internetu.
Odpadnout tak mají starosti s drahými nákupy nových verzí programů, protože na síti bude vždy k dispozici nejaktuálnější varianta, zájemce navíc bude platit jen tehdy, když bude program opravdu potřebovat.

Tímto směrem se již vydal i nejvýznamnější softwarový výrobce Microsoft, jenž oznámil společnou akci se sítí obřích internetových kaváren easyEverything. V newyorské kavárně tohoto britského řetězce, vybavené osmi sty terminály, si budou moci návštěvníci za jednorázový poplatek jedné libry, tedy asi šedesáti korun, pronajmout k užívání Office 2000, Works Suite 2001 a Encartu 2001. Jde vůbec o první případ, kdy Microsoft přistoupil na tento způsob nabídky svých výrobků, místo aby prodával trvalé licence, která například u Office 2000 vyjde zhruba na patnáct tisíc korun.

Postupně by se tato nabídka měla rozšířit i do dalších třinácti kaváren easyEverything. Ještě v letošním roce by jejich počet měl stoupnout na dvaadvacet, přičemž většina z nich bude v Evropě.

Podle Gordona Smillieho z britské pobočky Microsoftu má spolupráce s internetovými kavárnami pomoci vytvořit cenové strategie pro další rozvoj služeb firmy na internetu. Na prodejích Microsoftu se zatím nijak výrazně neodrazí.

„Většina z uživatelů kaváren jsou turisté nebo lidé na služebních cestách, kteří mohou mít kopii office doma nebo v kanceláři,“ uvedl Smillie pro Wall Street Journal.

Microsoft ovšem není první, kdo na trh přichází s podobnou myšlenkou. Jeden z jeho konkurentů, společnost Sun Microsystems, pracuje už několik let na síťovém zařízení, které neobsahuje žádný harddisk pro instalaci softwaru. Zato umožňuje spouštět všechny potřebné programy na centrálním počítači - serveru. Na serveru se zároveň průběžně ukládají všechny výsledky uživatelovy činnosti a ten s nimi pak může pracovat z libovolného místa vybaveného přístupem k internetu. Zaměstnanci tak už nejsou tolik vázáni na PC na svém stole, na výkonné síti běží navíc programy pouštěné ze serveru mnohem rychleji než na běžném osobním počítači.

Podle zástupců Sunu by se tento koncept měl dočkat většího rozšíření během nejbližších let. „Já už svou kancelář skoro nepotřebuji. Brzy se budu moci odkudkoli v rámci Sunu přihlásit do sítě a kdykoli pokračovat v rozdělané práci. Blíží se doba, kdy bude vše na webu,“ tvrdí prezident Sun Microsystems Ed Zander.

Po klientech z řad firem, by se podobných nabídek mohli dočkat i běžní uživatelé. „Když klient uzavře třeba na rok smlouvu o připojení k internetu, může mu k tomu dotyčná firma nabídnout pronájem kancelářského softwaru nebo dalších služeb za symbolický poplatek,“ říká Zdeněk Pilz z českého Sunu.