Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řežáb: Chci se dostat mezi velké hráče

  10:31aktualizováno  10:31
Uhlazený mladík v dobře padnoucím obleku - to je Jan Řežáb, osmnáctiletý šéf společnosti Redboss. Jeho firma se zabývá vývojem her, prodejem melodií, log a obrázkových tapet na mobilní telefony. Nejstahovanější melodií je podle jeho společnosti momentálně ústřední píseň filmu Snowboarďáci On My Head.
Jan Řežáb

Jan Řežáb | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

Společnost, kterou založil Řežáb z domova a až donedávna řídil ze školní lavice, vykazuje rok od roku zajímavější zisk. Řežáb se vymyká zažitým stereotypům o nerozhodné dospívající mládeži ležící u televize či brouzdající internetem a hrající počítačové hry. Na první pohled se zdá, že je to člověk, který přesně ví, co chce, a jde si pevně za svým cílem.

"Chtěl jsem vyniknout v tom, co mě bavilo, co byl můj sen. Sen se měnil postupně ve vizi a vize se měnila v realitu. Mým cílem bylo mít nějaké internetové stránky, které budou v daném oboru nejlepší v republice, a to se také postupně stalo," líčí Řežáb, jak se před třemi lety vrhl do podnikání.

Dnes už jeho firma působí i v sousedním Slovensku, v Maďarsku a Slovinsku, v blízké době plánuje Řežáb spanilou jízdu do Polska.

V dlouhodobém měřítku by ovšem rád zavítal s Redbossem na západní trhy a někdy v budoucnu třeba i do Spojených států. Mobilní hry distribuuje firma téměř do čtyřiceti zemí.

"Je důležité mít nějaké reálné mezicíle, tedy nechtít mít pobočky na celém světě, ale nejdřív třeba ve třech státech," odhaluje Řežáb taktiku firemní expanze.

Většinu peněz, které vydělá, investuje zpět do dalšího vývoje.

Myslí si, že kdyby dnes firmu prodal, byl by do konce života finančně zabezpečený. Takový krok však podle svých slov v blízké budoucnosti nechystá.

"Nechci firmu prodat, protože vím, že je to zabezpečení a práce pro lidi, co jsou se mnou. Spíše bychom chtěli konkurovat firmám, které mají sto až tisíc zaměstnanců. Chceme se dostat mezi velké hráče," shrnuje svoje plány na další roky.

Redboss je pro Řežába v současné době prioritní záležitost. Přiznává, že škola stojí stranou. Před krátkou dobou musel vyměnit denní studium na soukromém gymnáziu za dálkové. Mladý podnikatel si myslí, že praxe v oboru mu dá určitě více než studium.

"Škola jde dodělat vždycky, radši budu mít nějakou pozici na trhu a zabezpečení na celý život než rozumět kyselinám, ale bez maturity bych se necítil dobře, to bych musel chodit kanály," tvrdí.

Řežáb tráví v práci dvanáct hodin denně. Zaměstnává zhruba dvacet lidí na plný úvazek a řadu dalších externistů. Všichni jeho zaměstnanci jsou starší než on, v komunikaci s nimi však nemá mladý ředitel problémy.

To potvrzuje jeho o patnáct let starší kolega z firmy. "Mně se pro něj dělá dobře, to není o věku. Honza je odborník, celé to vymyslel a firma na něm stojí. Má velké nadšení pro věc, někdy se bojím, aby se neuhnal," říká Antonín Skolek, hlavní administrátor Redbossu.

Řežáb připouští, že pracuje s maximálním nasazením. Podle něj obchodování na určité úrovni potřebuje jistou hyperaktivitu a také určitou míru drzosti.

"Nebát se investovat a jít do toho. Makat a dát v sázku třeba i vzdělání," líčí Řežáb svůj návod na slibnou kariéru.

Jeho podnikání však nebylo a není úplně jednoduché. Přesvědčit někdy i o čtyřicet let starší partnery, že nízký věk nemusí být na škodu, stojí Řežába nezřídka velké úsilí.

"Stala se mi situace, kdy jeden pán přijel za mnou do Plzně, a když mě viděl, spadla mu čelist a byl v šoku. Musel jsem mu nejdřív ukázat, že té problematice rozumím. Dnes si spolu běžně povídáme o tom, jak to jde v podnikání," říká Řežáb.

Svůj nízký věk se snaží kompenzovat reputací společnosti a seriózním vzhledem.
"Na svůj věk je úplně jinde oproti své generaci. Ze začátku byl neřízená střela, ale z chyb se rychle poučil, což většina jeho vrstevníků neumí. Mezi námi staršími zase vyniká svou angličtinou," říká o něm Miloš Endrle z firmy Geewa, která také působí v oblasti mobilní zábavy a marketingu.

Dát vyhazov se člověk naučí
Řežáb přiznává, že dát vyhazov zaměstnanci je pro něj nepříjemná, ale čas od času nutná věc. "Firma potřebuje určitou recyklaci, když lidé nemají sílu a ztratili nadšení. Mně nedělá problém říct to někomu na rovinu," říká.

Současně si pochvaluje různorodé složení svého týmu a tvrdí, že tato pestrost je jedním z důvodů, proč se jeho firmě daří.

"Můžete se obklopovat mladšími lidmi a hloupějšími lidmi, jak to dělají někteří šéfové, aby si nekazili ego. Já mám lidi, kteří jsou v některých směrech chytřejší než já, ale třeba by se báli založit si vlastní firmu," říká Řežáb, kterému při jednání s partnery sebevědomí rozhodně neschází.

Podle něj se za růstem jeho společnosti skrývá také dobré načasování a určitá dávka štěstí. Redboss využil mezery na trhu a zaujal pozici dříve, než se ostatní, třeba i daleko větší firmy rozkoukaly.

Závist je problém
Řežáb firmu vybudoval z nuly, první peníze si vydělal z reklamy na vlastnoručně vytvořených internetových stránkách. Přesto se často mezi svými vrstevníky shledává s nepochopením a závistí. "Fandili mi jen dva z dvaceti. Určitě v tom hrála roli i závist," vypráví. Mnozí nemohou přijmout, že musel práci obětovat minimálně spoustu času.

Ani učitelé, ani rodiče jeho slabost pro podnikání příliš nepodporovali. Trvalo to dlouho, než skousli, že se nevěnuje studiu tak, jak by si představovali. "Rodiče ustupovali krok za krokem, u mámy to byl zkraje naprostý skepticismus, táta mi zase nadává, že moje firma okrádá lidi o čas," směje se Řežáb.

Jiní rodiče paradoxně chodí k Řežábovi pro radu, jak své ratolesti motivovat k podnikání.

"Otec osmnáctiletého kluka chtěl vědět, v jakém oboru by měl jeho syn začít podnikat, když už dnes na trhu není téměř prostor. Řekl jsem mu, ať si něco vymyslí, vždyť mobilní zábava byl taky nový trh," říká Řežáb. "Ale rodiče by své děti nikdy neměli do podnikání nutit," dodává vzápětí.

Součástí každého podnikání je i stres, který se snaží částečně ventilovat. Jak sám říká, nedokázal by přijít domů a zapnout si televizi, jak to podle něj dělá většina jeho vrstevníků. Oblíbil si proto adrenalinovou zábavu jako bungee jumping, chystá se i skákat padákem.

Jediné, co by podle něj mohlo částečně ohrozit další růst firmy, je možné zmenšování velikosti mobilních telefonů. Hry, které vyvíjí a prostřednictví vlastního webového portálu nabízí ke stažení, totiž vyžadují určitou velikost displeje.

"Bojím se rychlého rozvoje technologie, která by mobily vytlačila. Vždy jsme ale schopni se přizpůsobit. Stejně nepředpokládám, že do roka a půl by se stalo něco převratného," předpovídá Řežáb.

A jaká je jeho rada pro začínající podnikatele? "Chce to energii a spoustu síly. Já osobně ji čerpám z různých zdrojů - z rodiny, nadšení a z čokolády," říká.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz