Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řežábek: Euro bude drahé a ČR na něj není připravena

  15:54aktualizováno  15:54
Než začnou Češi platit eurem, bude potřeba provést řadu změn a úprav. Nebudou zadarmo a Česko na ně zatím není připraveno, myslí si člen bankovní rady Pavel Řežábek. Jen výdaje na technické úpravy spojené se zavedením eura budou Českou republiku stát "mnoho miliard," řekl.
Euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis

Euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

"Konkrétní číslo asi neřeknu, to se dá predikovat až v okamžiku, kdy dojde k rozhodnutí, že se euro bude zavádět," řekl.

Další miliardy si prý mají připravit banky. Ty kvůli euru budou muset zavést některé nové činnosti a poskytovat je bezplatně. Jde například o povinnost vést dvojité účty či úpravu technologických systémů.

Kroků, které Česko bude muset v souvislosti s přijetím eura podniknout, přitom rozhodně není málo a nejsou nejjednodušší. Podle Leopolda Surgy z České národní banky se přechod na euro dá srovnat s rozdělením Československa v roce 1993.

Kromě obrovských finančních prostředků si totiž podle něj vyžádá i zapojení bezpečnostních složek. Tyto prostředky bude muset zaplatit stát. Zatím ale nevidím, že by se ve státním rozpočtu objevovaly, řekl Řežábek.

Eurem by se mělo v Česku začít platit v roce 2010. Na termínu se počátkem září shodli politici a v podstatě tak smetli ze stolu možnost zavést evropskou měnu o rok dřív, jak o tom také spekulovali. - více zde

CO JE TŘEBA UDĚLAT PŘED ZAVEDENÍM EURAvlak

ZMĚNY ZÁKONŮ A DALŠÍCH NOREM Bude třeba změnit nejméně dva zákony - zákon o ČNB, schválit bude třeba i normu o přijetí eura. Česko pak čeká příprava norem přijatých Unií, uzavření smluv s Evropskou centrální bankou a bude se muset rozhodnout, jak bude novou měnu zaokrouhlovat.

VÝROBA BANKOVEK A MINCÍ Přístup se bude lišit u bankovek, které jsou pro všechny země stejné a pro mince. U bankovek musí Česko zajistit výrobu vlastní tiskárnou, to znamená vypsat tendr a vybrat dodavatele bankovek. Peníze si kromě toho Česko nakoupí či půjčí v cizině. Totéž platí i pro mince. Navíc bude třeba rozhodnout, zda vyrábět i jedno- či dvoucenty.

USCHOVÁNÍ EUROVÝCH BANKOVEK A MINCÍ Staré mince budou stahovány z oběhu, drceny a mince znehodnoceny. Euro bude uschováno pouze v trezorech ČNB a jejích pobočkách

PŘEDZÁSOBENÍ A DRUHOTNÉ PŘEDZÁSOBENÍ Tomuto kroku se možná země vyhne. Česká strana s ním nepočítá, Evropská centrální banka ano. Uvažuje se, že bankovky budou zapečetěny v kontejnerech pro případ, že některá z bank je bude potřebovat.

TRANSPORTY Přeprava peněz bude podléhat přísným bezpečnostním opatřením. Mezi pobočkami ČNB je přepraví četa banky. Z centrální banky do dalších finančních ústavů měnu přepraví bezpečnostní agentura.

DISTRIBUCE V bankách bude probíhat přímá výměna peněz, na účtech se začnou objevovat položky v eurech. Evropskou měnu začnou vydávat i bankomaty. Předpokládá se i masivní zapojení pošty.

OBDOBÍ DVOJÍHO OBĚHU Dva týdny až měsíc bude možné platit korunami a eurem zároveň. Podle ekonomů platí: "čím déle, tím hůře".

VELKÝ TŘESK ČI PŘECHODNÉ OBDOBÍ? Zatím není rozhodnuto, jaký způsob ČR zvolí. Přechodné období by trvalo maximálně dva měsíce, zavedeno by mohlo být v únoru, kdy je v oběhu nejméně peněz.

STAŽENÍ Z OBĚHU A ZNIČENÍ BANKOVEK VÝMĚNA NEPLATNÝCH BANKOVEK Měla by být možná nejméně po dobu pěti let, uvažuje se i o neomezené časové výměně.
Autoři: , ,


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Tržby stavebních firem loni opět stouply, díky pozemnímu stavitelství

Ilustrační snímek

Tržby stavebních firem v Česku loni meziročně vzrostly o 6,8 procenta na 453,4 miliardy korun, uvedli statistici....

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz