Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řežábek: Euro bude drahé a ČR na něj není připravena

  15:54aktualizováno  15:54
Než začnou Češi platit eurem, bude potřeba provést řadu změn a úprav. Nebudou zadarmo a Česko na ně zatím není připraveno, myslí si člen bankovní rady Pavel Řežábek. Jen výdaje na technické úpravy spojené se zavedením eura budou Českou republiku stát "mnoho miliard," řekl.
Euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis

Euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

"Konkrétní číslo asi neřeknu, to se dá predikovat až v okamžiku, kdy dojde k rozhodnutí, že se euro bude zavádět," řekl.

Další miliardy si prý mají připravit banky. Ty kvůli euru budou muset zavést některé nové činnosti a poskytovat je bezplatně. Jde například o povinnost vést dvojité účty či úpravu technologických systémů.

Kroků, které Česko bude muset v souvislosti s přijetím eura podniknout, přitom rozhodně není málo a nejsou nejjednodušší. Podle Leopolda Surgy z České národní banky se přechod na euro dá srovnat s rozdělením Československa v roce 1993.

Kromě obrovských finančních prostředků si totiž podle něj vyžádá i zapojení bezpečnostních složek. Tyto prostředky bude muset zaplatit stát. Zatím ale nevidím, že by se ve státním rozpočtu objevovaly, řekl Řežábek.

Eurem by se mělo v Česku začít platit v roce 2010. Na termínu se počátkem září shodli politici a v podstatě tak smetli ze stolu možnost zavést evropskou měnu o rok dřív, jak o tom také spekulovali. - více zde

CO JE TŘEBA UDĚLAT PŘED ZAVEDENÍM EURAvlak

ZMĚNY ZÁKONŮ A DALŠÍCH NOREM Bude třeba změnit nejméně dva zákony - zákon o ČNB, schválit bude třeba i normu o přijetí eura. Česko pak čeká příprava norem přijatých Unií, uzavření smluv s Evropskou centrální bankou a bude se muset rozhodnout, jak bude novou měnu zaokrouhlovat.

VÝROBA BANKOVEK A MINCÍ Přístup se bude lišit u bankovek, které jsou pro všechny země stejné a pro mince. U bankovek musí Česko zajistit výrobu vlastní tiskárnou, to znamená vypsat tendr a vybrat dodavatele bankovek. Peníze si kromě toho Česko nakoupí či půjčí v cizině. Totéž platí i pro mince. Navíc bude třeba rozhodnout, zda vyrábět i jedno- či dvoucenty.

USCHOVÁNÍ EUROVÝCH BANKOVEK A MINCÍ Staré mince budou stahovány z oběhu, drceny a mince znehodnoceny. Euro bude uschováno pouze v trezorech ČNB a jejích pobočkách

PŘEDZÁSOBENÍ A DRUHOTNÉ PŘEDZÁSOBENÍ Tomuto kroku se možná země vyhne. Česká strana s ním nepočítá, Evropská centrální banka ano. Uvažuje se, že bankovky budou zapečetěny v kontejnerech pro případ, že některá z bank je bude potřebovat.

TRANSPORTY Přeprava peněz bude podléhat přísným bezpečnostním opatřením. Mezi pobočkami ČNB je přepraví četa banky. Z centrální banky do dalších finančních ústavů měnu přepraví bezpečnostní agentura.

DISTRIBUCE V bankách bude probíhat přímá výměna peněz, na účtech se začnou objevovat položky v eurech. Evropskou měnu začnou vydávat i bankomaty. Předpokládá se i masivní zapojení pošty.

OBDOBÍ DVOJÍHO OBĚHU Dva týdny až měsíc bude možné platit korunami a eurem zároveň. Podle ekonomů platí: "čím déle, tím hůře".

VELKÝ TŘESK ČI PŘECHODNÉ OBDOBÍ? Zatím není rozhodnuto, jaký způsob ČR zvolí. Přechodné období by trvalo maximálně dva měsíce, zavedeno by mohlo být v únoru, kdy je v oběhu nejméně peněz.

STAŽENÍ Z OBĚHU A ZNIČENÍ BANKOVEK VÝMĚNA NEPLATNÝCH BANKOVEK Měla by být možná nejméně po dobu pěti let, uvažuje se i o neomezené časové výměně.
Autoři: , ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz