Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rías Baixas: nová španělská hvězda

  6:34aktualizováno  6:34
Galície leží na severozápadním cípu Pyrenejského poloostrova. Rozeklané pobřeží Atlantského oceánu vytváří dojem, který v dávných časech dostal přesné vyjádření v pojmenování Finisterre - Konec světa. Vína Galície mají mnoho podob, pěstuje se zde neuvěřitelných 136 odrůd.
Odrůda Albarino si vydobyla pověst nejlepšího španělského bílého vína.

Odrůda Albarino si vydobyla pověst nejlepšího španělského bílého vína. | foto: Profimedia.cz

Santiago, Santiago! Hromový řev tisíců hrdel vojáků křesťanského vojska hnal vyčerpané muže znovu do bitevní vřavy. A ať už se jim Santiago neboli svatý Jakub v rozhodující chvíli skutečně zjevil a vedl je do boje proti Maurům či nikoliv, podstatné je, že bitvou u Clavija roku 844 se zcela zásadně změnil běh evropských dějin.

Arabská expanze byla zastavena ve chvíli, kdy byl již téměř celý Pyrenejský poloostrov zdánlivě definitivně zasvěcen proroku Mohamedovi a jeho služebníkům. Nastala předlouhá a krvavá reconquista - boj o znovuovládnutí ztraceného území. Potrvá ještě předlouhých 300 let, než poslední arabský bojovník opustí evropskou půdu.

Svatý Jakub se stal uctívaným patronem všech Španělů a město, kde jsou uloženy jeho ostatky, patří spolu s Vatikánem a Jeruzalémem ke třem nejvyhledávanějším poutním místům křesťanského světa: Santiago de Compostela.

I ta významnější mísntí vína zůstávaly širší veřejnosti po dlouhou dobu téměř neznámé. Důvod je prostý -podobně, jako je tomu v naší republice, je spotřeba vína v Galícii vyšší než vlastní produkce. O to větší překvapení znamenal pro odbornou veřejnost nástup odrůdy Albarino, jež se na počátku devadesátých let velmi důrazně přihlásila o slovo a záhy si vydobyla pověst patrně nejlepšího španělského bílého vína.

Galícijská apelace, která takto zaklepala na dveře sklepů milovníků vín, se nazývá Rías Baixas. Jméno, které zní téměř indiánsky, ve skutečnosti znamená "dolní řeky" nebo ještě přesněji jakési fjordy, jimiž je západní pobřeží Galície protkáno. Panuje zde mimořádně vlhké atlantické klima a vinařům nezbývá než vést révu na pergolách vysoko nad zemí, aby ji ochránili před plísní a dalšími chorobami.

Vinice tak skýtají velmi odlišný obrázek od toho, na nějž jsme zvyklí u nás, a už docela jiný než v centrálním Španělsku. Úspěch zdejšího vinařství nepřišel náhodou - stálo za ním cílevědomé úsilí o přeměnu zastaralých metod zpracování révy na dnes obvyklý západoevropský standard.

Albarino dává poměrně svěží a aromatická vína s výraznou vůní květin a jižního ovoce. Takřka nikdy se nezpracovává v dubových sudech, a proto není určeno na dlouhé zrání. To nakonec potvrzuje i pohled za blízké portugalské hranice, kde se ze stejné odrůdy vyrábí pověstné Vinho verde.

O původu Albarina se vedou spory. Část odborníků předpokládá, že jde o místní historickou odrůdu, jiní jsou přesvědčeni o tom, že se vyvinula z révy, kterou sem ve středověku přinesli němečtí cisterciáčtí mniši, mířící na svatou pouť do Santiaga.

Santiago rovná se svatý Jakub, Compostela znamená campus stellae, neboli "hvězdné pole". Přejme vycházející hvězdě Rías Baixas, ať uspěje na hvězdném nebi vinařského světa.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz