Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rías Baixas: nová španělská hvězda

  6:34aktualizováno  6:34
Galície leží na severozápadním cípu Pyrenejského poloostrova. Rozeklané pobřeží Atlantského oceánu vytváří dojem, který v dávných časech dostal přesné vyjádření v pojmenování Finisterre - Konec světa. Vína Galície mají mnoho podob, pěstuje se zde neuvěřitelných 136 odrůd.
Odrůda Albarino si vydobyla pověst nejlepšího španělského bílého vína.

Odrůda Albarino si vydobyla pověst nejlepšího španělského bílého vína. | foto: Profimedia.cz

Santiago, Santiago! Hromový řev tisíců hrdel vojáků křesťanského vojska hnal vyčerpané muže znovu do bitevní vřavy. A ať už se jim Santiago neboli svatý Jakub v rozhodující chvíli skutečně zjevil a vedl je do boje proti Maurům či nikoliv, podstatné je, že bitvou u Clavija roku 844 se zcela zásadně změnil běh evropských dějin.

Arabská expanze byla zastavena ve chvíli, kdy byl již téměř celý Pyrenejský poloostrov zdánlivě definitivně zasvěcen proroku Mohamedovi a jeho služebníkům. Nastala předlouhá a krvavá reconquista - boj o znovuovládnutí ztraceného území. Potrvá ještě předlouhých 300 let, než poslední arabský bojovník opustí evropskou půdu.

Svatý Jakub se stal uctívaným patronem všech Španělů a město, kde jsou uloženy jeho ostatky, patří spolu s Vatikánem a Jeruzalémem ke třem nejvyhledávanějším poutním místům křesťanského světa: Santiago de Compostela.

I ta významnější mísntí vína zůstávaly širší veřejnosti po dlouhou dobu téměř neznámé. Důvod je prostý -podobně, jako je tomu v naší republice, je spotřeba vína v Galícii vyšší než vlastní produkce. O to větší překvapení znamenal pro odbornou veřejnost nástup odrůdy Albarino, jež se na počátku devadesátých let velmi důrazně přihlásila o slovo a záhy si vydobyla pověst patrně nejlepšího španělského bílého vína.

Galícijská apelace, která takto zaklepala na dveře sklepů milovníků vín, se nazývá Rías Baixas. Jméno, které zní téměř indiánsky, ve skutečnosti znamená "dolní řeky" nebo ještě přesněji jakési fjordy, jimiž je západní pobřeží Galície protkáno. Panuje zde mimořádně vlhké atlantické klima a vinařům nezbývá než vést révu na pergolách vysoko nad zemí, aby ji ochránili před plísní a dalšími chorobami.

Vinice tak skýtají velmi odlišný obrázek od toho, na nějž jsme zvyklí u nás, a už docela jiný než v centrálním Španělsku. Úspěch zdejšího vinařství nepřišel náhodou - stálo za ním cílevědomé úsilí o přeměnu zastaralých metod zpracování révy na dnes obvyklý západoevropský standard.

Albarino dává poměrně svěží a aromatická vína s výraznou vůní květin a jižního ovoce. Takřka nikdy se nezpracovává v dubových sudech, a proto není určeno na dlouhé zrání. To nakonec potvrzuje i pohled za blízké portugalské hranice, kde se ze stejné odrůdy vyrábí pověstné Vinho verde.

O původu Albarina se vedou spory. Část odborníků předpokládá, že jde o místní historickou odrůdu, jiní jsou přesvědčeni o tom, že se vyvinula z révy, kterou sem ve středověku přinesli němečtí cisterciáčtí mniši, mířící na svatou pouť do Santiaga.

Santiago rovná se svatý Jakub, Compostela znamená campus stellae, neboli "hvězdné pole". Přejme vycházející hvězdě Rías Baixas, ať uspěje na hvězdném nebi vinařského světa.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...Najdete na iDNES.cz