Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ribera del Duero: španělský trumf

  9:21aktualizováno  9:21
Přes dvě stě let platila Rioja za oblast, kde vzniká bezkonkurenčně nejlepší španělské červené víno, a zbytek produkce Pyrenejského poloostrova byl naopak považován za jeden velký anonymní zdroj obyčejného, levného pití. Časy se ale mění a tohle tvrzení už neplatí.
Většinu vinic v údolí řeky Duero ovládá odrůda Tinto Fino.

Většinu vinic v údolí řeky Duero ovládá odrůda Tinto Fino. | foto: Profimedia.cz

Pravda je, že kromě několika nepočetných výjimek vypovídal tento obraz o realitě poměrně věrně. V posledních dvaceti letech se však kolo španělských vinařských dějin pootočilo a dalo vyniknout mnoha dříve opomíjeným oblastem, které si velmi důrazně řekly o pozornost. Mezi nimi si jedna kvalitou svých vín docela drze a suverénně vyšlápla i na Rioju - Ribera del Duero.

Řeka Duero bude většině přátel vína podstatně známější pod portugalskou transkripcí "Douro", jež je svázána s produkcí slavného portského.

Ale už dávno předtím, než Duero dorazí na své pouti ke španělskoportugalským hranicím, lemují její břehy vinice. Zdejší krajina má daleko k pohostinnosti. Nevlídná, po většinu roku vyprahlá zem spolu s náhorními plošinami a početnými skalisky rozhodně nepůsobí úrodným dojmem.

Do celého kraje už téměř nezasahuje vlhké oceánské proudění, množství srážek je minimální a podobně jako v pouštních krajinách tu horký den střídá velmi chladná noc. Od rovníku jsme však ještě velmi daleko na sever, a tak letní vedra následuje chladná zima, kdy nejsou žádnou výjimkou ani teploty pod bodem mrazu.

V těchto podmínkách se mezi nekonečnými lány cukrové řepy nachází přibližně 13 tisíc hektarů vinic. Zdánlivě nepříznivé klimatické i půdní faktory jen potvrzují to, co je o mnohých odrůdách vinné révy dobře známo - že totiž ve stresujících životních podmínkách dokážou plodit mimořádně kvalitní a koncentrované hrozny.

Ale ani "příznivá nepřízeň" přírody nemůže zacházet příliš daleko. Nebýt řeky Duero, neměly by ve zdejším klimatu vinohrady šanci. Ta sice v této oblasti není žádným veletokem, ale přesto je dokáže na jaře svou vodní plochou chránit proti mrazu, v létě zvlhčuje vzduch a vytváří přirozenou zábranu proti ničivým horkým a suchým větrům.

Naprostou většinu vinic ovládá odrůda Tinto Fino, která je blízkou příbuznou známého Tempranilla. Vyniká hlubokou barvou a poměrně vysokým obsahem taninu.

Mezi španělskými víny mají ta z denominace Ribera del Duero největší potenciál dlouhověkosti a jejich špičkoví představitelé se mohou směle měřit s nejlepšími světovými víny. A nemusí to ani být Vega Sicilia Único, vlajková loď španělského vinařství, ale celá řada dalších z celkem přibližně stovky vinařských domů v tomto kraji.

Samo víno mívá vůni a chuť lékořice, kůže, švestek, mocné, avšak jemné třísloviny. Tak jako u jiných španělských oblastí platí u vín z Ribera del Duero jednoduchý základní orientační systém. Lehčí, mladá crianza je určena k rychlému pití, reserva naopak k delšímu vyzrávání.

Síla vín z Ribera del Duero však dochází naplnění především u gran reservy, jež zraje celkem pět let a mnohými vinaři je vyráběna jen v lepších ročnících. Nezpochybnitelnou kvalitu těchto vín relativizuje jenom cena, která dosahuje vysokých a mnohdy zcela přemrštěných hodnot.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Najdete na iDNES.cz