Špatně zaokrouhlená částka při vyúčtování může přijít Říčany draho. (Ilustrační snímek)

Špatně zaokrouhlená částka při vyúčtování může přijít Říčany draho. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Říčany řeší haléřový omyl ve vyúčtování dotace, hrozí jim sankce

  • 39
Obci Říčany na Praze-východ hrozí pokuta kvůli špatnému vyúčtování evropské dotace. Obec ji dostala na vybavení učebny pracovních činností ve zdejší základní škole. Chybu ve vyúčtování přitom představovalo pouhých 40 haléřů. Říčany přesto problém řeší už několik týdnů.

"Případ čtyřicetníku" v Říčanech začal v roce 2010, kdy kraj, který přerozděloval evropské dotace, poslal při závěrečném vyúčtování do obce o čtyřicet haléřů méně, než měl. K chybě došlo při zaokrouhlování.

Za peníze z projektu, tedy za zhruba jeden milion korun, vybavily Říčany učebnu pracovních činností ve své Základní škole Nerudova. V roce 2012 však kontrola zjistila pochybení - právě zmíněný čtyřicetník.

"Kraj se rozhodl napravit chybu tak, že čtyřicet haléřů převede prostřednictvím města na účet školy. Loni v prosinci tak město částku přeposlalo na projektový účet. Ten byl ovšem mezitím zrušen, takže se platba vrátila zpět," uvedla mluvčí Říčan Adéla Michalová.

Následovala série jednání mezi krajem, školou a městem, při které bylo zapotřebí práce mnoha úředníků, peníze na doporučené dopisy a spoustu času a energie u všech zúčastněných. Protože se však problém nepovedlo vyřešit do konce roku 2012, hrozí Říčanům teoreticky dokonce sankce, protože čtyřicetník neoprávněně zadržovaly.

"Snad k ničemu takovému nedojde, to by bylo dohnání situace ad absurdum," řekl starosta Říčan Vladimír Kořen. Zároveň však dodal, že úředníci konali, jak museli.

Upravili projekt, a to se nesmí

O dost hůř dopadly Dymokury na Nymbursku, které musí za svou Masarykovu základní školu zaplatit 190 tisíc korun. I zde došlo při čerpání evropských peněz k chybě. Navíc hrozí obci sankce ve výši dalších 260 tisíc.

Škola získala v roce 2010 z projektu Peníze školám asi milion korun. "Mohli jsme díky němu zaplatit pedagogy navíc a půlit třídy při angličtině nebo informatice. Také jsme financovali velký projekt prevence proti šikaně," popsala vynaložení peněz ředitelka Martina Martínková.

Nákup interaktivních tabulí a vybavení počítačové učebny dohromady za 347 tisíc korun jim však kontrola neuznala. "Peníze nám z ministerstva školství přišly o měsíc později, než měly. Tím pádem jsme nemohli zaplatit firmě, která nám měla techniku dodat. Protože bychom jí museli platit sankce, upravili jsme oboustranně smlouvu o dílo," vysvětlila ředitelka.

Jenomže to je proti pravidlům. "Udělali jsme to s vírou dobrého hospodáře, chtěli jsme ušetřit škole peníze. Nyní nám hrozí sankce," uvedla Martínková s tím, že chybu samozřejmě škola uznává. "Nedošlo ale k žádné škodě ani k tomu, že by se někdo obohatil," dodala.

Škola se proti rozhodnutí o sankcích odvolala k ministerstvu školství. To je však neúprosné a sankci odpustit nechce. Ve svém vyjádření přiznává sice tehdejší jedenáctidenní zpoždění platby, na druhou stranu uvádí, že si měla škola zjistit, že peníze jsou již na cestě.

Škola na zaplacení celých 347 tisíc nemá. Proto na zastupitelstvu na konci ledna 2013 obec odsouhlasila mimořádný příspěvek z rozpočtu obce ve výši 190 tisíc, které škole chybějí.