Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči bez nehod zaplatí za povinné ručení méně

  1:00aktualizováno  1:00
Největší pojišťovny tento týden začaly zveřejňovat nové ceny povinného ručení, pojistky, které se nevyhne nikdo z více než čtyř milionů majitelů aut v Česku. Přibližně každému druhému vyprší smlouva na přelomu roku, zbytek bude povinné pojištění řešit až v průběhu příštího roku.
Největší pojišťovny začaly tento týden zveřejňovat nové ceny povinného ručení. - Ilustrační foto

Největší pojišťovny začaly tento týden zveřejňovat nové ceny povinného ručení. - Ilustrační foto | foto: Václav PancerMF DNES

Budou pro ně ale platit stejné ceny.

Ve srovnání s letošním rokem se opět rozevřou nůžky mezi dobrými a špatnými řidiči, u některých pojišťoven i mezi obyvateli malých a velkých měst. Rozdíly potom činí i u aut se slabším motorem řádově tisíce korun.

U všech pojišťoven si polepší vzorní řidiči, kteří za auta typu Škoda Fabia zaplatí o sto až dvě stě korun méně než loni. U povinného ručení totiž u většiny pojišťoven platí už šestým rokem pravidlo: za každý rok bez nehody sleva pět procent ze základní ceny.

Celkový bonus se tedy obvykle vyšplhá na třicet procent, menší pojišťovna Triglav slibuje až pětačtyřicet.

"Mezi českými řidiči má nějakou formu bonusu naprostá většina lidí," říká Petr Kůt, šéf pojištění aut u České pojišťovny, která ovládá téměř polovinu pojistek. Ze statistik vyplývá, že třetina lidí dosáhne na maximální slevu.

Asi jen necelá pětina řidičů nemá žádný bonus nebo bourala a musí platit přirážku k pojistce - takzvaný malus. Příští rok bude asi poslední, kdy se půjde malusu vyhnout přechodem k jiné pojišťovně. Ty si totiž navzájem nevidí do karet a špatného řidiče samy neodhalí. Připravuje se proto společný seznam.

"V běhu je již pilotní projekt, možnost sledovat údaje o škodách je nově i v zákoně," dodává Petr Kůt.

Noví řidiči zaplatí víc
Kdo si pořizuje své první auto, bude si muset mírně připlatit. Pojišťovny totiž každý rok zvyšují základní sazbu. V případě tří největších, České pojišťovny, Kooperativy a Allianz, jde u nejobvyklejších vozů přibližně o zdražení o stokorunu.

"My jsme se rozhodli, že základní sazby necháme na letošní úrovni," uvedl Ivan Starovič z Generali. Se základní cenou povinného ručení nehýbe pro příští rok ani Triglav.

Všechny pojišťovny rozlišují ceny podle síly motoru. Čím silnější, tím hlouběji do kapsy je nutné sáhnout. Stejně jako loni pokračují některé pojišťovny v rozlišování ceny pojistek podle regionů, stáří auta nebo vyježděnosti řidiče.

"Detailnější rozlišování se nám osvědčilo, pokračujeme v něm i letos," uvedl Jiří Charypar, místopředseda představenstva v Allianz. U jeho pojišťovny platí nejméně lidé v menších městech do devadesáti tisíc obyvatel. Naopak třeba v Brně nebo Ostravě zaplatí víc. A speciální vyšší sazby platí pro Prahu.

Podobný přístup volí ČSOB pojišťovna, která 10procentní slevou zvýhodňuje řidiče v sedmatřiceti okresech, kde se bourá nejméně.

Protože největší Česká pojišťovna a Kooperativa mají pro celou republiku stejnou cenu, vyplatí se lidem, kteří chtějí platit co nejméně, pečlivě vybírat. Některé pojišťovny navíc dávají slevu na starší auta, starším řidičům nebo při sjednání po internetu.

Hlavně ty dražší pojišťovny však zdůrazňují, že nízká cena není všechno. Některé například nabízejí zdarma pomoc v nouzi a nejen při havárii.

Většina pojišťoven dovoluje vypovědět smlouvu nejméně šest týdnů před koncem pojistného období, tedy obvykle do poloviny listopadu.

Do budoucna se dá očekávat další růst ceny pojistek. Jednak bonus pro výborné řidiče bude růst už jen čtyři roky, tedy do výše padesáti procent, jednak podle policie bouráme stále stejně, ale za čím dál více peněz.

"Český řidič je neukázněný a nezodpovědný," říká ředitel dopravní služby policie Zdeněk Bambas.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Najdete na iDNES.cz