Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči se rychleji dostanou do Zlína. Otevřou se nové části dálnice D1 a R/55

  15:05aktualizováno  15:05
Motoristé ve Zlínském kraji dostanou v pátek předvánoční dárek. Silničáři otevřou další úsek dálnice D1 a část rychlostní silnice R/55. Pro hlavní město kraje Zlín to znamená, že se konečně dostane na dálniční mapu a zrychlí se dopravní spojení s okolím.
Řidiči ve Zlínském kraji se nově dostanou po rychlostních silnicích až do Otrokovic. Odtud zbývá devět kilometrů do Zlína. Ilustrační foto.

Řidiči ve Zlínském kraji se nově dostanou po rychlostních silnicích až do Otrokovic. Odtud zbývá devět kilometrů do Zlína. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Pro region, kterému dlouhé roky podrážela nohy právě špatná dopravní dostupnost, to znamená obrovský krok vpřed.

Motoristé se projedou po nových 18,5 kilometrech kvalitních cest. Půjde o pokračování dálnice D1 z Kroměříže na nově postavenou Moravskou křižovatku u Hulína. A o rychlostní komunikaci R/55, která vede z této křižovatky do Otrokovic. Odtud pak lze po silnici I/49 pokračovat do Zlína.

Motoristé začnou od 3. prosince jezdit po novém úseku dálnice D1 Kroměříž - Hulín (červená a modrá značka) a části R/55 z Hulína do Otrokovic (modrá a žlutá značka).

"Bude to historická událost. Zlínsko se konečně civilizovaným způsobem napojí na hlavní město republiky i další důležité silnice. Volali jsme po tom 10 roků, teď se to konečně splní," těší se náměstek zlínského hejtmana Libor Lukáš.

Dálnice D1 dosud končila v Kroměříži, kam ji silničáři přivedli minulý rok na podzim. Pro řidiče ze Zlína, který jel třeba do Brna, to znamenalo, že se musel po "okreskách" komplikovaně a pomalu dostat do Kroměříže. Až odtud mohl vyrazit do cíle.

Nový úsek dálnice D1 z Kroměříže a zhruba 14 kilometrů dlouhou rychlostní silnici do Otrokovic silničáři začali stavět už předloni. Původně chtěli obě cesty otevřít už letos v říjnu, jejich stavba stála zhruba 7 miliard korun. "Vše je hotovo," potvrdil Zdenek Fidra, který řídí stavbu rychlostní silnice R/55 z Hulína do Otrokovic.

Cesty otevřou premiér s ministrem

Slavnostní otevření obou cest se uskuteční v pátek v poledne za účasti premiéra Petra Nečase i ministra dopravy Víta Bárty. Pro motoristy to znamená, že už pár hodin poté budou moci oba nové úseky využít.

"Chtěli bychom je zprovoznit nejpozději do tří hodin odpoledne. Počítáme s tím, že na ně okamžitě vyjedou tisícovky řidičů," řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Martina Vápeníková.

Kvůli nepřízni počasí však silničáři museli odložit dokončení dálnice D1 od Hulína do Říkovic na Přerovsku. A to na červen 2011.

Autor:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Šéf správy železnic chystá reorganizaci, zaměří se hlavně na nádraží

Nepoužívaná železniční trať u Dobronína na Jihlavsku

Nový šéf Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Svoboda rozjede reorganizaci. Cílem je snížení počtu odborných...

Na dráty i na baterky. Trolejbusy s pomocnými bateriemi přesvědčily dopravce

Plzeňská Škoda Electric dodá kompletní elektrickou výzbroj a zajistí finální...

Zájem o trolejbusy s přídavnými akumulátory roste, v Česku už vyrobili více než stovku vozidel. Část z nich putovala do...

Leo Express vyšle autobusy z Prahy do Drážďan. Nabídne i byznys třídu

Autobus společnosti Leo Express.

Leo Express spustil prodej jízdenek na novou autobusovou linku mezi Prahou a Drážďany. Autobusy vyjedou 27. dubna 2018...

Najdete na iDNES.cz