Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Říman připravil méně byrokracie živnostníkům

  11:48aktualizováno  11:48
Přestože vláda ODS podala ve středu demisi, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ještě ve čtvrtek novinářům představil svůj plán s některými zákony a vyhláškami, které otravují život drobným podnikatelům. Některé má v úmyslu zrušit, některé přepracovat.
Martin Říman

Martin Říman - Martin Říman | foto: MF DNES

Ministr a jeho spolupracovníci identifikovali hlavní problémové oblasti, které lidem znesnadňují podnikání.

Celý projekt, který by měl lidem usnadnit rozjezd podnikání, dostal název "Stop šikaně živnostníků". Zrušení, změny, nebo alespoň jejich posouzení navrhl u více než 150 právních norem.

"Je to takový nástřel, první pokus tuto problematiku komplexně pojmout," uvedl Říman. Jeho nástin možných změn totiž zasahuje i do právních norem, které spadají pod jiná ministerstva.

Například zákoník práce, kterému Říman navrhuje odložit platnost, patří pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Vyhláška o posuzování způsobilosti k řízení motorového vozidla zase spadá do resortu zdravotnictví.

Říman chce ulevit restauracím
Říman připřipravil i změny pro restaurace. Chce totiž novelizovat vyhlášku o hygienických požadavcích na stravovací služby.

Zjednodušení by se měly týkat stavebních požadavků na provozovny, zásobování vodou, větrání, sanitární zařízení a podávání jídel.

"Podnikatelům v pohostinství už nikdo nebude předepisovat, kolik záchodů pro zaměstnance musí postavit a jak mají mít vysoké stropy v kuchyni. Novela také definitivně skoncuje se zbytečnými bezdotykovými bateriemi," uvedl Říman.

"Bojovat s byrokracií lze a jde jen o to, chtít. Doufám, že tato práce nebude zametena pod stůl," naznačil Říman na tiskové konferenci, že by rád, aby se projektem zabýval i příští ministr.

Prvním krokem v rámci projektu "Stop šikaně živnostníků" je zrušení 16 vyhlášek. "Je zarážející, že jsou dodnes účinné vyhlášky o zřízení státních podniků zahraničního obchodu, jako byl Tuzex. Takové předpisy jen zaplevelují náš právní řád a musí být odstraněny. Jsou mrtvé," vysvětlil Martin Říman.

Ke zrušení připravili experti z ministerstva průmyslu a obchodu například vyhlášku, která upravuje vyplňování formulářů, nebo předpis, který stanovuje výši zálohy u vratných lahví.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Společné jízdné by měl spravovat stát, ne dopravci, tvrdí šéf Českých drah

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Pravidla a systém společných jízdenek v železniční dopravě by měl podle generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka...

Najdete na iDNES.cz