Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Říman připravil méně byrokracie živnostníkům

  11:48aktualizováno  11:48
Přestože vláda ODS podala ve středu demisi, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ještě ve čtvrtek novinářům představil svůj plán s některými zákony a vyhláškami, které otravují život drobným podnikatelům. Některé má v úmyslu zrušit, některé přepracovat.
Martin Říman

Martin Říman - Martin Říman | foto: MF DNES

Ministr a jeho spolupracovníci identifikovali hlavní problémové oblasti, které lidem znesnadňují podnikání.

Celý projekt, který by měl lidem usnadnit rozjezd podnikání, dostal název "Stop šikaně živnostníků". Zrušení, změny, nebo alespoň jejich posouzení navrhl u více než 150 právních norem.

"Je to takový nástřel, první pokus tuto problematiku komplexně pojmout," uvedl Říman. Jeho nástin možných změn totiž zasahuje i do právních norem, které spadají pod jiná ministerstva.

Například zákoník práce, kterému Říman navrhuje odložit platnost, patří pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Vyhláška o posuzování způsobilosti k řízení motorového vozidla zase spadá do resortu zdravotnictví.

Říman chce ulevit restauracím
Říman připřipravil i změny pro restaurace. Chce totiž novelizovat vyhlášku o hygienických požadavcích na stravovací služby.

Zjednodušení by se měly týkat stavebních požadavků na provozovny, zásobování vodou, větrání, sanitární zařízení a podávání jídel.

"Podnikatelům v pohostinství už nikdo nebude předepisovat, kolik záchodů pro zaměstnance musí postavit a jak mají mít vysoké stropy v kuchyni. Novela také definitivně skoncuje se zbytečnými bezdotykovými bateriemi," uvedl Říman.

"Bojovat s byrokracií lze a jde jen o to, chtít. Doufám, že tato práce nebude zametena pod stůl," naznačil Říman na tiskové konferenci, že by rád, aby se projektem zabýval i příští ministr.

Prvním krokem v rámci projektu "Stop šikaně živnostníků" je zrušení 16 vyhlášek. "Je zarážející, že jsou dodnes účinné vyhlášky o zřízení státních podniků zahraničního obchodu, jako byl Tuzex. Takové předpisy jen zaplevelují náš právní řád a musí být odstraněny. Jsou mrtvé," vysvětlil Martin Říman.

Ke zrušení připravili experti z ministerstva průmyslu a obchodu například vyhlášku, která upravuje vyplňování formulářů, nebo předpis, který stanovuje výši zálohy u vratných lahví.

Autoři:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Další z rubriky

T-Mobil loni zvýšil tržby o dvě procenta, má šest milionů zákazníků

Ilustrační fotografie

Mobilní operátor T-Mobile má v současné době nejvíce zákazníků na trhu. Jejich počet loni stoupl o 128 tisíc na 6,176...

Ministr vnitra odvolal šéfa České pošty Elkána, chybí mu prý vize

Martin Elkán, generální ředitel České pošty

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar odvolal ke konci února generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Poště...

Uber chce v Praze rozvážet jídlo. Byznys zajímá i Amazon a Facebook

Uber Eats.

Firmy specializované na rozvoz jídla z restaurací si ve světě kolíkují svá teritoria. A některé z nich může zajímat i...

Najdete na iDNES.cz