Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rioja: proslulá španělská klasika

  12:12aktualizováno  12:12
Čím je pro francouzské vinařství Bordeaux, tím je pro Španělsko Rioja. Nejznámější a po dlouhou dobu nejuznávanější španělská vinařská oblast má sice dnes více než zdatnou konkurenci v mnoha dalších regionech, přesto zůstává výkladní skříní i symbolem vinařství Pyrenejského poloostrova.
víno

víno - víno - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Paralela s Bordeaux má navíc svou věcnou stránku - v druhé polovině 18. století začal být zdejší živelný způsob zpracování vína nahrazován cílevědomým postupem právě podle francouzského vzoru.

Začaly se používat dubové sudy a dlouholeté zrání vína v barricos se pro "značku" Rioja stalo neomylným rozpoznávacím znakem. Rodil se specifický typ vín, jehož rozvoj záhy dostal mohutný a přitom zcela nečekaný impulz.

Dvě po sobě jdoucí vlny chorob napadajících vinice (padlí a phylloxéra) katastrofálním způsobem zdecimovaly v druhé polovině devatenáctého století většinu francouzských vinohradů.

Obchodníci byli nuceni hledat nové zdroje, které by mohly nahradit obrovský úbytek produkce.

Nepříliš vzdálená Rioja se svým kultivovaným vinařstvím pro ně znamenala doslova objev zlatého dolu. Za obchodníky následovali zpracovatelé hroznů a za nimi samotní vinaři. Nastala nevídaná vlna francouzské vinařské emigrace, která s sebou přinesla další rozšiřování plochy vinic a dříve zapomenutému kraji netušený ekonomický rozkvět.

Rioja se hřála na výsluní slávy, aniž tušila, že jí od dalšího dějinného zlomu dělí jen pár let. V roce 1901 překročila phylloxéra hory a během krátké doby zničil tento drobný hmyz na sedmdesát procent zdejších vinic.

Francouzská produkce se v těch dobách naopak už pomalu zotavovala, a mnozí vinaři se tak začali vracet domů. Následující úpadek jen podtrhly dlouhé válečné roky, a celá oblast si tak musela na svůj comeback počkat až do šedesátých let dvacátého století.

Rioja je nejmenším španělským regionem a nachází se ve vnitrozemí na severovýchodě Pyrenejského poloostrova. Řeka Ebro spojuje všechny tři jeho součásti - Rioja Alta, Rioja Alavesa a Rioja Baja.

Zatímco první dva jmenované subregiony jsou hornatější a více ovlivněné Atlantickým klimatem od severozápadu, "dolní" Rioja Baja se vyznačuje rovinatějším terénem a sušším klimatem.

Rozlišování mezi nimi má pro milovníka vín svůj význam - hrozny z Rioja Baja nepožívají zdaleka takové úcty jako ty, které jsou pěstovány v druhých dvou částech. Vyrábí se víno jak bílé, tak růžové, ale slávu celé oblasti vždy přinášela především vína červená, jejichž základ tvoří odrůda Tempranillo.

Stejně jako italské Chianti však trpí Rioja problémem velké nehomogennosti produkce, a pod slavným jménem se tak na trhu vyskytují mimořádné skvosty stejně tak jako víno zcela podřadné.

Ten, kdo má pocit, že už kolem vína vyzkoušel opravdu všechno, nechť navštíví zdejší vinařské středisko Haro 29. června, kdy se tu každoročně odehrává "vinná válka".

ovinností bojovníka je bílé oblečení, povinností turisty je rezignovat na udržení čistého zevnějšku. Munici tvoří červené víno, zbraně jsou libovolné - tradičně kožené měchy, ale zrovna tak dětské pistolky na vodu či zahradnické postřikovače.

Cílem je znehodnotit bílé oblečení sousedů či jiných nepřátel, turisty nevyjímaje. Především se ale řádně pobavit. Bitva si žádá svoje, objem vystřílené "munice" přesahuje každoročně padesát tisíc litrů vína. Ale nevadí, ve zdejších bodegas i tak ještě zbývá dostatek.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Konec čerstvého jídla na černém tácku. Lidl končí se škodlivým plastem

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Maloobchodní řetězec Lidl se ve Velké Británii zavázal, že přestane používat černý plast, do kterého balí ovoce a...

Další z rubriky

Senioři obědvají ve školních jídelnách, majitelé restaurací se bouří

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Najíst se ve školní jídelně, pokud možno za cenu pod 70 korun nebo ještě levněji. Tak vypadá denní rutina deseti...

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...Najdete na iDNES.cz