Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rioja: proslulá španělská klasika

  12:12aktualizováno  12:12
Čím je pro francouzské vinařství Bordeaux, tím je pro Španělsko Rioja. Nejznámější a po dlouhou dobu nejuznávanější španělská vinařská oblast má sice dnes více než zdatnou konkurenci v mnoha dalších regionech, přesto zůstává výkladní skříní i symbolem vinařství Pyrenejského poloostrova.
víno

víno - víno - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Paralela s Bordeaux má navíc svou věcnou stránku - v druhé polovině 18. století začal být zdejší živelný způsob zpracování vína nahrazován cílevědomým postupem právě podle francouzského vzoru.

Začaly se používat dubové sudy a dlouholeté zrání vína v barricos se pro "značku" Rioja stalo neomylným rozpoznávacím znakem. Rodil se specifický typ vín, jehož rozvoj záhy dostal mohutný a přitom zcela nečekaný impulz.

Dvě po sobě jdoucí vlny chorob napadajících vinice (padlí a phylloxéra) katastrofálním způsobem zdecimovaly v druhé polovině devatenáctého století většinu francouzských vinohradů.

Obchodníci byli nuceni hledat nové zdroje, které by mohly nahradit obrovský úbytek produkce.

Nepříliš vzdálená Rioja se svým kultivovaným vinařstvím pro ně znamenala doslova objev zlatého dolu. Za obchodníky následovali zpracovatelé hroznů a za nimi samotní vinaři. Nastala nevídaná vlna francouzské vinařské emigrace, která s sebou přinesla další rozšiřování plochy vinic a dříve zapomenutému kraji netušený ekonomický rozkvět.

Rioja se hřála na výsluní slávy, aniž tušila, že jí od dalšího dějinného zlomu dělí jen pár let. V roce 1901 překročila phylloxéra hory a během krátké doby zničil tento drobný hmyz na sedmdesát procent zdejších vinic.

Francouzská produkce se v těch dobách naopak už pomalu zotavovala, a mnozí vinaři se tak začali vracet domů. Následující úpadek jen podtrhly dlouhé válečné roky, a celá oblast si tak musela na svůj comeback počkat až do šedesátých let dvacátého století.

Rioja je nejmenším španělským regionem a nachází se ve vnitrozemí na severovýchodě Pyrenejského poloostrova. Řeka Ebro spojuje všechny tři jeho součásti - Rioja Alta, Rioja Alavesa a Rioja Baja.

Zatímco první dva jmenované subregiony jsou hornatější a více ovlivněné Atlantickým klimatem od severozápadu, "dolní" Rioja Baja se vyznačuje rovinatějším terénem a sušším klimatem.

Rozlišování mezi nimi má pro milovníka vín svůj význam - hrozny z Rioja Baja nepožívají zdaleka takové úcty jako ty, které jsou pěstovány v druhých dvou částech. Vyrábí se víno jak bílé, tak růžové, ale slávu celé oblasti vždy přinášela především vína červená, jejichž základ tvoří odrůda Tempranillo.

Stejně jako italské Chianti však trpí Rioja problémem velké nehomogennosti produkce, a pod slavným jménem se tak na trhu vyskytují mimořádné skvosty stejně tak jako víno zcela podřadné.

Ten, kdo má pocit, že už kolem vína vyzkoušel opravdu všechno, nechť navštíví zdejší vinařské středisko Haro 29. června, kdy se tu každoročně odehrává "vinná válka".

ovinností bojovníka je bílé oblečení, povinností turisty je rezignovat na udržení čistého zevnějšku. Munici tvoří červené víno, zbraně jsou libovolné - tradičně kožené měchy, ale zrovna tak dětské pistolky na vodu či zahradnické postřikovače.

Cílem je znehodnotit bílé oblečení sousedů či jiných nepřátel, turisty nevyjímaje. Především se ale řádně pobavit. Bitva si žádá svoje, objem vystřílené "munice" přesahuje každoročně padesát tisíc litrů vína. Ale nevadí, ve zdejších bodegas i tak ještě zbývá dostatek.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz