Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rizikový kapitál není pro každého

aktualizováno 
- Je mnoho začínajících podnikatelů, kteří mají dobrý podnikatelský plán, ale chybějí jim peníze. Banky začínajícím malým firmám nepůjčují. Co teď? Jednou z mála možností je obrátit se na fondy rizikového kapitálu - takzvané venture fondy, pro které znamenají takové nejisté investice do podniků živobytí. Oplátkou za svou finanční injekci získávají v dané firmě podíl na úkor jejich zakladatelů.

V zahraničí je to běžný způsob financování nové firmy. V tuzemsku působí fondy již devět let, za tuto dobu však členové České asociace rizikového kapitálu, kterých je devět stálých a deset přidružených, financovali jen 41 projektů.

"Z pohledu malých podniků je to málo," říká předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda. "Když by v těch jedenačtyřiceti projektech byla účast na financování mamutích společností, mohl by to být celkově velký objem investovaných peněz.

Ale při investicích do malých firem v řádu několika milionů korun by bylo potřeba více takových projektů," dodává.

Šanci má přibližně deset procent žádostí

Jakou má případný zájemce šanci, že bude vybrán venture kapitálovým fondem k investici? "Hrubý odhad je, že z příchozích návrhů je přijato do procesu zvažování investice a případného vstupu kolem deseti procent," uvádí Alois J. Strnad z České asociace rizikového kapitálu.

Bedřich Danda míní, že někdy může být problémem nedostatek informací a nedůvěra na straně podnikatelů.

"Myslím, že drobní podnikatelé nejsou schopni zúřadovat celou proceduru vstupu venture fondu. Asi byla trošku zanedbána i osvěta. Je potřeba, aby se odpovídající informace o rizikovém kapitálu dostala opravdu až k drobnému podnikateli," říká.

Podle něho mají navíc u fondu rizikového kapitálu soukromníci často strach, že nakonec přijdou o podnikatelský záměr i podnik.

Podnikatelé mají na fondy různé názory

Podnikatelé, kteří mají zkušenosti s venture fondy, jsou s nimi většinou spokojeni. "Angažovanost rizikového kapitálu v naší firmě hodnotím pozitivně. Nejde jen o finance - máme tu experty ze zahraničí, kteří poskytují cenné informace," říká Martin Hýl, jeden ze spolumajitelů potravinářské firmy Maron, ve které působí rizikový kapitál.

Na otázku, jestli mu nevadí ztráta většinového podílu ve firmě, odpovídá: "S ohledem na náš připravovaný vstup do Evropské unie stojí za to zvážit, jestli třeba jedno procento velké společnosti není více než sto procent malé firmy."

Spokojený s působením venture kapitálu je také Jaroslav Laurin, zakladatel firmy Laurin spotřební chemie. "Fond kapitálově vstoupil do naší firmy a zároveň nám poskytl úvěr. Je pro nás přínosem - jak v oblasti financí, tak v oblasti řízení podniku," říká.

Někteří podnikatelé však hledí k rizikovému kapitálu s nedůvěrou. Například Ivo Lukačovič, zakladatel největšího českého internetového serveru Seznam, v týdeníku Ekonom uvedl: "Když jsem zkoušel jít cestou rizikového kapitálu, zjistil jsem, že to jsou jedny z nejdražších peněz, které může podnikatel získat."

Podle něho v tuzemsku fungují tyto fondy jinak než v cizině. "Nejenom v Americe je venture kapitál jakýsi inkubátor. Pracují tím způsobem, že hledají nové lidi a nápady a peníze jim přímo cpou na základě jejich byznys plánu nebo půlroční existence. U nás venture kapitál do firmy vstupuje už s tím, že za rok celý svůj podíl, většinou i s podílem managementu, prodá nějakému strategickému investorovi," řekl.

Rizikový kapitál není pojistka proti krachu

Pokud do firmy vstoupí rizikový fond se sebelepší pověstí, neznamená to záruku prosperity. Mnoho firem s venture kapitálem krachuje. Fondy totiž vybírají projekty, u kterých je velké riziko vyrovnáno vysokým potenciálním ziskem. Kolik je úspěšných a neúspěšných projektů v České republice, je zatím těžko hodnotit.

"Vzhledem k tomu, že venture kapitál je zde relativně mladým odvětvím, a navíc se jedná o střednědobé investice, je dokončených projektů velice málo," uvedl Alois J. Strnad, který má zkušenosti z americké Sillicon Valley - centra firem podnikajících v oblasti internetu a počítačů.

"V Sillicon Valley je podle mého osobního, velice přibližného odhadu z business plánů vybráno zhruba pět až deset procent do užšího výběru. Z toho asi pětina až třetina projektů je uskutečněna.

Z deseti těchto investic kolem dvou až čtyř zkrachuje, jedna až dvě představují takzvané superstars, u kterých je mnohonásobný výnos a zbytek jsou podniky, které pokračují v činnosti, ale fondy z nich nemají žádný převratný zisk," říká Strnad.

Jak funguje rizikový kapitál

Fond rizikového kapitálu vstoupí do vybraného podniku zvýší jeho základní jmění společnosti, a tím mu dodá potřebný kapitál. To znamená, že získá ve firmě příslušný podíl, i vysoce nadpoloviční.

Po zhruba třech až sedmi letech, kdy je společnost pod kontrolou fondu, její hodnota v případě úspěchu stoupne a fond svůj podíl prodá s velkým ziskem. Tento podíl může odkoupit původní majitel, management, strategický investor nebo se prodá na burze.

Z tohoto důvodu odborníci nedoporučují rizikový kapitál například pro podnikatele, kteří chtějí vybudovat rodinnou firmu. Při vystoupení fondu z podniku totiž podnikatel asi bude těžko moci zaplatit za jeho podíl více než například strategický investor ze zahraničí.

Pak se buď musí zakladatel smířit s tím, že třeba nebude mít ve společnosti rozhodující slovo, nebo prodat svůj podíl spolu s fondem. V případě neúspěchu projektu však ztrácí jak původní majitel firmy, tak fond - a v případě, že fondu patří nadpoloviční podíl firmy, nese také hlavní díl ztráty. Jestliže projekt nedopadne podle představ fondu, musí svůj podíl později odprodat bez velkého zisku, dokonce i se ztrátou.

Stálí členové asociace rizikového kapitálu

Společnost Výše Velikost Oborové
spravovaného jednotlivé zaměření
majetku investice

Advent Int. Corp. 3,5 mld. USD 1-10 mil. USD Ne nemovitosti, alkohol, tabák

Baring CEEE* 80 mil. USD 1-15 mil. USD Telekomunikace,
(i více) Internet, media

bmp ČR Invest 20 mil. EUR max. 50 mil. Kč Např. Internet, poč.
firmy, biotechnologie

CDA 60 mil. USD 4-12 mil. USD Ne tabák, alkohol,
hazard

CVP** 20 mil. EUR 10-40 mil. Kč, Ne zbrojní průmysl,
+56 mil. DEM 30-150 mil. Kč hazardní hry

DBG Eastern Europe 90 mil. DEM 30-250 mil. Kč Ne nemovitosti, tabák,
(i více) alkohol

Fond rizik. kapitálu 3,2 mil. EUR max. 1 mil. EUR Bez omezení

Renaissance Partners 39,5 mil. USD max. 4 mil. USD Ne nemovitosti
a projekty ohrožující
živ. prostředí

Winslow Partners 30 mil. USD min. 3 mil. USD Bez omezení

Poznámka: *Baring Communications Equity Emerging Europa, **Czech Venture Partners
Zdroj: uvedené společnosti

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Podnikatel Jan Hradecký na snímku z roku 2013
Při rallye v Africe zemřel Jan Hradecký, zakladatel české firmy Botanicus

Podnikatel a mecenáš Jan Hradecký tragicky zemřel při rallye veteránů Classic Safari. Světu zanechal odkaz prostřednictvím své firmy na přírodní kosmetiku...  celý článek

Majitel skupiny KKCG Karel Komárek
Ropný magnát Komárek rozšiřuje IT stopu KKCG. Koupil 70 procent AutoContu

Skupina KKCG podnikatele Karla Komárka koupila 70procentní podíl v předním českém dodavateli informačních technologií AutoCont. Firma o tom informovala ve...  celý článek

Vinařský oblek
Vinaři budou mít vlastní kroje, jeden vyjde na 16 tisíc korun

Nejen rybáři, myslivci nebo hasiči mají na jižní Moravě speciální obleky. Svůj slavnostní oděv budou mít také vinaři. Několik desítek se jich už šije.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.