RM-Systém se změní na burzu, chce klienty z ciziny

  2:06aktualizováno  2:06
Větší zájem zahraničních investorů, nové produkty a alespoň mírnou přetahovanou s pražskou burzou. To je budoucnost, kterou si od nedobrovolné změny z mimoburzovního trhu na klasickou burzu slibuje společnost RM-Systém, jež více než patnáct let organizuje obchod s akciemi pro malé investory.

RM-Systém. | foto: Kateřina ČernáiDNES.cz

Změna vyplývá z evropské směrnice MiFID, kterou schválil parlament a jež mění podmínky fungování českého kapitálového trhu. Kromě větší ochrany lidem při investování přináší například také povinnost RM-Systému (RM-S) přeměnit svou formu na burzu.

Co to bude znamenat pro firmu, která náleží do finanční skupiny Fio Romualda Kopúna a Petra Marsy? Podle marketingového šéfa RM-Systému Jiřího Vodičky by mohla nálepka "burza" přilákat hlavně zahraniční investory.

"V kolonce burzy se prostě u Česka objeví číslovka dvě. A velcí zahraniční obchodníci se začnou rozmýšlet, zda se jim vyplatí nabízet svým klientům české akcie přes nás, nebo přes pražskou burzu," tvrdí Vodička.

Pokud by se takový scénář vyplnil, mohlo by dojít k nárůstu obchodů na RM-Systému a k přitáhnutí dalších klientů. Mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík o tom pochybuje.

"Nevím, proč by to zahraniční obchodníci dělali. Trh RM-S je pro zahraniční klienty velmi malý a nelikvidní," dodává s tím, že obě firmy vedle sebe prakticky fungují jako burzy již řadu let. Rozdíl je v jejich velikosti.

Dnes se na RM-Systému obchoduje přibližně s půl procentem z celkového objemu obchodů s cennými papíry v Česku, zbytek připadá na pražskou burzu. Přesto obnášely prodeje a nákupy uskutečněné přes RM-S loni více než osm miliard korun. A číslo by se mělo zvyšovat.

"Zájem drobných investorů mírně roste i přes nepříznivý vývoj na akciových trzích," říká Vodička. Firma proto také uvažuje o rozšíření nabídky možností, kam mohou lidé investovat.

"Uvažujeme o nabídce různých investičních certifikátů včetně komodit," dodává Vodička. Zároveň přiznává, že je RM-Systém při jejich zavádění opatrný.

"Není problém zavést certifikát na ropu. Ale když její cena prudce klesne, lidé pak obvykle nechtějí vidět chybu u sebe, ale u toho, kdo jim takovou investici nabídl," dodává.

S přeměnou RM-S na klasickou burzu přijdou drobní investoři o výsadu přímo na trhu obchodovat. Budou muset použít prostředníka. Podle Vodičky se teď určuje hranice, která je rozdělí na profesionální a začínající.

Sami budou moci obchodovat jen ti zkušenější investoři. O jejich rozdělení rozhodne počet a objem uskutečněných obchodů. RM-Systém by měl jako burza fungovat od Nového roku, o změně svého názvu zatím neuvažuje.


Nejčtenější

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Smrt novináře ničí saúdskou reputaci na trzích, investoři se zbavují akcií

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží (1. února 2015)

Zahraniční investoři se během minulého týdne ve velkém zbavovali saúdských akcií. Čistá hodnota jejich prodeje činila...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Most zadarmo. Česko-italské sdružení stále nestíhá termíny

Stavba nového silničního mostu na Rokycanské třídě v Plzni. (6. listopadu 2015)

Kontrola Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odhalila další zpoždění na opravě dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným...

Soud odblokoval majetek spolumajiteli FAU, firmu složily zajišťovací příkazy

Komín chemičky Precheza Přerov

Ostravský krajský soud odblokoval majetek spolumajiteli opavské firmy FAU Vojtěchu Csabimu, který byl spolu s dalšími...Najdete na iDNES.cz