Majitel Rockaway Capital Jakub Havrlant.

Majitel Rockaway Capital Jakub Havrlant. | foto: Rockaway Capital

Havrlant zdesetinásobil svou brazilskou investici. Prodal P2P půjčovatele

  • 2
Společnost Rockaway Capital investora Jakuba Havrlanta završila prodejem podílu brazilské P2P lendingové platformy Creditas výhodnou investici. I když Rockaway neuvádí, za kolik před třemi a půl lety podíl koupil, ani za kolik ho nyní prodal, rozdíl by měl být přibližně desetinásobný.

Do firmy, tehdy ještě zvané BankFácil, investoval Havrlant v říjnu roku 2013 ještě sám za sebe. V roce 2014 potom podíl přešel pod nově vzniklý Rockaway. Pro obě strany - jak investujícího Havrlanta, tak i přijímající zakladatele brazilské finančně-technologické firmy, to tak byla jedna z prvních startupových investic.

Podle databází Crunchbase a AngelList získala brazilská firma v této investici dohromady 1,4 milionu dolarů (v přepočtu dle tehdejšího kurzu 26 milionů korun). Není ale jasné, v jakém poměru se o to tehdy podělil Rockaway s druhým investorem Napkn Ventures. Lze odhadovat, že Havrlantova investice byla řádově ve statisících dolarů, a tím pádem aktuální exit přinesl Havrlantovi jednotky milionů dolarů.

Jako Zonky nebo LendingClub

BankFácil, potažmo Creditas, se snažila prorazit v oblasti takzvaného peer to peer půjčování, které probíhá bez bank tak, že se žadatel s investorem propojí napřímo přes on-line platformu.

Ve světě je příkladem podobné služby americký Lending Club, v Česku potom Zonky vlastněné HomeCreditem ze skupiny PPF. Důvěru si koncept získal i v Brazílii. Kromě investorů, kteří půjčují přes platformu, přilákalo Creditas (nemá kromě názvu nic společného s českou záložnou Creditas, která se loni změnila na banku) i investory institucionální, kteří si koupili podíl přímo ve firmě.

Po prvotní (takzvané seed) investici od Rockawaye získali Brazilci v roce 2015 v prvním kole financování 3 miliony dolarů od tamních fondů Redpoint a Accion. Aktuálně potom v druhém kole vložila do firmy 19 milionů dolarů skupina investorů vedená institucí International Finance Corporation.

To je fond patřící pod Světovou banku, který se specializuje na investice do komerčních subjektů pomáhajících bojovat s chudobou. V tomto případě konkrétně tím, že umožní obyvatelům krizí zmítané Brazílie půjčovat si levněji než u bank. Dalšími investory byla finanční odnož společnosti Naspers a opět Redpoint.

Do start-upů investuje Havrlant bez miliardářů

Mezi akcie, které kupovali noví investoři, patřily právě i ty, které prodával Havrlantův Rockaway. „Raketový úspěch Creditas korunovaný desetinásobnou návratností naší původní investice je pro mě příklad úspěšné disrupce tradičního finančního trhu. Věřím, že podobný úspěch zopakují i další start-upy z našeho portfolia,“ říká šéf Rockaway Ventures Viktor Fischer.

Narozdíl od e-shopové Mall Group nebo dovolenkové Invie, o které se Havrlant dělí s miliardáři z PPF, J&T nebo čínské CEFC, je Rockaway Ventures, potažmo mateřský Rockaway Capital, čistě jeho.

Mezi investice fondu rizikového kapitálu patří třeba české start-upy Brand Embassy, Bileto a Stouryous. Ze zahraničních například kosovský vyhledávač Gjirafa. Rockaway má i podíl v českém železničním dopravci LeoExpress.