Vysvědčení - ilustrační foto.

Vysvědčení - ilustrační foto. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Rodiče si s odměnou za vysvědčení nelámou hlavu, dávají peníze

  • 19
Češi si na rozdíl od jiných národů příliš nelámou hlavu s tím, jak odmění své děti za hezké vysvědčení. Většina rodičů totiž ohodnotí dobré známky penězi. Vyplývá to z mezinárodní ankety GE Money Bank, která se na odměňování dětí ze základních škol ptala v devíti evropských zemích a dále v Thajsku, Japonsku a v Egyptě.

"Obdarovat dítě penězi je pro české rodiče tradičně nejoblíbenější formou pochvaly za dobré výsledky. U prarodičů tento způsob naprosto převládá," konstatuje mluvčí banky Milan Kříž.

Podle společnosti SC&C, jež provádí marketingové či sociologické výzkumy v oblasti hodnot českých obyvatel, svědčí tyto výsledky o malé fantazii rodičů.

"Rodiče často nevědí, jak školáky odměnit, a tak to řeší penězi, což je škoda. Děti na základní škole totiž o své rodiče stojí, a tak by bylo lepší, kdyby odměnou byl například rodinný výlet, dovolená či jiná společná akce," říká vedoucí výzkumu, socioložka Jana Hamanová. Potvrzuje také to, že od prarodičů se peníze v Česku za vysvědčení očekávají.

Odměny za známkly


Česko - peníze (do 1 000 Kč)
Francie - pochvala
Japonsko - dárek, výlet, věci do pokojíčku
Německo - pochvala, peníze (do 50 eur), od prarodičů (až 100 eur) Španělsko - školní karneval, hračky, knížky, děti nad 14 let peníze od prarodičů (do 50 eur)
Thajsko - hračky, výlet, peníze (50 až 100 eur) od rodičů i prarodičů, uniformy s podpisy od spolužáků
Velká Británie - pochvala, peníze (do 10 eur), hračky, rodinný výlet

Radka Svatošová, maminka osmileté Elišky a sedmileté Zlaty, však s takovýmto výsledkem průzkumu nesouhlasí. "Děti nemají dostávat za vysvědčení peníze. Neznají jejich hodnotu a budou se tím odmalička učit jen to, že vše se dělá kvůli penězům, což je špatně a není to pravda," vysvětluje svůj názor Svatošová, která žije v Praze.

Její dcery za vysvědčení dostanou své vysněné boty na kolečkách a k tomu si budou moci vybrat jedno plastové zvířátko do sbírky.

"Babička s dědečkem jim také koupí něco, co si budou přát, ale nebude to příliš drahé. Ani od nich však peníze určitě nedostanou," dodává Svatošová. Ačkoliv peníze hrají důležitou roli v odměňování dobrých školních výsledků také v zahraničí, cizinci upřednostňují na prvním místě jiné formy dárků, jako jsou například rodinné výlety, knížky či drobné hračky.

"V Japonsku kupují rodiče dětem něco praktického do pokojíčku, jako je nábytek, dekorace a podobně. Slovinci školákům nadělují sportovní vybavení a Bulhaři dávají přednost tomu, když mohou strávit čas se svými dětmi při slavnostním obědě či v kině," vyjmenovává příklady odměn Kříž.

Když už však děti peníze dostanou, nejde o astronomické částky - finanční odměna se pohybuje většinou do 50 eur (zhruba 1 300 Kč). Jen v Irsku či Thajsku může být až pětinásobná. Děti totiž dostávají peníze nejen od svých rodičů, ale i prarodičů. Nejskromnější jsou podle průzkumu Francouzi. Ti jsou přesvědčeni o tom, že své děti odmění nejvíce velkou pochvalou, a o dalších dárcích už moc nepřemýšlejí.