Za pilíře sociální reformy ministr Jaromír Drábek považuje výplatu všech dávek na úřadech práce, sjednocení rodičovského příspěvku a změny kritérií pro posuzování nároku zdravotně postižených na příspěvek na péči.

Za pilíře sociální reformy ministr Jaromír Drábek považuje výplatu všech dávek na úřadech práce, sjednocení rodičovského příspěvku a změny kritérií pro posuzování nároku zdravotně postižených na příspěvek na péči. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Rodičovská bude jednotná 220 tisíc korun, tříletou poslanci sníží

  • 558
Rodiny už nebudou muset řešit, jestli je pro ně lepší zvolit obvyklou tříletou, či spíše kratší, nebo naopak delší rodičovskou. Při jejím čerpání dosáhnou maximálně na 220 tisíc korun. Nejčastější tříletá přitom ale klesne o 16 tisíc korun. Počítá s tím vládní sociální reforma, kterou začali řešit poslanci.

O 3 400 korun oproti současnému stavu si navrženou změnou polepší rodiny, které zatím volily dvouletou či čtyřletou rodičovskou. Nyní si ale čtyři rodiny z pěti volí, že chtějí příspěvek čerpat tři roky.

"Návrh umožňuje větší flexibilitu při rozhodování rodičů pečujících o malé dítě. Rozšiřuje možnosti volit délku pobírání rodičovského příspěvku a jeho výši podle aktuální sociální situace rodiny," zdůvodnilo navrženou změnu ministerstvo práce a sociálních věcí, které vede Jaromír Drábek z TOP 09.

Osoba pečující o malé dítě si bude moci zvolit kratší rodičovskou dovolenou než nyní, kdy musí být doma nejméně dva roky. Měsíční výše rodičovského příspěvku ale bude limitovaná částkou 11 500 korun a maximálně má jít o 70 procent předchozího příjmu rodiče.

Drábkův návrh má také rodičům umožnit snazší návrat do práce. O rodičovský příspěvek by totiž neměli přijít ani tehdy, pokud své malé dítě dají do jeslí či školky.

S krácením tříleté rodičovské nesouhlasí opoziční ČSSD a připomínky mají i vládní Věci veřejné. Je tedy možné, že při dalším projednávání ve výborech se ještě pravidla změní.

Zdravotně postižení mají mít nárok jen na dvě dávky

Sociální reforma přináší i další změny. O dávky se bude jednotně žádat na úřadech práce. "Agendu bude vykonávat všech 409 poboček úřadu práce a pro občany to bude jednodušší, protože nebudou muset chodit na několik různých úřadů," řekl poslancům Drábek.

Zjednodušit se zároveň mají pravidla pro čerpání dávek zdravotně postižených. Vzniknou pouze dvě dávky, měsíčně vyplácený příspěvek na mobilitu a jednorázový příspěvek na zvláštní pomůcky.

Zásadně se změní pravidla pro posuzování závislosti u lidí, kteří pobírají příspěvek na péči. Pro jeho přiznání se bude nově posuzovat schopnost zvládnout deset životních potřeb - jde o mobilitu, orientaci, komunikaci, stravování, oblékání a obouvání, tělesnou hygienu, výkon fyziologických potřeb, péči o zdraví, osobní aktivity a péči o domácnost.

Podle počtu činností, které žadatel o dávku zvládne, může být zařazen do jednoho ze čtyř stupňů závislosti na cizí pomoci, od čehož se odvíjí výše přiznané dávky. "Dnes se posuzuje 36 kritérií, takže půjde o zjednodušení," argumentuje Drábek.

"Sjednocení žádosti o dávky na úřadech práce, úpravy rodičovského příspěvku a změny, které se týkají zdravotně postižených, patří mezi hlavní věci, které sociální reforma přináší," řekl iDNES.cz ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Lubomír Zaorálek, Bohuslav Sobotka a Michal Hašek na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu ČSSD. (26. dubna 2011)

Opoziční ČSSD navrženou změnu kritizuje, podle ní se může stát, že na dávku někteří lidé už nedosáhnou. "Je ostuda, pokud stát sáhne na dávky lidí, kteří si nemohou najít pozici na trhu práce, a že na reformy mají doplácet ti sociálně nejslabší," kritizoval vládu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Proti chystaným změnám původně protestovala i Národní rada osob se zdravotním postiženým. Vozíčkáři dokonce demonstrovali před ministerstvem, nakonec se ale rada dohodla s Drábkem na kompromisu. Předseda rady Václav Krása označil za klíčové, že i nadále budou příspěvek na péči dostávat klienti, a ne poskytovatelé péče.

Drábkův sociální reformní balíček tvoří celkem tři zákony - o hmotné nouzi, o zaměstnanosti a o poskytování dávek osobám zdravotně postiženým. Všechny prošly ve Sněmovně prvním čtením a budou se jimi zabývat parlamentní výbory.