Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičovský příspěvek se zřejmě zvedne přes 7000 Kč

  14:02aktualizováno  14:02
Rodičům, kteří se starají o děti, svitla naděje na výrazně vyšší dávky než dosud. Poslanci zvedli rodičovský příspěvek na 40 procent průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. To by podle údajů za 3. čtvrtletí znamenalo částku kolem 7400 korun.
Po zvýšení porodného mají rodiny šanci i na vyšší příspěvky. Ilustrační foto

Po zvýšení porodného mají rodiny šanci i na vyšší příspěvky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dosud byl příspěvek 1,54násobek životního minima, tedy 3635 korun. Poslankyně za ODS Alena Páralová, která byla zpravodajkou zákona, varovala, že dopad na státní rozpočet v případě schválení bude v příštích třech letech zhruba 28 miliard.

Šetřit chtěl i ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD), podle něhož by dopad na státní rozpočet byl příliš velký. Zvýšení rodičovského příspěvku nejprve třikrát těsně prošlo, poslanci ale vždy zpochybnili hlasování a snažili se rozhodnutí zvrátit.

Před čtvrtým hlasováním pak změnil názor i ministr Škromach. „Dosud jsem se řídil snahou ušetřit. Když ale vidím vůli Sněmovny pomoc rodinám, doporučuji hlasovat pro tento návrh,“ řekl. Zákon vzápětí podpořilo 105 ze 120 přítomných poslanců. Několik se jich zdrželo, proti hlasoval jediný - ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ministerstvo práce posléze upřesnilo částku, jakou bude nutné v rozpočtu nalézt. Podle mluvčí resortu Kateřiny Beránkové půjde nejméně o 12 miliard korun ročně.

Návrhy na zvýšení rodičovského příspěvku začlenil do zákona o životním minimu poslanec KDU-ČSL Pavel Severa. Prošla nakonec mírnější verze. Severa prosazoval jako alternativu i růst rodičovského příspěvku na 50 procent průměrné mzdy.

Zákon o životním minimu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. V zákonu se počítá i se změnou složení životního minima, od kterého se odvíjejí sociální dávky. Zatímco dnes činí 4400 korun a pokrývá náklady na bydlení i obživu, v budoucnu se oddělí peníze na bydlení.

Minimum tak bude 2900 korun na obživu a příspěvek na bydlení bude záviset na regionu. Část peněz dá stát a o doplatek na bydlení se bude chodit žádat na obecní úřady.

CO JE RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK

Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě do 4 let věku nebo do 7 let, je-li dítě dlouhodobě zdravotně postižené. Při poskytování této dávky se nezkoumá příjem rodiny.

Podmínka osobní celodenní péče o dítě není splněna, je-li dítě umístěno v jeslích, mateřské škole nebo jiném zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v měsíci (netýká se nemocných či postižených dětí, které chodí do speciálních školek či ústavů).

Rodič, který tuto dávku pobírá, si může neomezeně přivydělávat.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Montážní závody Foxconnu či Panasonicu patří v Česku k největším...

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Najdete na iDNES.cz