Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičovský příspěvek se zřejmě zvedne přes 7000 Kč

  14:02aktualizováno  14:02
Rodičům, kteří se starají o děti, svitla naděje na výrazně vyšší dávky než dosud. Poslanci zvedli rodičovský příspěvek na 40 procent průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. To by podle údajů za 3. čtvrtletí znamenalo částku kolem 7400 korun.
Po zvýšení porodného mají rodiny šanci i na vyšší příspěvky. Ilustrační foto

Po zvýšení porodného mají rodiny šanci i na vyšší příspěvky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dosud byl příspěvek 1,54násobek životního minima, tedy 3635 korun. Poslankyně za ODS Alena Páralová, která byla zpravodajkou zákona, varovala, že dopad na státní rozpočet v případě schválení bude v příštích třech letech zhruba 28 miliard.

Šetřit chtěl i ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD), podle něhož by dopad na státní rozpočet byl příliš velký. Zvýšení rodičovského příspěvku nejprve třikrát těsně prošlo, poslanci ale vždy zpochybnili hlasování a snažili se rozhodnutí zvrátit.

Před čtvrtým hlasováním pak změnil názor i ministr Škromach. „Dosud jsem se řídil snahou ušetřit. Když ale vidím vůli Sněmovny pomoc rodinám, doporučuji hlasovat pro tento návrh,“ řekl. Zákon vzápětí podpořilo 105 ze 120 přítomných poslanců. Několik se jich zdrželo, proti hlasoval jediný - ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ministerstvo práce posléze upřesnilo částku, jakou bude nutné v rozpočtu nalézt. Podle mluvčí resortu Kateřiny Beránkové půjde nejméně o 12 miliard korun ročně.

Návrhy na zvýšení rodičovského příspěvku začlenil do zákona o životním minimu poslanec KDU-ČSL Pavel Severa. Prošla nakonec mírnější verze. Severa prosazoval jako alternativu i růst rodičovského příspěvku na 50 procent průměrné mzdy.

Zákon o životním minimu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. V zákonu se počítá i se změnou složení životního minima, od kterého se odvíjejí sociální dávky. Zatímco dnes činí 4400 korun a pokrývá náklady na bydlení i obživu, v budoucnu se oddělí peníze na bydlení.

Minimum tak bude 2900 korun na obživu a příspěvek na bydlení bude záviset na regionu. Část peněz dá stát a o doplatek na bydlení se bude chodit žádat na obecní úřady.

CO JE RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK

Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě do 4 let věku nebo do 7 let, je-li dítě dlouhodobě zdravotně postižené. Při poskytování této dávky se nezkoumá příjem rodiny.

Podmínka osobní celodenní péče o dítě není splněna, je-li dítě umístěno v jeslích, mateřské škole nebo jiném zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v měsíci (netýká se nemocných či postižených dětí, které chodí do speciálních školek či ústavů).

Rodič, který tuto dávku pobírá, si může neomezeně přivydělávat.

Autor:


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Zeman přišel na vládu, která schvaluje návrh rozpočtu a schodek 40 miliard

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, státní rozpočet, projednává menšinová koaliční vláda ANO a ČSSD. A právě rozpočet na středeční...

Najdete na iDNES.cz