Rodin, které vedou více účtů, stále přibývá

Tradiční model hospodaření, kdy muž vydělával a žena hospodařila a držela rodinnou pokladnu, bere pomalu zasvé. Převažují sice stále ještě domácnosti, kde se dávají všechny vydělané peníze na jednu hromádku, ať už je to šuplík, nebo společný účet v bance, a s nimi se pak hospodaří, ale stoupá počet rodin, kde se uplatňuje model dvou účtů, nebo dokonce princip "každý za své ".

Na nákladech na domácnost se manželé podílejí podle stanovené dohody a se zbylými penězi nakládají podle svého. Každý z modelů má své výhody a nevýhody a vhodnost jejich použití úzce souvisí s velikostí příjmů a životním stylem rodiny.

Pro rodiny, které se teprve učí společně hospodařit a nemají peněz nazbyt je vhodnější hospodaření z jednoho účtu nebo takzvaná obálková metoda.

"Na začátku manželství nám pomohl obálkový systém. Díky němu jsme zjistili, kolik peněz budeme potřebovat například na výdaje spojené s bydlením či stravováním. Peníze jsme do obálek dávali podle účelu výdajů velmi důsledně - teď, po několika letech manželství nám chodí všechny vydělané peníze na jeden účet. Z něj přímo platíme stálé platby a ještě vybíráme potřebnou hotovost," říká podnikatelka Kateřina Bělecká.

Obálkovou metodu může docela dobře zastoupit modernější způsob monitorování hospodaření - platební karta. Rodina, která ji využívá, snadno zjistí, kolik utratí například za běžné nákupy potravin a drogerie.

S kartou se dá platit i v restauracích nebo u benzinových čerpadel - v domácnosti je pak díky výpisu z účtu přehled i o dalších výdajích. Ať už zvolí rodina jakýkoliv model hospodaření, jde o to, aby její příjmy byly alespoň stejně veliké jako výdaje.

Aby se to podařilo, je potřeba výdaje plánovat. Je to sice náročnější a vyžaduje to určitou sebekázeň, ale rozhodně se to vyplatí. Základem racionálního hospodaření v rodině je správně sestavený rozpočet.

A recept na něj? "Všechny příjmy, které se v rodině sejdou, se rozdělí na částky na pokrytí základních potřeb - doslova od potravin po kapesné. Pak je potřeba všechny výdaje denně zapisovat. Kdo je opravdu důsledný a vede domácí účetnictví, velice brzy získá přehled, kolik může utratit. Většinou pak dokáže dobře vyjít a ještě si vytvoří rezervu," vysvětluje učitelka rodinné školy Jindra Motejzíková.

Ovšem málokdo má trpělivost denně usedat k sešitu či počítači a vést podrobně přehled výdajů. Trochu jednodušší a pro hospodaření rodiny rovněž účinné je vytvoření denního limitu například na nákup potravin. Pak musí ten, kdo nakupuje, denní limit respektovat. To, co z něj neodčerpá, je dobré dávat stranou jako rezervu pro případ nenadálých výdajů nebo překročení denního limitu v jiné dny.