Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina se čtyřmi dětmi: S nedostatkem peněz bojujeme skoro pořád

aktualizováno 
- Ztichlý dům prořízne drnčení budíku. Je půl šesté ráno a dvě ze čtyř dětí manželů Hakenových, patnáctiletý Vašek a třináctiletá Lucka, vstávají. S hygienou a snídaní se moc nezdržují, mají naspěch. Sednou na kolo a vydávají se na svou obvyklou vyjížďku, která začíná na poště. Čtyřikrát v týdnu roznášejí po malém východočeském městě noviny. Mají tři rajóny, ale zvládnou je ve dvou, aby třetí, v tomto případě jedenáctiletý Honza, mohl mít volno. Další den vyjde volno zase na Lucku a pak zase na Vaška.

O výdělek se dělí rovným dílem, ale každý z nich utratí peníze jinak. "Lucka šetří na parádu, Václav na sladkosti a šachovou literaturu a Honza na dárky," vysvětluje jejich maminka Eva Hakenová.

Se sháněním brigády začaly děti po prázdninách, když bylo jasné, že se doma sejde méně peněz než dřív. V rodině přibylo miminko a postupně ubylo peněz.

"Minulý měsíc mi skončila výplata mateřské a teď jsme odkázáni na manželův příjem. Hlavně na podzim jsme peníze moc potřebovali - manželův zaměstnavatel se začal opožďovat s výplatou, ještě že mně chodila mateřská včas a v plné výši. Ke vší smůle se nám skoro najednou rozbila kanalizace a odešla mikrovlnná trouba," říká učitelka Eva Hakenová.

Tehdy jim pomohla malá finanční rezerva, ale stejně si museli nějaké peníze vypůjčit a novou mikrovlnku pořídili na splátky. Příští měsíc ji doplatí, ale splátek se rodina ještě úplně nezbaví.

"Po malých částkách ještě splácíme novomanželskou půjčku a po větších - šestistovkových - povodňovou půjčku," dodává Eva Hakenová. Na momentální nedostatek peněz si poslední dobou rodina už pomalu zvykla.

Bývalý zaměstnavatel Michala Hakena svůj dluh za nevyplacené mzdy sice uznal a slíbil proplatit i nevybranou dovolenou, ale všechno zatím jen na papíře. Kvůli tomuto písemnému slibu překročili příjmy Hakenových stanovenou hranici pro přiznání sociálního příplatku a příspěvku na bydlení a mají až do konce června nárok jen na přídavky na děti, rodičovský příspěvek a příspěvek na dopravu pro obě nejstarší děti, které jezdí do školy vlakem.

"V řešení finanční krize jsem už mistr - sejdeme se celá rodina kolem stolu a vybereme priority, které do výplaty stůj co stůj musíme zaplatit. Vyhlásím úsporný týden, vaříme z mrazáku, ve sklepě jsou vždycky brambory, zelí - stravovací krizi nemá jen Viktor, kterého kojím.

Na podzim jsme na tom byli finančně už dost bídně, tak se Lucka s Honzou dvakrát vzdali atletických závodů," uvádí Eva Hakenová. Že by se hlavní živitel rodiny, projektant Michal Haken, mohl octnout úplně bez práce, si rodina nepřipouští.

"Vždycky by se přece našla alespoň nějaká brigáda, než by muž našel práci v oboru. Jednu dobu dojížděl pracovat až do Prahy, a taky jsme to zvládli," říká rozhodně Eva Hakenová.

Přestože Hakenovi v současné době utratí všechno, co jim přijde na sporožiro, snaží se nezanedbávat kulturu. "V kině jsme sice všichni dohromady byli dávno, na Pelíškách ještě před porodem, ale zrovna minulý týden byly starší děti s babičkou v krajském divadle na Kupci benátském," uvádí Eva Hakenová.

K rodinnému kulturnímu životu patří také předplatné novin a několika časopisů. Koníčkem rodičů je film, každý rok se střídají v účasti na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Několikrát do roka jedou s dětmi do Prahy, kde podle předem připraveného programu zavítají do divadla a na výstavu. Nešetří ani na knihách "Teď už ale beletrii skoro nekupujeme, spíš encyklopedie podle zájmu dětí," říká Michal Haken.

Po dovolené v zahraničí, kterou by si ani nemohli dovolit, nijak netouží. "To, že se nedostaneme s dětmi k moři, mi nevadí, cestujeme po celý rok dost na Moravu za příbuznými nebo do Prahy na výstavy a divadla. Děti navíc už jednotlivě kromě Viktora u moře byly, a určitě se tam v životě ještě dostanou. Spíš mě mrzí, že jim nemůžeme koupit tolik ovoce, kolik by asi s chutí snědly," říká Eva Hakenová.

Rodina se snaží ušetřit spíš na jídle či na oblečení než na koníčcích. "Větší nákupy jídla obstaráme v diskontních prodejnách levněji, oblečení po sobě děti částečně dědí nebo si na ně přidají z kapesného nebo brigády. A sladkosti mají na příděl," svěřuje se s receptem na úsporné hospodaření paní Eva.

Rodiče nešetří ani na vzdělání dětí. Jsou pyšní, že se obě starší děti dostaly bez problémů na gymnázium, i když musí dojíždět a studium stojí víc peněz, než kdyby zůstaly na základní škole v místě bydliště.

"Lucka chce dělat zkoušky na hodně vzdálené jazykové gymnázium. Moc bychom ji s manželem přáli, aby se tam dostala, ale starosti nám dělá, jak bychom zaplatili za internát nebo podnájem. Začala bych asi doučovat," uvádí Eva Hakenová.

Zatím nemají Hakenovi z čeho odkládat na budoucnost, ale až se vrátí Eva Hakenová po mateřské dovolené znovu do školy, chtěli by platit stavební spoření a také penzijní připojištění.

"Celou dobu, co tady bydlíme, jsme stále opravovali něco na domě, teď už je celkem v pořádku, tak by nám mohly nějaké peníze zbývat. Kéž by ale všechny úpravy nepřišly nazmar, už dvakrát jsme 'plavali' při povodních, voda a bahno zaplavilo celé přízemí. To bychom pak nemuseli přemýšlet kam s penězi," uvažuje nahlas Michal Haken.

Jména byla na žádost rodiny změněna

Majetkové poměry:
- Rodinný dům z roku 1932 se zahradou v malém městě ve východních Čechách
- Počítač a starší jízdní kola, velká knihovna s řadou encyklopedií
- 2 kuponové knížky se zbytkem neobchodovatelných akcií

Finanční rezerva: 0

Kapesné dětem:
studenti 100 měsíčně, žák 40 korun měsíčně

Poslední dovolená:
v roce 1997 dva týdny v penzionu na Šumavě

Letošní plánovaná dovolená:
týden v penzionu v jižních Čechách, pokud doplatí předchozí zaměstnavatel Michalu Hakenovi dlužnou mzdu

Poslední návštěva kulturního představení:
minulý měsíc byly starší děti v krajském městě s babičkou v divadle na Kupci benátském

Domácí zvířata:
jezevčíci Maxmilián a Ferdinand

Měsíční výdaje sledované rodiny (1)
Měsíční výdaje obdobné rodiny s dětmi a minimálními příjmy podle statistických údajů (2)

                                                             (1)                         (2)
Jídlo                                                    8400                       5370
Bydlení včetně energií                          4400                        3876
Doprava                                             1344                          875
Kultura, sport, rekreace                      1758                         800
Ostatní (splátky, pojistky,
spoření, odívání)                                 3456                        2084

Měsíční příjmy sledované rodiny (1)
Měsíční příjmy obdobné rodiny s dětmi a minimálními příjmy posle statistických údajů (2)
                                                                (1)                         (2)
Mzda                                                      12000                   9084
Sociální příjmy (sociální dávky, nemocenská, apod.) -            6720
Sociální příjmy (přídavky na děti, rodičovský příspěvek)  4559         -

ZDROJ: ČSÚ A VLASTNÍ VÝPOČTY

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nesprávné provedení okna, tvar ostění neumožňuje obtékání teplým vzduchem. Na
Kupujete nemovitost? Pozor na skryté vady, na reklamaci máte 5 let

Každý rok v Česku proběhne převod zhruba půl milionu bytů a rodinných domů. Technický stav nemovitosti se smluvně mezi kupujícím a prodávajícím přitom řeší jen...  celý článek

Ilustrační foto
Vajec je tak málo, že se prodávají v aukcích. Zdraží až na 6 korun

Vejce v obchodech začínají zdražovat. V příštích týdnech může stát jedno vejce 5 až 6 korun. Na trhu je jich takový nedostatek, že producenti začali prodávat...  celý článek

Víčka, plastová, plast
Některé firmy už nekupují víčka na charitu. Zájem lidí nepolevuje

Některé společnosti v Česku končí s výkupem plastových víček či snižují jejich výkupní cenu. Jejich sbíráním lidé pomáhají zejména rodinám s handicapovanými...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.