Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinné domky: třikrát nej...

aktualizováno 
zaplatíte 1,5 milionu korun
Samostatné bydlení lze pořídit i za cenu většího bytu.
zaplatíte 1,5 milionu korun
Samostatné bydlení lze pořídit i za cenu většího bytu. Majitel se musí však smířit s tím, že plochu domku rozdělí pouze na tři až čtyři místnosti s kuchyní a příslušenstvím, nebude mít sklep ani podkroví. A bude se muset spokojit s nejlevnějšími obklady, dlažbou, omítkami, dveřmi i okny. Ještě o něco levněji pořídí takový domek ten, kdo jeho výstavbu nezadá jedné firmě "na klíč", nýbrž jednotlivé práce objedná u několika společností. Kdo chce zkusit stlačit cenu pod milion korun, musí se pustit do budování vlastními silami.

Pozemek: Tomu, kdo netouží po zahrádce, postačí třeba 500 metrů čtverečních. Ceny mimo vyhlášené lokality se mohou pohybovat v řádu stovek korun - 200 až 600 korun za metr čtvereční. Například v hlavním městě se platí za metr nikterak "prestižní" parcely i 1000 až 2000 korun.

Nejrychleji postavený

- můžete bydlet i do půl roku Čistě dřevěné stavby u nás velkou tradici nemají, přesto už se jich několik v konkurenci klasických zděných prosadilo. Nejen kvůli tomu, že majitel může bydlet třeba do půl roku - kompletní montáž dřevěné části totiž trvá zhruba tři měsíce, takže záleží, na tom, kdy se mu podaří vyřídit stavební povolení a vybudovat základovou desku. Spolu s takovým domkem si totiž kupuje i trochu romantiky - interiér bývá "syrově" dřevěný a v kombinaci s kamenem si pak bude připadat jako ve srubu na Aljašce. Pravda, něco si na ni připlatí. Jednoduché přízemní dřevěné domky lze pořídit za cenu okolo dvou milionů korun. Za "výpravnější" provedení se platí okolo 28 tisíc korun za metr čtvereční užitné plochy. Pro srovnání: průměrná cena metru "běžných" domků činila v roce 1999 přibližně o deset tisíc korun méně.

Pozemek: Pokud chcete dřevěný domek zasadit do zeleně, jak mu to nejvíc "sluší", počítejte alespoň s 1000 metry čtverečními, za které zaplatíte asi 400 tisíc až milion korun podle lokality.

Nejkomfortnější

- připravte si 30 milionů korun i více

Chcete bazén v prvním patře? Saunu a tělocvičnu v suterénu? Zimní zahradu, terasu, obývací halu s krbem, několik ložnic a koupelen, vytápění v podlaze, luxusní dlažbu, obklady, dveře a okna na míru? Pak si připravte desítky milionů korun. Luxusní a drahý domek nemusí být vůbec obrovský. Podle odborníků se nejvíce připlácí za atypické prvky - nepravidelné tvary, zkosení či lomení zdí a skel. Drahé mohou být i vnitřní dřevěné či kamenné obklady, hodně peněz je třeba i na vybudování obyvatelného suterénu.

Pozemek: Kdo vydá desítky milionů za stavbu, zřejmě ji nebude chtít "utopit" na malinkém kousku země či v málo atraktivním, a tudíž levném prostředí. Za prestižní parcelu zaplatí i několik tisíc korun za metr čtvereční. Například v pražském šestém obvodu, "diplomatické" čtvrti, stojí metr pozemku i osm tisíc korun. Ušetřit mohou milovníci klidu a přírody, a to pokud sáhnou po kusu země někde na samotě mimo ruch velkých měst a "milionářských vesnic".

Autor:


Témata: Bydlení , krb, Srub

Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Najdete na iDNES.cz