Rok slabší koruny: ČNB měla zasáhnout dřív, tvrdí analytici

  4:02aktualizováno  4:02
Vyšší ceny, poptávka, zisky firem i mzdy - to měla přinést loňská intervence České národní banky. Ekonomové banku za tento krok neplísní ani nevynášejí do nebes. Přesně před rokem se ČNB zavázala, že bude držet kurz koruny okolo úrovně 27 korun za euro. Česká měna tehdy skokově oslabila o ­sedm procent.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ČNB k tomuto kroku přistoupila poté, co vyčerpala jiný nástroj, snižování základní úrokové sazby. Ta i ­po čtvrtečním zasedání zůstává prakticky na nule, činí 0,05 procenta.

Měnová intervence měla pomoci exportérům k vyšším ziskům z vývozů, domácím výrobkům zajistit u­ českých spotřebitelů přednost před dováženým dražším zbožím.

S tím, jak by se dařilo firmám prodávat, by se postupně snižovala nezaměstnanost a rostly mzdy. Na druhé straně avizované odhodlání ČNB přifouknout inflaci mělo lidi přimět, aby už se svými nákupy neotáleli, protože levněji nebude.

„Obchod ukazuje, že výdaje domácností a podniků každý měsíc stoupají a jsou taženy zbožím dlouhodobé spotřeby a auty, jak jsme očekávali, podobně naznačují informace z trhu s byty. Přestává se odkládat spotřeba domácností, investice rostou,“ pochvaloval si ve čtvrtek po jednání bankovní rady guvernér ČNB Miroslav Singer.

Poptávce po bytech pomáhají nízké úrokové sazby v bankách. Přebytek volných peněz nemají jak jinak zhodnotit, tak lákají na levné hypotéky. To podporuje investice domácností do nemovitostí a dál roztáčí kola ekonomického růstu.

Efekt intervencí není jednoznačný, míní experti

Ekonomové jednoznačný názor na efekt intervencí nemají. „Slabší kurs koruny jednorázově podpořil ekonomický růst přes zvýšení zisků exportérů. Váhal bych ale tvrdit, že intervence vytvořily mnoho nových exportních příležitostí,“ říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Podle analytiků by se ekonomika bez intervence ČNB určitě dostala do deflace, ale není jasné, jak moc by ji to poškodilo. Oživení ekonomiky a růst zaměstnanosti by zřejmě nastal tak jako tak. Stále také není jasné, jestli a jak moc se intervence projeví v nárůstu domácích mezd a ­ve výši firemních investic.

„Bez dalšího uvolnění měnových podmínek - tentokrát s využitím kurzu koruny namísto úrokových sazeb - by se obtížněji udržel a dále se zvyšoval začínající růst domácí ekonomiky,“ myslí si Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Ekonomové se vesměs shodují, že k zásahu přes měnový kurz mělo dojít dřív. Sám guvernér ve čtvrtek připustil, že „o intervenci bychom se zřejmě bavili dříve, vědět to, co víme dnes.“ MMF a OECD oslabení koruny doporučovaly již na jaře 2013. Slabší korunu chce ČNB držet minimálně do roku 2016.

ČNB ve čtvrtek představila také novou makroekonomickou prognózu. Snižuje v ­ní odhad růstu ekonomiky na příští rok z tří procent (červencová prognóza) na 2,5 % (více čtěte zde). Zbrzdit nás má vývoj v eurozóně, kterou stahuje vysoké zadlužení - soukromé i veřejné. Růstu české ekonomiky nepomůže ani pokračující konflikt na Ukrajině a případné zpřísnění sankcí vůči dovozu z EU.

Autoři: ,

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Najdete na iDNES.cz