Rok na soukromém gymnáziu stojí i půl milionu. Nejlepší studují zadarmo

  16:02aktualizováno  16:02
Prestižní soukromá gymnázia patří mezi nejlepší přípravu středoškoláka na vynikající vysokou školu. Výše školného začíná na desítkách tisíc a končí nad půl milionem korun. Soukromé školy mají vynikající výsledky, ty nejlepší předčí i nejlepší veřejná gymnázia.
Soukromé školy se vysoké školné snaží kompenzovat stipendijními programy pro sociálně slabší rodiny.

Soukromé školy se vysoké školné snaží kompenzovat stipendijními programy pro sociálně slabší rodiny. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Školné u soukromých gymnázií začíná na desítkách tisíc za rok, může se ale vyšplhat na víc než půl milionu korun. Tuzemské privátní školy kladou větší důraz na individualitu výuky a díky dobré vybavenosti jejich studenti více používají moderní technologie. Soukromá česká gymnázia mají vynikající výsledky, to nejlepší – pražský PORG - vede celorepublikový žebříček českých středních škol.

Nejlepší studenti statisíce neplatí

Rodiče kromě budoucnosti jejich ratolestí zajímá i výše školného. Školní rok na gymnáziu International School of Prague v Nebušicích vyjde na 583 361 korun. Naproti tomu za studenta vyšších ročníků gymnázia Nový PORG rodiče zaplatí méně než čtvrtinu, a to 124 173.

Prestižní gymnázia a školné

Gymnázium - PORG Libeň
51 912 - 124 173 korun

Gymnázium Duhovka
80 000 korun

Open Gate
155 000 - 236 000 korun

Francouzské gymnázium v Praze
273 100 - 350 700 korun

The British International School
391 000 - 459 800 korun

International School of Prague
490 953  -  583 361 korun

Soukromé školy se vysoké školné snaží kompenzovat stipendijními programy pro sociálně slabší rodiny, touto cestou jde právě Open Gate nebo PORG. Na částečnou úhradu školného v případě některých škol dosáhne až 70 procent studentů. Ti nejlepší studují zcela zdarma.

Pro studenty všeobecných gymnázií je nejpodstatnější přijetí na vysokou školu. Střední školy data o studentech přijatých na univerzity zpravidla nezveřejňují, vynikajícími výsledky se ale rády pochlubí. Například dva maturanti školy PORG se dostali na Oxford a Cambridge.

Většina studentů českých prestižních škol zamíří po složení maturitní zkoušky do zahraničí. Vysokoškoláci nejčastěji nastupují na školy ve Francii, Německu, Velké Británii a Spojených státech. Studium prestižních vysokých školách vyjde v průměru na milion korun ročně a více.

Zkouška dospělosti

Organizační složka Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) každoročně vyhodnocuje výsledky maturit soukromých a veřejných středních škol. V podstatě se jedná o jediné srovnání kvality soukromých škol, které je veřejně dostupné.

Výsledky testů srovnávají postavení studentů mezi ostatními maturanty. Testy používají takzvané percentilové hodnocení. Například průměr percentilového umístění 93,3 procenta u školy PORG znamená, že pouze 6,7 procenta všech maturantů dosáhlo lepšího výsledku než maturanti z PORGu.

Gymnázium PORG ve srovnání soukromých středních škol dlouhodobě vede žebříček a poráží i nejlepší veřejná gymnázia. Ostatní soukromé školy se do top desítky nedostávají.

Dle testů celkově druhé nejlepší je Gymnázium Oty Pavla v Praze, které PORG dokonce předčilo v testech z matematiky. Čeští top studenti dosahují nejlepších výsledků u testů z anglického jazyka – tři nejlepší střední školy drží laťku nad 90 procenty. Nejlepší byl PORG, druhá nejlepší potom Open Gate Petra Kellnera. Na třetím místě se umístilo gymnázium Oty Pavla.

U srovnávacích hodnocení z matematiky platí, že jsou silně ovlivněny tím, jaký výběr studentů test hodnotí. Stačí totiž, aby se ke zkoušce přihlásili pouze čtyři studenti. Kompletní srovnávací výsledky jsou k nahlédnutí na webu CERMAT.

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Najdete na iDNES.cz