Romo Fulnek táhnou ke dnu dluhy

  • 3
Nejznámější fulnecké firmě Romo hrozí krach. Ke dnu ji táhnou dluhy. Plány na záchranu podniku selhávají. Firmě, která zaměstnávala ještě počátkem 90. let přes dva tisíce lidí a dnes už v ní zbývá jen 180 pracovníků, soud povolil vyrovnání s věřiteli - v jeho úspěšný konec ale dnes věří jen málokdo.

Romo má sice ještě do poloviny října čas, aby připravilo prodej nepotřebných nemovitostí, z něhož má zaplatit věřitelům ve vyrovnání třicet procent svých dluhů. Jenomže aby mohl podnik budovy prodat, musí se práva na ně vzdát Česká správa sociálního zabezpečení, která je má v zástavě. Ta to odmítá udělat.

"Nevidím budoucnost růžově. Už několikrát to vypadalo, že se podaří situaci Romovky vyřešit, ale nakonec se to vždycky zhatilo," posteskl si odborový předák Jan Wolf. Ředitel podniku Josef Krystek nechce o aktuální situaci v Romo raději vůbec mluvit.

Stanovisko České správy sociálního zabezpečení se nepodařilo získat. "Pracovnice, která má tento problém na starosti, má jednání," uvedla mluvčí úřadu Štěpánka Mikešová.

Nahradit Romo nebude snadné
Na Novojičínsku už se objevují pochybnosti, zda má smysl záchranu Roma, které je v kolapsu už řadu let, prosazovat i za cenu lobbování na ministerstvu.

"Romo má finanční problémy tak dlouho, že je otázka, jestli by nebylo lepší, kdyby firma šla už dřív do konkurzu a následovaly razantní kroky k využití jejích prostor dalšími investory," říká ředitel novojičínského Úřadu práce Jiří Macíček.

"Kdyby Romo zkrachovalo dnes, bude oživení jejich areálu mnohem těžší než dřív, protože Fulnek je pro investory dnes daleko méně atraktivní, než jiná lépe dopravně dostupná města - třeba Kopřivnice - která mají k dispozici průmyslové zóny," míní.

Ve Fulneku a v okolí je dnes asi sedm stovek lidí bez práce, míra nezaměstnanosti je zhruba sedmnáctiprocentní: "Kdyby Romo skončilo, dopad na Fulnek by byl citelný, nezaměstnanost by tu mohla stoupnout o deset až patnáct procent. Ale v rámci celého okresu by to nebylo nijak dramatické," odhaduje ředitel Macíček.

Firmě už dřív stát pomohl
Pokud by Romo opravdu zkrachovalo, vniveč by přišla pomoc, kterou podniku už před časem poskytl stát. Ten tehdy převzal na svá bedra část jeho starých dluhů a loni je se ztrátou prodal soukromé firmě Etos z Vyškova v naději, že investor podnik udrží nad vodou. Bez úspěšného vyrovnání by ale všechny tyto plány padly.

"Ještě máme do poloviny října čas, ale mám-li být upřímný, už na záchranu moc nevěřím," říká odborář Jan Wolf.