Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Neznámý byznys majitele Fio Banky. Je největším sadařem v Česku

  • 59
O dalších 85 hektarů sadů u Běrunic na Nymbursku chce rozšířit své ovocnářské impérium Romuald Kopún, spoluvlastník Fio Banky. Vyplývá to ze záměru zveřejněného v informačním systému projektů, u kterých se posuzuje vliv na životní prostředí. V Česku přitom ovocných sadů rychle ubývá.

Žádost podaly jeho dvě firmy – VVISS Ostrava a­ Sady Sobotka. Na Nymbursku chce vysadit 85 hektarů jabloní, hrušní a višní.

Kopúnovi patří sady hlavně v Českém ráji. „Je to v podstatě ojedinělý případ, dnes je už v Česku největším pěstitelem,“ říká šéf Ovocnářské unie Martin Ludvík. Mezi další velké hráče patří Belgičany ovládaná firma S.A.D. Daminěves na Mělnicku nebo Italy vlastněné sady v Suché Lozi.

K pěstování ovoce se Kopún dostal přes obchod s ovocem a zeleninou. S ním začal už během studií jaderné fyziky v Praze, kdy ze Slovenska vozil zeleninu. Postupně vybudoval jednu z největších firem na obchod s ovocem a zeleninou, společnost VVISS.

„Celý proces obchodu elektronizoval a zrychlil, začal s tím dříve než ostatní,“ vysvětluje úspěch jaderného fyzika jeden z ­jeho někdejších spolupracovníků, který si přál zůstat v anonymitě. VVISS využil i potíží a krachů řady regionálních obchodníků. Takto například ovládl v roce 1997 turnovský Dukát, kterému patřily i sady v ­Českém ráji.

Kopún se dlouhodobě jakékoliv publicitě vyhýbá. „Majitelé Fio banky nevystupují veřejně jménem Fio banky a nemají zájem o medializaci svých osob,“ řekl mluvčí Fio Banky Zdeněk Kovář.

Paradoxně nejvíce informací o ­Kopúnově byznysu poskytují webové stránky obchodního řetězce Tesco, kde představuje své dodavatele. Do Tesca dodává Kopún třicet procent své produkce. „Na počátku zrodu společnosti VVISS v ­roce 1993 stál pan Romuald Kopún a­ jeho volnočasová aktivita, hobby, kterému se s nadšením věnoval: pěstování jablek, roubování a šlechtění nových odrůd,“ uvádí Tesco na svých stránkách.

Dnes má VVISS přes 600 hektarů sadů, do kterých firma dost investovala, především do účelové ochrany sadů před stále častějšími přívalovými dešti a poničením kroupami.

Podle posledních dostupných výsledků za rok 2013 dosáhla firma tržeb 1,73 miliardy korun. Dnes patří pod VVISS i část jeho sadů, v minulosti takto do firmy začlenil například Sady Žernov, do skupiny patří i vlastní moštárna, která dodává nápoje obchodním řetězcům pod jejich značkou i pod vlastním názvem Český sad. V roce 2013 prodělala VVISS 14 milionů korun.