Ropa a maso zvedly průmyslové ceny

Do průmyslu a zemědělství se v srpnu vrátila mírná inflace. Průmyslové ceny se po předchozím čtyřměsíčním poklesu oproti červenci zvýšily o desetinu procenta, v zemědělství o 2,7 procenta. Na zdražování se podílely hlavně ropné výrobky a maso, konečným spotřebitelům ale ceny nestouply.

Zemědělské ceny zvedly hlavně prasata, vejce a drůbež. V meziročním srovnání se ceny účtované zemědělskými podniky zvýšily o 1,4 procenta, v tomto případě kvůli dražším olejninám a bramborám.

Zlevňování vydrželo celé prázdniny

Meziměsíční zvýšení průmyslových cen mimo ropy ovlivnilo také potravinářství (maso a tabák).

"Navzdory silnému tlaku maloobchodních řetězců na snižování cen potravin muselo zákonitě dojít ke zdražení potravinářských výrobků. Bude-li tento trend pokračovat, dočkáme se časem i zdražení potravin v obchodech," domnívá se Helena Horská z České spořitelny.

V meziročním srovnání ale celkové průmyslové ceny dál klesly, oproti loňskému srpnu byly nižší o 0,4 procenta. Snižování trvá už od loňského února. Jeho tempo se však v posledních dvou měsících zpomaluje (v červnu -0,9 %, v červenci -0,6 %).

"Ke zmírnění deflace přispělo zejména oslabení koruny vůči dolaru, které zdražilo dovozní ceny ropy," míní Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Srpnové zvýšení cen v průmyslu a zemědělství oproti červenci ale konečné ceny pro spotřebitele nekopírovaly. Meziměsíčně se snížily o 0,2 procenta, oproti loňskému srpnu jednu desetinu procenta. VÍCE ZDE

Sobíšek dodal, že pokud se trend kurzu koruny v dohledné době výrazně neotočí, září se může stát posledním měsícem se záporným indexem spotřebitelských cen.

"Ani poté se ale ceny výrobců zřejmě nestanou rizikovým faktorem z hlediska spotřebitelské inflace," uvedl Sobíšek.