Cena ropy míří nad 100 dolarů za barel a cenách benzinu to bude znát

  10:00aktualizováno  10:00
Cena ropy se v posledních dnech vyšplhala na své čtyřleté maximum. Cena za barel ropy Brent pokořila hranici 82 dolarů, a surovina je tak nejdražší od otřesu z roku 2014, kdy se propadla o více než polovinu. Velcí hráči na trhu s černým zlatem opět spekulují, že by růst mohl pokračovat až ke 100 dolarům za barel. Co by to znamenalo pro obyvatele Česka?

Naražený ropný vrt. | foto: Profimedia.cz

Pokoření pomyslné hranice 100 dolarů za barel by český spotřebitel zaznamenal především na čerpacích stanicích.

„Nárůst cen ropy směrem k 100 dolarům za barel by se postupně přetavil v dvouciferný růst cen pohonných hmot,“ uvádí Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. V případě benzinu by tak podle něj ceny směřovaly nad hranici 35 korun za litr.

„Kromě vyššího tlaku na běžné výdaje českých domácností by to dále zvedalo náklady na dopravu a logistiku, které už dnes rostou kvůli nedostatečné kapacitě tohoto sektoru,“ tvrdí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Spojené státy přeskočily Rusko a staly se největším producentem ropy

Inflace nad třemi procenty

„Pohonné hmoty by podražily minimálně o 2,5 koruny na litr,“ komentuje případné následky stodolarového barelu ropy Boris Tomčiak, spolumajitel společnosti Finlord. Pouze u růstu cen benzinu a nafty by však nezůstalo. „Odrazilo by se to i na růstu cen energií a dalších produktů a služeb v rámci české ekonomiky, takže ve finále bychom zvyšování cen ropy pocítili zejména na inflaci,“ říká Tomčiak.

„Kvůli vyšším cenám pohonných hmot a růstu cen dopravy by se inflace dostala nad tříprocentní hranici,“ potvrzuje Seidler. Na růst inflace by pravděpodobně reagovala také Česká národní banka, která by zřejmě podobně jako včera navýšila úrokové sazby.

Ještě nedostupnější hypotéky

Vyšší sazby by zdražily spotřební úvěry a hypotéky, jež by se tak staly ještě nedostupnějšími. Jejich dostupnost již značně omezila nová pravidla pro jejich poskytování, která ČNB zavádí od října letošního roku. Došlo by tak s největší pravděpodobností k celkovému ochlazení ekonomiky spojenému se zpomalením růstu hrubého domácího produktu. Cenu pohonných hmot na českém trhu ovlivňuje kromě hodnoty ropy také kurz koruny vůči dolaru, jelikož na světových trzích se s touto komoditou primárně obchoduje v dolarech. Případná kompenzace silnější korunou v příštích měsících však není příliš pravděpodobná.

KVÍZ: Otestujte své znalosti v energetice

„Domníváme se, že koruna bude postupně posilovat vůči všem měnám, nejenom vůči dolaru, ale to posílení by nemělo být velké a nebude stačit na vykompenzování zvyšování cen ropy na světových trzích,“ říká Tomčiak. Podle něj došlo v posledních týdnech k mírnému zhodnocení české měny přibližně na úrovni 20 haléřů. „Aby stačil nárůst na vykompenzování cen ropy, musela by koruna zhodnotit o 80 haléřů,“ dodává Tomčiak.

Chybí ropa z Íránu i Venezuely

Podle mnohých analytiků vyhnalo v posledních dnech cenu ropy nahoru zejména rozhodnutí představitelů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nezvyšovat její produkci. Kromě Saúdské Arábie se v tomto duchu vyjádřilo i Rusko, které patří k největším světovým producentům ropy mimo toto seskupení. Děje se tak navzdory naléhání amerického prezidenta Trumpa, který apeluje na zvýšení těžby, a obecného nedostatku ropy na světových trzích. Ten souvisí hlavně s výpadkem dodávek z Íránu, s nímž mnohé země přerušují spolupráci kvůli sankcím, které na tamní režim uvalila americká administrativa. Problémy provází také dodávky ropy z jihoamerické Venezuely, která se potýká s hlubokou ekonomickou krizí. Není zatím jasné, nakolik budou ostatní členové OPEC schopni tyto výpadky nahradit.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

V Číně padla rekordní pokuta za falšování vakcín, v přepočtu za 29 miliard

očkování

Čínské úřady udělily rekordní pokutu producentu léčiv, firmě Changchun Changsheng. Společnost má nyní zaplatit 1,3...

Konopí způsobí revoluci na světových trzích, hitem budou marihuanové nápoje

Ilustrační snímek

Akcie konopných firem lámou v posledních měsících na světových burzách rekordy. Tento vývoj, společně s legalizací...

Čína zpomaluje, vykázala nejnižší hospodářský růst od počátku krize

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí tohoto roku zpomalil na 6,5 procenta v porovnání s 6,7 procenta v předchozím...Najdete na iDNES.cz