Cena ropy míří nad 100 dolarů za barel a cenách benzinu to bude znát

  10:00aktualizováno  10:00
Cena ropy se v posledních dnech vyšplhala na své čtyřleté maximum. Cena za barel ropy Brent pokořila hranici 82 dolarů, a surovina je tak nejdražší od otřesu z roku 2014, kdy se propadla o více než polovinu. Velcí hráči na trhu s černým zlatem opět spekulují, že by růst mohl pokračovat až ke 100 dolarům za barel. Co by to znamenalo pro obyvatele Česka?

Naražený ropný vrt. | foto: Profimedia.cz

Pokoření pomyslné hranice 100 dolarů za barel by český spotřebitel zaznamenal především na čerpacích stanicích.

„Nárůst cen ropy směrem k 100 dolarům za barel by se postupně přetavil v dvouciferný růst cen pohonných hmot,“ uvádí Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. V případě benzinu by tak podle něj ceny směřovaly nad hranici 35 korun za litr.

„Kromě vyššího tlaku na běžné výdaje českých domácností by to dále zvedalo náklady na dopravu a logistiku, které už dnes rostou kvůli nedostatečné kapacitě tohoto sektoru,“ tvrdí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Spojené státy přeskočily Rusko a staly se největším producentem ropy

Inflace nad třemi procenty

„Pohonné hmoty by podražily minimálně o 2,5 koruny na litr,“ komentuje případné následky stodolarového barelu ropy Boris Tomčiak, spolumajitel společnosti Finlord. Pouze u růstu cen benzinu a nafty by však nezůstalo. „Odrazilo by se to i na růstu cen energií a dalších produktů a služeb v rámci české ekonomiky, takže ve finále bychom zvyšování cen ropy pocítili zejména na inflaci,“ říká Tomčiak.

„Kvůli vyšším cenám pohonných hmot a růstu cen dopravy by se inflace dostala nad tříprocentní hranici,“ potvrzuje Seidler. Na růst inflace by pravděpodobně reagovala také Česká národní banka, která by zřejmě podobně jako včera navýšila úrokové sazby.

Ještě nedostupnější hypotéky

Vyšší sazby by zdražily spotřební úvěry a hypotéky, jež by se tak staly ještě nedostupnějšími. Jejich dostupnost již značně omezila nová pravidla pro jejich poskytování, která ČNB zavádí od října letošního roku. Došlo by tak s největší pravděpodobností k celkovému ochlazení ekonomiky spojenému se zpomalením růstu hrubého domácího produktu. Cenu pohonných hmot na českém trhu ovlivňuje kromě hodnoty ropy také kurz koruny vůči dolaru, jelikož na světových trzích se s touto komoditou primárně obchoduje v dolarech. Případná kompenzace silnější korunou v příštích měsících však není příliš pravděpodobná.

KVÍZ: Otestujte své znalosti v energetice

„Domníváme se, že koruna bude postupně posilovat vůči všem měnám, nejenom vůči dolaru, ale to posílení by nemělo být velké a nebude stačit na vykompenzování zvyšování cen ropy na světových trzích,“ říká Tomčiak. Podle něj došlo v posledních týdnech k mírnému zhodnocení české měny přibližně na úrovni 20 haléřů. „Aby stačil nárůst na vykompenzování cen ropy, musela by koruna zhodnotit o 80 haléřů,“ dodává Tomčiak.

Chybí ropa z Íránu i Venezuely

Podle mnohých analytiků vyhnalo v posledních dnech cenu ropy nahoru zejména rozhodnutí představitelů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nezvyšovat její produkci. Kromě Saúdské Arábie se v tomto duchu vyjádřilo i Rusko, které patří k největším světovým producentům ropy mimo toto seskupení. Děje se tak navzdory naléhání amerického prezidenta Trumpa, který apeluje na zvýšení těžby, a obecného nedostatku ropy na světových trzích. Ten souvisí hlavně s výpadkem dodávek z Íránu, s nímž mnohé země přerušují spolupráci kvůli sankcím, které na tamní režim uvalila americká administrativa. Problémy provází také dodávky ropy z jihoamerické Venezuely, která se potýká s hlubokou ekonomickou krizí. Není zatím jasné, nakolik budou ostatní členové OPEC schopni tyto výpadky nahradit.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

O zbytky jídla se v Číně místo prasat postarají švábi

Čínský byznys se šváby, v Sečuanu z nich vyrábějí léky

Číňané momentálně ročně vyprodukují více zbytků jídla, než jsou schopni zkompostovat. Kvůli hrozbě zaplnění ulic...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Méně stresu a vyhoření. Firmy zkoušejí čtyřdenní pracovní týden

Ilustrační snímek

Pro mnohé zaměstnance to zní jako utopie, světové firmy však čím dál tím víc experimentují se zaváděním čtyřdenního...

Najdete na iDNES.cz