Ropa je nejdražší od invaze do Kuvajtu

Světové ceny ropy se v posledních dvou dnech opět vrátily ke svým rekordním úrovním, kterých dosáhly letos v březnu. Barel klíčové severomořské ropy Brent se v pondělí v Londýně prodával za 32,88 dolaru, což je nejvyšší úroveň od irácké invaze do Kuvajtu před deseti lety. Ještě dráže mohli obchodníci koupit tuto strategickou surovinu na newyorské komoditní burze, kde se cena za barel ropy, to je asi 159 litrů, vyšplhala poprvé od března nad 34 dolarů.

Příčinou zdražování "černého zlata" je podle odborníků strach obchodníků z toho, že očekávané zvýšení těžby, o kterém budou jednat v neděli ve Vídni členové ropného kartelu OPEC, nebude mít na přehřátý trh žádný vliv.

"Poptávka po ropě je nyní velmi silná. Všichni se bojí, že bude ještě dražší," říká Lawrence Eagles s britské společnosti GNI.

Očekávaný nárůst produkce o 500 tisíc barelů denně podle odborníků cenou pravděpodobně vůbec nepohne. Jedenáctka zemí, které ovládají 40 procent světové produkce ropy, jí budou muset podle nich vytěžit mnohem více. Na předchozí dvě zvýšení těžby totiž trh téměř nereagoval a ceny se nepodařilo dlouhodobě udržet pod hranicí 30 dolarů.

"Výrazný pokles cen nelze očekávat. Barel ropy by se měl v příštích měsících obchodovat někde mezi 28 a 30 dolary. Velmi bude přitom záležet na náladě obchodníků. Pokud budou mít pocit, že je ropy dostatek, mohou se ceny směrem dolů ještě pohnout," míní Eagles.

Obchodníci tvrdí, že malá změna produkce zvyšuje riziko nedostatku topného oleje koncem roku ve Spojených státech. Eagles soudí, že OPEC může zvýšením těžebních kvót se zmírněním nepříznivé situace pomoct. Jeho příspěvek ale riziko nedostatku nemůže úplně odstranit.

Nejmenovaný představitel kartelu saudsko-arabskému listu Al Hayat řekl, že OPEC může zvýšit těžbu ropy až o milion barelů denně. To by však přineslo trhu jen 700 tisíc barelů, protože Saudská Arábie stanovené těžební limity výrazně překračuje. Ty nyní činí celkem 25,4 milionu barelů denně. Odborníci ale upozorňují na to, že většina zemí OPEC mimo Saudskou Arábii, Spojené Arabské Emiráty a Kuvajt již těží na hranici svých možností. Kartel nyní znovu čelí tlaku největších světových dovozců ropy - zejména Spojených států a Evropské unie, které tvrdí, že drahá ropa neúnosně zvyšuje náklady firem a ohrožuje příznivě se rozvíjející oživení světové ekonomiky.

Na drahou ropu v pondělí reagovala i Česká rafinérská, která v tuzemsku prodává distribučním firmám zhruba polovinu všech pohonných hmot. Své týdenní ceny zvýšila u benzínů o 40 až 65 haléřů za litr a u nafty o 40 haléřů. Tuzemské čerpací stanice podle průzkumu ČTK zatím většinou své ceny nezvýšily. Ceny benzinů v některých místech dokonce klesly, naopak u jiných stanic podražila nafta. Motoristé ji tak nyní mohou dostat za cenu mezi 24,80 do 26,30 koruny, benzín Natural za 29,20 až 30,70 koruny.