Ropný obr ExxonMobil se usadil v Praze

  11:07aktualizováno  11:07
Americká ropná společnost ExxonMobil otevřela v Praze své celoevropské středisko služeb. Do konce letošního roku zaměstná v paláci na Floře kolem tří set lidí. Investice v první fázi dosáhnou řádově stovek milionů korun.

Pražské centrum bude zajišťovat podporu pro pobočky ExxonMobilu v oblasti informačních technologií, financí a účetnictví. Kolem 95 procent veškerých zakázek budou zaměstnanci zajišťovat pro zahraničí. Firma se zaměří především na evropské zákazníky. Počítá ale, že se v budoucnu se její aktivity rozšíří za oceán.

I to byl jeden z důvodů, proč se mezinárodní firma nakonec usadila ve střední Evropě.

„Umístění v Evropě je skvělé v tom, že nás neomezuje časový posun. Můžeme jednat jak se zákazníky v Americe, tak v Asii,“ doplnil zástupce firmy Marc van Eeckhoudt.

Pásku přestřihli Sobotka s Urbanem
Symbolickou pásku při otvírání servisního centra přestřihli ministr financí Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu Milan Urban a zástupce ExxonMobil Sherman Glass.

Americká firma si Českou republika jako místo pro svou expanzi vybrala kvůli lidskému kapitálu, dobré infrastruktuře a podpoře ze strany státu.

Exxon do Prahy nalákali vzdělaní lidé
“Hlavním důvodem, proč jsme se nakonec rozhodli usadit v Praze jsou lidé, které jsme tu našli. Jsme mezinárodní firma a pražské centrum bude své služby dodávat do 23 zemí, kde se mluví šestnácti různými jazyky. Právě Češi, jak jsme zjistili, nemají s jazykovou vybaveností problém. Jsou navíc velmi vzdělaní, mají potřebné technické znalosti a chuť do práce,“ vysvětlil zástupce Exxonu Marc van Eeckhoudt.

S investicí Exxonu pomohla vládní agentura CzechInvest. Podle generálního ředitele CzechInvestu Martina Jahna ale spolupráce nekončí a CzechInvest bude firmě pomáhat i v dalších fázích.

S daňovými úlevami firma počítat nemůže
“Protože se Exxon v Praze rozhodl vybudovat technologické centrum a nikoli výrobní, nemůže počítat s podporou v podobě daňových prázdnin a podobných úlev. Může ale dostat dotace na podnikatelskou činnost a školení zaměstnanců, a to až do výše pětiny nákladů,“ doplnil Jahn.

Dotace pro firmu snižuje i fakt, že technologické centrum buduje v hlavním městě. Tady jsou totiž dotace tradičně nižší než v ostatních částech republiky.

Pražské centrum může ještě růst
Není přitom vyloučeno, že pokud bude středisko ExxonMobil v Česku prosperovat, bude se dál rozrůstat. V takovém případě by počet zaměstnanců mohl dosáhnout až tisícovky a celková investice v dalších letech až dvou miliard korun.

„Je těžké předpovídat, jak se bude situace v příštích letech vyvíjet. Do konce roku zaměstnáme na tři sta lidí, v dalších letech by se jejich počet mohl zvýšit až na 1 300 zaměstnanců,“ doplnil Marc van Eeckhoudt ze společnosti Exxon.

Většina z nich budou vysokoškoláci. V prvních měsících obsadí vrcholové funkce zahraniční manažeři ze zemí, kde už Exxon podobné pobočky má.

„Jakmile to bude možné a čeští manažeři získají potřebné znalosti a zkušenosti, zasednou ve vedení společnosti oni,“ doplnil Eeckhoudt.

ExxonMobil je největší komerční ropnou firmou na světě podle tržeb a spolu s firmami Shell, British Petroleum, TotalFinaElf a Chevron se řadí do pětky největších ropných gigantů podle těžby.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Zrušte hračky v Happy Mealu, říká britská členka parlamentního výboru

Happy Meal od MC Donald´s.

McDonald’s by neměl přidávat plastové hračky do dětského menu Happy Meal, uvedla Thérèse Coffeyová, členka...

Trump ulevil od cel holítkům Gillette, už dřív podpořil jejího konkurenta

Holítka značky Gillette, ilustrační snímek

Společnosti Procter & Gamble, mateřské firmě Gillette, se v úterý dostalo pomoci od administrativy amerického...

Staropramen od listopadu zdraží točené pivo. Roste cena chmele i energií

2. Čtyři tanky: Cisterna vjede zásobovacím tunelem a dostane se pod úroveň...

Pivovary Staropramen, druhý největší tuzemský výrobce piva, od listopadu zdraží točené pivo, tedy sudové a tankové, v...Najdete na iDNES.cz