Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ropný obr ExxonMobil se usadil v Praze

  11:07aktualizováno  11:07
Americká ropná společnost ExxonMobil otevřela v Praze své celoevropské středisko služeb. Do konce letošního roku zaměstná v paláci na Floře kolem tří set lidí. Investice v první fázi dosáhnou řádově stovek milionů korun.

Pražské centrum bude zajišťovat podporu pro pobočky ExxonMobilu v oblasti informačních technologií, financí a účetnictví. Kolem 95 procent veškerých zakázek budou zaměstnanci zajišťovat pro zahraničí. Firma se zaměří především na evropské zákazníky. Počítá ale, že se v budoucnu se její aktivity rozšíří za oceán.

I to byl jeden z důvodů, proč se mezinárodní firma nakonec usadila ve střední Evropě.

„Umístění v Evropě je skvělé v tom, že nás neomezuje časový posun. Můžeme jednat jak se zákazníky v Americe, tak v Asii,“ doplnil zástupce firmy Marc van Eeckhoudt.

Pásku přestřihli Sobotka s Urbanem
Symbolickou pásku při otvírání servisního centra přestřihli ministr financí Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu Milan Urban a zástupce ExxonMobil Sherman Glass.

Americká firma si Českou republika jako místo pro svou expanzi vybrala kvůli lidskému kapitálu, dobré infrastruktuře a podpoře ze strany státu.

Exxon do Prahy nalákali vzdělaní lidé
“Hlavním důvodem, proč jsme se nakonec rozhodli usadit v Praze jsou lidé, které jsme tu našli. Jsme mezinárodní firma a pražské centrum bude své služby dodávat do 23 zemí, kde se mluví šestnácti různými jazyky. Právě Češi, jak jsme zjistili, nemají s jazykovou vybaveností problém. Jsou navíc velmi vzdělaní, mají potřebné technické znalosti a chuť do práce,“ vysvětlil zástupce Exxonu Marc van Eeckhoudt.

S investicí Exxonu pomohla vládní agentura CzechInvest. Podle generálního ředitele CzechInvestu Martina Jahna ale spolupráce nekončí a CzechInvest bude firmě pomáhat i v dalších fázích.

S daňovými úlevami firma počítat nemůže
“Protože se Exxon v Praze rozhodl vybudovat technologické centrum a nikoli výrobní, nemůže počítat s podporou v podobě daňových prázdnin a podobných úlev. Může ale dostat dotace na podnikatelskou činnost a školení zaměstnanců, a to až do výše pětiny nákladů,“ doplnil Jahn.

Dotace pro firmu snižuje i fakt, že technologické centrum buduje v hlavním městě. Tady jsou totiž dotace tradičně nižší než v ostatních částech republiky.

Pražské centrum může ještě růst
Není přitom vyloučeno, že pokud bude středisko ExxonMobil v Česku prosperovat, bude se dál rozrůstat. V takovém případě by počet zaměstnanců mohl dosáhnout až tisícovky a celková investice v dalších letech až dvou miliard korun.

„Je těžké předpovídat, jak se bude situace v příštích letech vyvíjet. Do konce roku zaměstnáme na tři sta lidí, v dalších letech by se jejich počet mohl zvýšit až na 1 300 zaměstnanců,“ doplnil Marc van Eeckhoudt ze společnosti Exxon.

Většina z nich budou vysokoškoláci. V prvních měsících obsadí vrcholové funkce zahraniční manažeři ze zemí, kde už Exxon podobné pobočky má.

„Jakmile to bude možné a čeští manažeři získají potřebné znalosti a zkušenosti, zasednou ve vedení společnosti oni,“ doplnil Eeckhoudt.

ExxonMobil je největší komerční ropnou firmou na světě podle tržeb a spolu s firmami Shell, British Petroleum, TotalFinaElf a Chevron se řadí do pětky největších ropných gigantů podle těžby.

Autoři:Nejčtenější

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...

Místo peněz rum? Američané si utahují z Česka kvůli splátce komunistického dluhu

Kubánský rum Ron.

Američtí filmaři si vystřelili z České republiky ohledně vyjednávání ministerstva financí o možném splácení kubánského...Tvrdík lže, místo peněz dává předběžná opatření, vzkázal Tkáč z J&T

Generální ředitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč

Spolumajitel J&T banky Patrik Tkáč veřejně uvedl, že někdejší člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík „klame.“...

E-shop CZC dal v reklamě facku Alzákovi. Zdůrazňuje, že je dvojka trhu

Hrdá dvojka. CZC.cz si v reklamě dovolil narážku na svou nejvážnější konkurenci...

Online trhu s počítači a elektronikou dominuje Alza. S velkým odstupem se jí dívá na záda e-shop CZC. A právě z toho se...

PŘEHLEDNĚ: Ceny bytů v Česku stále rostou. Proč a jaký bude další vývoj

(ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku vzrostly za poslední čtyři roky v průměru o více než čtyřicet procent a trend stále pokračuje....

Další z rubriky

Strnadův holding si v USA najal lobbisty. Nechce cejch proruského zbrojaře

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon a někdejší...

Holding Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, který je důležitým dodavatelem české armády, si ve Spojených státech...

Sony získá kontrolu nad společností EMI, vydavatelem Queen i Beatles

(Ilustrační snímek)

Japonský technologický a zábavní gigant Sony po letech navýší svůj podíl v jednom z nejznámějších hudebních...

Největšího českého výrobce pražců kupují Němci, obchod prověřuje ÚOHS

Nakládání pražců a kolejí na trati mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem.

Největší český výrobce pražců ŽPSV z Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku zřejmě změní vlastníka. Kupuje jej německá...

Najdete na iDNES.cz