Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ropný obr ExxonMobil se usadil v Praze

  11:07aktualizováno  11:07
Americká ropná společnost ExxonMobil otevřela v Praze své celoevropské středisko služeb. Do konce letošního roku zaměstná v paláci na Floře kolem tří set lidí. Investice v první fázi dosáhnou řádově stovek milionů korun.

Pražské centrum bude zajišťovat podporu pro pobočky ExxonMobilu v oblasti informačních technologií, financí a účetnictví. Kolem 95 procent veškerých zakázek budou zaměstnanci zajišťovat pro zahraničí. Firma se zaměří především na evropské zákazníky. Počítá ale, že se v budoucnu se její aktivity rozšíří za oceán.

I to byl jeden z důvodů, proč se mezinárodní firma nakonec usadila ve střední Evropě.

„Umístění v Evropě je skvělé v tom, že nás neomezuje časový posun. Můžeme jednat jak se zákazníky v Americe, tak v Asii,“ doplnil zástupce firmy Marc van Eeckhoudt.

Pásku přestřihli Sobotka s Urbanem
Symbolickou pásku při otvírání servisního centra přestřihli ministr financí Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu Milan Urban a zástupce ExxonMobil Sherman Glass.

Americká firma si Českou republika jako místo pro svou expanzi vybrala kvůli lidskému kapitálu, dobré infrastruktuře a podpoře ze strany státu.

Exxon do Prahy nalákali vzdělaní lidé
“Hlavním důvodem, proč jsme se nakonec rozhodli usadit v Praze jsou lidé, které jsme tu našli. Jsme mezinárodní firma a pražské centrum bude své služby dodávat do 23 zemí, kde se mluví šestnácti různými jazyky. Právě Češi, jak jsme zjistili, nemají s jazykovou vybaveností problém. Jsou navíc velmi vzdělaní, mají potřebné technické znalosti a chuť do práce,“ vysvětlil zástupce Exxonu Marc van Eeckhoudt.

S investicí Exxonu pomohla vládní agentura CzechInvest. Podle generálního ředitele CzechInvestu Martina Jahna ale spolupráce nekončí a CzechInvest bude firmě pomáhat i v dalších fázích.

S daňovými úlevami firma počítat nemůže
“Protože se Exxon v Praze rozhodl vybudovat technologické centrum a nikoli výrobní, nemůže počítat s podporou v podobě daňových prázdnin a podobných úlev. Může ale dostat dotace na podnikatelskou činnost a školení zaměstnanců, a to až do výše pětiny nákladů,“ doplnil Jahn.

Dotace pro firmu snižuje i fakt, že technologické centrum buduje v hlavním městě. Tady jsou totiž dotace tradičně nižší než v ostatních částech republiky.

Pražské centrum může ještě růst
Není přitom vyloučeno, že pokud bude středisko ExxonMobil v Česku prosperovat, bude se dál rozrůstat. V takovém případě by počet zaměstnanců mohl dosáhnout až tisícovky a celková investice v dalších letech až dvou miliard korun.

„Je těžké předpovídat, jak se bude situace v příštích letech vyvíjet. Do konce roku zaměstnáme na tři sta lidí, v dalších letech by se jejich počet mohl zvýšit až na 1 300 zaměstnanců,“ doplnil Marc van Eeckhoudt ze společnosti Exxon.

Většina z nich budou vysokoškoláci. V prvních měsících obsadí vrcholové funkce zahraniční manažeři ze zemí, kde už Exxon podobné pobočky má.

„Jakmile to bude možné a čeští manažeři získají potřebné znalosti a zkušenosti, zasednou ve vedení společnosti oni,“ doplnil Eeckhoudt.

ExxonMobil je největší komerční ropnou firmou na světě podle tržeb a spolu s firmami Shell, British Petroleum, TotalFinaElf a Chevron se řadí do pětky největších ropných gigantů podle těžby.

Autoři:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Leo Express zkouší nový systém financování. Od investorů vybral 8 milionů

Vlak společnosti Leo Express

Přes 600 drobných investorů, vesměs fyzických osob, investovalo od července do úvěru pro soukromého dopravce Leo...

Česká lokomotiva má razítko pro Itálii

Posunovací lokomotiva EffiShunter 1000.

Český výrobce lokomotiv CZ Loko uspěl se svou posunovací lokomotivou u italských úřadů. V červnu společnost získala...

Tesla jede, ale prodělává miliardy korun

Tesla Model 3

Americký výrobce elektrovozů Tesla prohloubil ve druhém čtvrtletí ztrátu na rekordních 718 milionů dolarů (téměř...

Najdete na iDNES.cz