Rosé: Víno pro letní pohodu

  11:00aktualizováno  11:00
Růžové víno patří k létu stejně jako jahody nebo meloun. Letošní letní nabídka je obzvláště štědrá. Zahrnuje "růžáky" z celého světa. Jaké jsou? Mají krásnou barvu, která potěší oko, nevtíravou ovocnou vůni, která připraví chuťové pohárky na zážitek, a jemnou svěží chuť, která pohladí patro.
Víno, vinotéka

Víno, vinotéka | foto: Václav PancerMF DNES

Lepšího partnera než růžové víno k letní party nenajdete. Některá rosé dokážou letní pohodu ještě víc podtrhnout, jiná ji mohou pokazit.

Záleží na tom, co si v obchodě vyberete. Pomoci s výběrem může i test MF DNES, který posuzoval dvacet růžových vín, tuzemských i zahraničních.

Dvě třetiny z těch dvaceti si z testu odneslo medaili - dvanáct bronzových a jednu stříbrnou. V řeči čísel to vypadá na skvělý výsledek. Ve skutečnosti není tak vynikající, jak se zdá.

Většina vín byla pitelná, ale také nevzbudila v degustátorech žádné velké nadšení. Známky, které jim při hodnocení "naslepo" přidělovali, se držely hodně "při zemi", bodové rozdíly mezi těmi nejlepšími a nejhoršími byly dost malé. Podle předsedy poroty menší, než by měly být.

"Ta vína byla ve skutečnosti hodně odlišná," prohlásil po degustaci Fedor Malík, který komisi vedl, ale sám vína nehodnotil. "Mezi tou dvacítkou byly rozhodně tři čtyři produkty, které měly i na zlatou medaili, a dva tři, které bych vyřadil." Leč matematika je neúprosná, proto test dopadl hodně vyrovnaně. S jediným vínem, které se bodově vymykalo průměru.

Francouzská rosé porotu neoslovila
Tím šampionem testu se stalo světle růžové italské Bardolino Chiarreto značky Lamberti z benátské oblasti, z vinic ležících na březích jezera Garda. Nejvíce se blížilo ideálu růžového vína, které by mělo především osvěžit - mělo jahodovou barvu i vůni a jemnou, dostatečně dlouhou ovocnou chuť.

Jak dopadla růžová vína u poroty
Vína na 1. až 8. místě
Ostatní vína (na 9. až 20. místě)
Příliš nepřesvědčila francouzská rosé z Anjou, která byla zastoupena hned čtyřmi vzorky. V lepším světle se ukázal jen polosladký Cabernet d’Anjou - skončil hned za vítězem, spolu s polosuchým Zweigeltrebe z Templářských sklepů v Čejkovicích.

Sladším růžovým se vůbec v testu docela dařilo. „Sám bych si je nezvolil, ale vybral bych je pro přátele, kteří mají rádi nasládlá vína. Jsem rád, že dva vzorky skončily mezi prvními pěti,“ řekl po degustaci Luboš Bárta.

U poroty propadly kalifornský Zinfandel Four Seasons a Zweigeltrebe Pozdní sběr 2003 z českých Chrámců, jedno z nejdražších vín testu. Hodně rozpačitý dojem vzbudil další růžový zweigelt - Passio Christi z dílny významného moravského vinaře Miloše Michlovského. „Chybí mu úsměv,“ zapsal předseda poroty do protokolu.

Co víno, to jiný styl
Hodnotit vína různých odrůd z různých koutů světa, která spojuje v podstatě jen růžová barva, není jednoduché. „V každém víně se projevuje jiný styl. To roztančené veselé víno z Provence bylo úplně jiné než ,pink‘ Zinfandel z Kalifornie a to se zase zcela lišilo od vítězného Bardolina z Itálie,“ míní Fedor Malík.

Co vůbec charakterizuje růžové víno? Odrůdy nejsou tak rozhodující jako u bílých vín, a především jsou odlišné. Je to celá škála modrých odrůd - od černorybízových kořenitých cabernetů přes grenache, cinsault až po tuzemské zweigelty, vavřince, frankovky či andré.

V porovnání s bílými víny mají růžová mnohem větší barevné spektrum. "Jde od světle růžových pink barev až do klaretů, které se už téměř přibližují optice červeného vína. Mezi nimi jsou ještě cihlové, pomerančové, nahnědlé odstíny a pelargoniové odstíny. A víte, kolik barev má muškát," říká degustátor s bohatými zkušenostmi z mezinárodních soutěží. „Buďme tolerantní ke všem odstínům růžové, protože tak má svět růžového vína vypadat.“

Rak, bažant nebo losos
Aby růžové bylo tím, čím má být - letním osvěžujícím pitím - mělo by se podávat vychlazené podobně jako bílé. Teplota by neměla být vyšší než 13 stupňů. Ale může se podávat i chladnější. „Podchlazené na šest sedm stupňů poslouží jako hravý aperitiv,“ říká Fedor Malík.

Polosladké růžáky se hodí ke sladkým dezertům, třeba k malinám se šlehačkou. A suchá růžová? "Mám takový odvážný tip: k vařenému raku," odpovídá profesor Malík na otázku, k jakému jídlu by si sám otevřel růžové víno. "Když neseženete raka, tak zkuste bažanta, dušeného na oravské slanině v alobalu. A když neseženete ani bažanta, tak si ho dejte s lososem."

Stobodový systém
Ideální víno má 100 bodů. Čím více bodů víno získalo, tím lepší má chuť
Počet bodů Medaile
95 až 100 velká zlatá
85 až 94,9 zlatá
80 až 84,9 stříbrná
75 až 79,9 bronzová
méně než 75 bez medaile

PŘEHLED TESTOVANÝCH VÍN NA TEST.IDNES
- Cabernet Sauvignon - nevzrušivé pití
- Frankovka - Česko versus Slovensko
- Frankovka - tato odrůda si nevede vůbec špatně
- Chardonnay - více uspěla zahraniční vína
- Merlot - první zlatá medaile
- Modrý portugal - odrůdové portugaly jsou jen průměrné
- Müller Thurgau - nezklamal, ale ani neoslnil
- Rosé - víno pro letní pohodu
- Rulandské bílé/šedé - hypermarketový průměr
- Rulandské modré - kam zmizela hrdost odrůdy?
- Ryzlink vlašský - se moc nepředvedl
- Ryzlink vlašský - Česko versus Slovensko
- Sauvignon - nesplnil očekávání
- Sekty brut - hledáte bublinky ke slavnostnímu přípitku?
- Sekty demi sec - záleží jen na chuti, která vám vyhovuje
- Stolní vína - stůl neozdobí
- Svatovavřinecké - cena nebývá nejlepším vodítkem
- Veltlínské zelené - víno, které dělá radost

- Známková vína - jaké dostala známky?

- Zweigeltrebe - si zaslouží pozornost

Autoři: ,


Témata: Test iDNES.cz, Pink

Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

GLOSA: Při nákupu bez plastu přijdete nejméně o čtyři pětiny věcí

Členové Autonomní skupiny aktivistů proti plastu (ASAPP) polepili v jednom z...

Nakupovat „bez plastu“ jde už dnes. Jen se zákazník musí smířit s tím, že při výběru přijde o dobré čtyři pětiny věcí a...

TEST DNES: Hranolky z fastfoodů jsou slané a bez chuti brambor. Tuku ubylo

Ilustrační snímek

Mezi dietology mají obzvlášť špatnou pověst. A oprávněně. Hranolky nebudou nikdy zdravé, přesto to není taková...

TEST DNES: Úplné výsledky testu psacích potřeb pro prvňáčky

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct inkoustových per a rollerů. Vybrali jsme takové psací potřeby, které výrobci nebo prodejci...Najdete na iDNES.cz