Rostoucí mzdy slibují lepší časy

  • 3
Každý český zaměstnanec si podle statistik vydělal od ledna do března průměrně 13 289 korun hrubého za měsíc. V porovnání s loňským prvním čtvrtletím vzrostla průměrná hrubá mzda o 9,3 procenta. Mzdy se tak staly dalším údajem, který slibuje obrat ekonomiky k lepšímu.

Prakticky si zaměstnanci vydělali o pět procent více než loni. Právě o tolik se totiž zvedly reálné příjmy. I tak jde o jedno z největších zlepšení za poslední roky.

Ekonomové jsou s vývojem celkem spokojeni. Především v průmyslových odvětvích považují zvýšení mezd za zasloužený, protože zároveň stoupla produktivita práce.

"Domnívám se, že v prvním čtvrtletí byl nárůst podpořen několika mimořádnými okolnostmi, které se v dalších obdobích nebudou opakovat," řekl Pavel Sobíšek z Bank Austria Creditanstallt.

Na rozdíl od loňska se téměř vyrovnal růst výdělků podnikatelské a nepodnikatelské sféře. Do druhé jmenované patří hlavně státní zaměstnanci, kterým se od 1. ledna zvýšily o šest procent základní platové tarify.

Jak rostla průměrná hrubá mzda
(1. čtvrtletí)

Rok

1999

2000

2001

Mzda v Kč

11 365

12 132

13 289

Růst v %

-

6,7

9,3

Například ve školství se ale průměrná mzda zvýšila téměř o deset procent, ve zdravotnictví o necelých čtrnáct procent. I tak ale tyto profese zůstaly hluboko pod celostátním průměrem. Učitelé průměrně pobírali 10 600 korun, zdravotníci 11 800 korun.

Tradičně nejvyšší růst mezd o 17 procent zaznamenalo peněžnictví a pojišťovnictví, kde zaměstnaci v průměru vydělávali 27 tisíc korun hrubého. 

Růst ale podle Sobíška nebyl způsoben plošným zvýšením mezd, ale redukcí počtu zaměstnanců ve velkých bankách a vyplácením odstupného.

Na druhém břehu stojí zemědělci, lesníci a rybáři, jejichž průměrná mzda činila jen 9769 korun.

Analytici varují před inflací
Většina odborníků hodnotí růst mezd kladně, protože rozhýbe spotřebu domácností, zároveň ale varuje před rizikem růstu cen.

"Centrální banka může mít v průběhu příštího roku problémy s plněním inflačního cíle. Navíc oživení domácí poptávky podpořené růstem reálných mezd může přinést dodatečné prohloubení schodku obchodní bilance," míní David Marek z Patria Finance.