Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ženám se v Česku nepřidává. Méně než muži berou i šéfky či programátorky

  15:00aktualizováno  15:00
Přestože stát sype miliardy ze svých i evropských peněz na smazání rozdílu v platech mužů a žen, léta se prakticky nic nezměnilo. Ženy vydělávají stále zhruba o pětinu méně než muži. Data ukazují, že na počátku své profesní kariéry jsou ženy na podobné mzdové úrovni jako muži, s postupem času se však rozdíly zvětšují.

O čtyři bankovky s portrétem Františka Palackého méně si „běžná“ (mediánová) žena v Česku měsíčně vydělá ve srovnání s mužským protějškem. | foto: Profimedia.cz

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu za první čtvrtletí přinesli muži do rodinných rozpočtů o téměř čtyři a půl tisíce korun víc. Mediánová, tedy prostřední, mzda mužů činila 24 570 korun, zatímco u žen dosáhla 20 165 korun.

Nejvýraznější je přitom platová nerovnost podle pohlaví u řídících pracovníků. A to hlavně u těch s nejvyššími příjmy. „Zatímco pět procent nejlépe placených řídících pracovníků-mužů bere nejméně 179 347 korun, u pěti procent nejlépe odměňovaných manažerek je to pouze 113 578 korun,“ říká Dalibor Holý z Českého statistického úřadu.

Přes sto tisíc korun hrubého měsíčně si vydělalo loni jen půl procenta žen a 1,8 procenta mužů. Vedle řídících pracovníků panují podle ČSÚ velké rozdíly také u specialistů či technických a odborných profesí. U běžných zaměstnanců nejsou genderové rozdíly tak patrné.

Srovnání mezd.

Srovnání mezd.

Ovšem až na výjimky – například z loňského průzkumu personální agentury Grafton Recruitment vyplynulo, že v sektoru informačních technologií berou muži na stejných pozicích až o polovinu víc než ženy.

Stejná studie také ukázala, že na počátku své profesní kariéry jsou ženy na podobné mzdové úrovni jako muži, s postupem času se však rozdíly zvětšují. A výsledek? Českou republiku podle údajů Eurostatu řadí mezi pětici členských zemí EU, kde panují nejvyšší rozdíly ve výši mezd mezi muži a ženami.

Pražská mzda klesla, ale jen na oko

Aktuální statistické údaje přitom ukazují, že se rozdíly v platech mezi jednotlivými skupinami v Česku spíše snižují. Vedle částečného stírání rozdílů mezi profesemi to platí například pro rozdíly v platech mezi jednotlivými kraji.

Průměrná mzda stoupla nejvýrazněji v Karlovarském kraji, kde jsou i přesto platy v celorepublikovém srovnání nejnižší. Průměrný plat na severozápadě Čech se jen lehce přehoupl přes 23 tisíc korun.

Vývoj mezd v krajích mezi lety 2011 až 2016.

Vývoj mezd v krajích mezi lety 2011 až 2016.

A naopak v Praze, která se dlouhodobě a s vysokým odstupem drží na čele tabulky nejlépe vydělávajících krajů, dokonce klesla. Meziročně se snížila o 221 korun na průměrných 32 934 korun měsíčně, což při započtení inflace znamená pokles o 1,2 procenta.

O 1 119 více než loni. Češi berou průměrně 26 480 korun

Jde však spíše o statistickou hříčku. „Nejde o to, že by lidem v Praze začaly klesat mzdy. Ale s růstem ekonomiky se rychle zvyšuje zaměstnanost ve službách, kam lidé nastupují za podprůměrné mzdy. A to celopražský průměr stlačuje dolů,“ vysvětluje Holý.

Mzdy by se měly dostat přes 29 tisíc

Celostátní průměr nyní dosahuje 26 480 korun a podle analytiků by měl dál růst. „Za celý rok by měly nominální mzdy vzrůst o 3,9 procenta a na konci roku přesáhnout 29 tisíc korun,“ odhaduje ekonom Marek Dřímal z Komerční banky.

Může se hodit

Hledáte nové zaměstnání nebo naopak sháníte vhodné zaměstnance? Připojte se na portál jobDNES.cz.

„Zatímco při minulých recesích se růst mezd zastavil, nyní prožíváme období konjunktury a s ní spojené rekordní zaměstnanosti a nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Proto ta akcelerace mezd v privátní sféře,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek. Nejrychleji přitom nyní rostou nižší mzdy, zejména v sektoru ubytovacích služeb a restaurací. Za posledních pět let se zvedly o pětinu.

Průměrná mzda v Česku přepočtená podle parity kupní síly dosahuje 62 procent průměru Evropské unie. Podobně vysoké mzdy berou v Maďarsku či Estonsku. Na Slovensku a v Polsku se průměrná mzda pohybuje kolem 65 procent unijního průměru.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Vláda navrhla na nového šéfa ČSÚ dosavadního místopředsedu Rojíčka

Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček

Vláda schválila jmenování Marka Rojíčka novým předsedou Českého statistického úřadu. Nyní o něm rozhodne prezident...

Lidl hledá další místa pro své prodejny, objeví se i v centrech měst

(Ilustrační snímek)

Německý diskontní řetězec Lidl loni soustředil síly hlavně na modernizaci prodejen. Letos navíc pro ně hledá nové...

Dodavatelé energií se přetahují o zákazníky. Kdo vytápí plynem, ušetří

(Ilustrační snímek)

Uprostřed topné sezony větší hráči s energiemi přicházejí se slevami o několik procent. Innogy zlevní v průměru o 4,5...

Najdete na iDNES.cz