Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozdíly v cenách bytů se zvětšují

  1:00aktualizováno  1:00
Prodat byt v Mostě a přestěhovat se do Prahy nejde. Stejně velký byt stojí v hlavním městě osmkrát víc a rozdíly se zvětšují. Rozdíly v cenách nemovitostí se zvětšují a dále porostou.
Rozdíly v cenách nemovitostí se zvětšují a dále porostou. - Ilustrační foto

Rozdíly v cenách nemovitostí se zvětšují a dále porostou. - Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Zvláště pokud se srovnají průměrné ceny všech bytů, protože ve velkých městech se hodně staví a ceny nových bytů ženou průměr vzhůru. "Regionální rozdíly se prohlubují," říká Josef Vlášek, který sleduje situaci na trhu s byty na Českém statistické úřadě.

Podle brněnského Institutu regionálních informací teď starší byt první kategorie o velikosti 68 metrů čtverečních stojí v Praze v průměru bezmála dva miliony korun. To je dvakrát víc než v Českých Budějovicích nebo v Olomouci, ale téměř osmkrát víc než v severních Čechách.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Nové byty se stavějí nejvíc v Praze a okolí. V prvním pololetí letošního roku se jich začalo ve Středočeském kraji stavět 4094, v Praze statistici zaznamenali 2971 nově zahájených staveb bytů.

I když konkurence v Praze roste, stále je v nabídce řada drahých bytů. Například vítěz VyVolených dostane byt na Nové Harfě, který ještě není hotový, za zhruba pět milionů korun. Ve stejném domě si může koupit bydlení i běžný člověk s hypotékou a zaplatit za metr čtvereční od třiceti do sta tisíc korun.

"Rostou požadavky na kvalitu bytů v nejvyšší cenové hladině," potvrzuje Radek Čuda z realitní společnosti Lighthouse, který má v nabídce například i byt za bezmála devět milionů korun.

Nejdůležitějším faktorem, který v Česku i za hranicemi určuje cenu bytu, je jeho poloha. "Vzrůstá poptávka po bytech na takzvaně dobré adrese v domech s vyspělou moderní architekturou a velmi pokročilým, luxusním vybavením," potvrzuje generální ředitel Central Group Dušan Kunovský.

Konec nocleháren, slibují stavitelé
Atraktivní lokality přitahují více investorů a s nimi přicházejí nové projekty.Takovým místem je Praha, ale ani ostatní velká města nezůstávají v bytové výstavbě pozadu. Jedním z příkladů je Brno. Do deseti let tam mají vyrůst nové čtvrti čítající několik tisíc bytů.

Nová čtvrť se začíná rýsovat v Medlánkách a ke klasickým sídlištím bude mít údajně daleko.

"Nechceme, aby fungovala jen jako noclehárna, proto plánujeme, že v domech bude místo pro služby. Chystáme také stavbu víceúčelového hřiště a zóny s parkovou úpravou," popisuje starosta této brněnské čtvrti František Filípek.

Vedení městské části si myslí, že do Nových Medlánek se nastěhují především mladí lidé, proto už teď shání peníze na přestavbu místní mateřské školy.

V mnohých, pro stavitele méně zajímavých regionech však bytová výstavba vázne. Podle Daniely Grabmüllerové z ministerstva pro místní rozvoj, která má bytovou politiku na starosti, je důvod jasný.

"Nové byty, které by v lokalitách mimo velká města firmy postavily, by nebyly konkurenceschopné vzhledem tamní nízké poptávce," uvádí.

Podle Vláška ze statistického úřadu je dalším trendem v oblasti bydlení posun na periferie velkých měst. "Za pásem stojatých sídlišť na okraji Prahy se vytvářejí pásma ležatých sídlišť, jedno- až dvoupatrových domků," říká Vlášek.

V jednom z nich bydlí Ladislav Hrdinka, který se přestěhoval do rodinného domku v Rudné u Prahy. Byt v domku se šesti byty o rozloze 60 metrů čtverečních a s dvousetmetrovým pozemkem ho vyšel na 2,2 milionu korun. Je to podle něj mnohem komfortnější i levnější způsob bydlení, než by měl v Praze za stejnou cenu.

"Peníze byly taky důvodem, proč jsme se odstěhovali. Jsme relativně přírodě, ale zase blízko centra. Dopravovat se ráno do práce mi nevadí. Jezdí tu hromadná doprava, za patnáct minut jsme na metru," říká Hrdinka.

V celé republice bylo od roku 1997 do loňska dokončeno 200 tisíc nových bytů. Praha se na tom podílela patnácti procenty, za ní v těsném závěsu Středočeský kraj a třetí oblastí, kde se nejvíce stavělo, je jižní Morava.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz