Rozhádané cestovky míří do jedné asociace

  3:03aktualizováno  3:03
České cestovní kanceláře ještě nikdy nebyly tak blízko tomu, aby vytvořily jednu silnou profesní organizaci. Silná asociace cestovek přitom může mít podstatně větší hlas při vytváření zákonů o cestovním ruchu a podmínek pro podnikání.
Až dosud jsou české cestovky sdruženy v několika různých uskupeních, jejichž představitelé si často nemohou přijít na jméno. Ilustrační foto

Až dosud jsou české cestovky sdruženy v několika různých uskupeních, jejichž představitelé si často nemohou přijít na jméno. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Až dosud jsou totiž čeští podnikatelé s dovolenými sdruženi v několika různých uskupeních, jejichž představitelé si často nemohou přijít na jméno. Řeč je především o Asociaci cestovních kanceláří (ACK) a Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

"Obě vyvíjejí podobné aktivity a uvítal bych jejich sloučení v jednu organizaci. Doposud bylo velmi složité spolupracovat ve stejné věci se dvěma partnery a již několikrát jsem apeloval na jejich sloučení, ve které pevně doufám," říká ředitel státní agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Obě asociace o sloučení několikrát debatovaly, nikdy se ale nedohodly. Tentokrát však má spojení silné zastánce, mezi které patří v ACK například hoteliér Viliam Sivek a zejména pak majitel cestovní kanceláře Eso Travel Tomáš Cikán.

Jeho firma je totiž současně i v konkurenční asociaci a Cikán je také čerstvě členem představenstva ACK. "Je to můj hlavní cíl, vytvořit jednu silnou organizaci. Pokud se mi to do roka nepovede, končím," uvedl Cikán. Podle něj je hloupost, aby byly na českém trhu dvě podobné asociace.

"Členové si sloučení dokážou představit, vedení ne," dodal Cikán. Oficiální prohlášení obou sdružení deklarují vůli ke spojení. "Považujeme za nezbytné vytvořit jednu společnou asociaci a jsme připraveni okamžitě zahájit o tom s AČCKA jednání. Je jen na ní, aby se vnitřně dohodla na formě spojení," uvedl mluvčí ACK Jan Papež.

Podle Tomia Okamury z konkurenční asociace by spojení jen uvítali. "Bylo by dobré, aby vznikl jeden silný subjekt, který vytvoří i silné povědomí o cestovním ruchu a bude také organizací pro ochranu klientů," uvedl Okamura. Nicméně v posledním dopise napsal prezident AČCKA Roman Škrabánek konkurenci, že "momentálně není nejvhodnější doba k dalšímu jednání".

Původně největším profesním sdružením byla ACK, v jejímž čele v devadesátých letech stáli i představitelé padlých cestovek typu Travela nebo East-West Travel. Proto vznikla původně "malá" AČCKA, která se postupně stala počtem členů větší a díky extrémní mediální aktivitě svého viceprezidenta Tomia Okamury i na veřejnosti známější.

I když mají obě asociace na většinu problémů v cestovním ruchu podobné názory, někdy se jejich náhled na byznys silně liší. Například starší sdružení napadlo rivala za informování o komplikacích před sezonou v Chorvatsku. Okamura prý problém zbytečně nafouknul.

Ve hře jsou teď dvě varianty. Buď dojde ke sloučení v jednu, což by znamenalo dohodu, že jedna z asociací dobrovolně skončí, nebo je vzhledem k neshodě některých představitelů možné, že z jedné přejde většina členů do druhé a původní postupně zanikne.

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Najdete na iDNES.cz