Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhlasovému vysílání bude na Vánoce přesně sto let

  10:34aktualizováno  10:34
Je to přesně sto let, kdy se z rozhlasového éteru začal poprvé linout lidský hlas. Do té doby šlo na přijímačích naladit pouze pípání Morseovy abecedy. Za první mluvené slovo v rádiu vděčí lidstvo kanadskému fyzikovi Reginaldu Aubreymu Fessendenovi.
Mluvené slovo se z radia line už sto let.

Mluvené slovo se z radia line už sto let. | foto: Profimedia.cz

Ten právě před 100 lety, na Štědrý den roku 1906, odvysílal historicky první rozhlasový pořad. Byl to asi jeden z nejzajímavějších vánočních dárků, které kdy lidstvo dostalo.

Zaměstnanci ovocnářské společnosti United Fruit, plavící se toho večera na lodích v Atlantiku při pobřeží Nové Anglie, nemohli uvěřit svým uším: z jejich přijímačů, které do té doby vydávaly pouze šum a pípání, najednou zazněl mužský hlas.

Skoro tak, jakoby někdo mluvil ve vedlejší místnosti. Následovala hra na housle, čtení z bible, ozval se i fonograf přehrávající Händela.

Vše včetně úvodního slova zajistil sám Fessenden, vysílající z Brant Rocku ve státě Massachusetts (někdy se tvrdí, že se zapojila i jeho manželka, jindy, že jí na poslední chvíli selhal trémou hlas). Svým pokusem, o jehož úspěšnosti se přesvědčil mimo jiné díky nadšeným odezvám ze strany prvních rozhlasových posluchačů, Fessenden dokázal, že bezdrátový telegraf může přenášet kromě kódovaných signálů i hudbu a slova.

Potvrdil tak výsledky svých prvních pokusů, které provedl již o několik let dříve.

Na počátku Fessendenova zásadního objevu bylo pečlivé pozorování přírody, kterému se díky svému strýci Cortezovi, učiteli fyziky, věnoval od mladých let.

Zkuste to bez drátů...!
Traduje se, že jej obzvlášť zaujalo vznikání kruhových vln po hození kamene do vody a šíření zvuku hromu. Když mu strýc vyprávěl o tom, jak se účastnil jedné z prvních demonstrací Bellova telefonu, zeptal se prý tehdy desetiletý Reginald: "Na co potřebují dráty?" Hrom je přeci na dálku slyšet také bez nich.

Tak jednoduché to ovšem nebylo - bylo třeba ještě vyřešit několik velmi podstatných technických detailů - jak zvuk ve vzduchu nasměrovat a šířit, jak generovat a modulovat nepřetržité vysílání vln, či jak zesílit tón v přijímači. Hledání odpovědí na tyto otázky pak vydalo na desetiletí pečlivého výzkumu.

Přesto dnes zůstává nedoceněný - jeho jméno na rozdíl od oficiálního "otce rádia" Gugliema Marconiho zpravidla neplní odstavce ve vědeckých encyklopediích, nenamáhá paměť školních dítek a nefiguruje ani na seznamu laureátů Nobelovy ceny. V zapomnění Fessenden upadl zejména proto, že ze svých objevů nikdy nedokázal vytěžit slávu ani peníze - jako mnoho jiných géniů byl zkrátka mizerným byznysmenem.

Jeho život byl jedním dlouhým, nepříliš úspěšným sporem s obchodními partnery a bojem o uznání jeho přínosu k vědeckému pokroku lidstva. Zemřel téměř bez zájmu veřejnosti v roce 1932 na Bermudách, kde trávil poslední roky svého života.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Alkohol (ilustrační foto)

V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz