Rozhodnuto: Eurozóna do Irska napumpuje desítky miliard eur

  20:14aktualizováno  21:46
Eurozóna a Mezinárodní měnový fond se dohodly na pomoci Irsku. Za tři roky do země napumpují miliardy eur, přesnou částku ale zatím zástupci eurozóny neuvedli. Podle posledních informací by ale neměla přesáhnout 100 miliard eur. Finance chtějí ministři čerpat ze záchranného fondu eurozóny.
Irsko má v současné době deficit kolem 19 miliard eur. Ilustrační foto.

Irsko má v současné době deficit kolem 19 miliard eur. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Schválení pomoci potvrdil agentuře Reuters slovenský ministr financí Ivan Mikloš. Částku neupřesnil, ale podle něj by měla směřovat ze záchranného fondu eurozóny, do nějž se již v minulosti země platící eurem zavázaly přispět 440 miliardami eur.

"Irsko požádalo o pomoc z ESFS (záchranný fond eurozóny) a Slovensko se připojilo k dalším partnerům z eurozóny a odsouhlasilo to," řekl s tím, že Bratislava vznesla některé připomínky k existenci podobného mechanismu.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn později upřesnil, že o přesné výši pomoci se bude ještě jednat, rozhodnutí má padnout na konci listopadu.

Ministři eurozóny se o pomoci Irsku radí prostřednictvím telekonference. Zasedli k ní poté, co se Irsko stalo druhou zemí, která požádala o záchranný úvěr.

Výše pomoci je zatím nejasná

Krátce předtím uvedlo britské ministerstvo financí, že je připraveno Irsku pomoci a poskytnout mu půjčku. Její výši ale úřad neupřesnil. Velká Británie není členem eurozóny, uvedla však, že je v jejím zájmu, aby dobře fungovala celá irská ekonomika i její bankovní sektor.

Zatím stále není jasné, v jaké výši Irsko pomoc dostane. Ministr financí Brian Lenihan hovoří o desítkách miliard eur, různé zdroje ale spekulují o částkách, které se pohybují od 45 miliard až asi do 120 miliard eur. Sky News za reálné pásmo označuje 80 až 110 miliard eur (od 1,9 až 2,7 bilionu korun). To je víc, než se původně čekalo.

Pomoc Irsku by měla být poskytnuta částečně ve formě úvěrů a částečně ve formě garancí za úvěry. Bude k tomu využit právě evropský stabilizační fond, který vznikl letos na jaře v reakci na problémy Řecka. Na jeho záchranu EU a MMF vynaložily kolem 110 miliard eur (kolem 2,7 bilionu korun), které může země čerpat v příštích třech letech.

Banky se bez pomoci neobejdou

Irský ministr Lenihan už dříve připustil, že stav irských bank se zhoršil natolik, že největší finanční domy už se neobejdou bez vytrvalého přísunu peněz od Evropské centrální banky (ECB). "Banky jsou dobře financovány v rámci Eurosystému, ale nemohou v tomto stavu setrvat věčně," přiznal ministr.

Upozornil také, že Irsko má v současné době deficit kolem 19 miliard eur, tedy zhruba 470 miliard korun, který si při současných nákladech na obsluhu dluhu už nemůže dovolit financovat.

Irsko potřebuje snížit deficit tak, aby se vešlo do limitu, který povolují pravidla eurozóny. Ta předpokládají, že deficit může být pouze do tří procent hrubého domácího produktu. Na tuto úroveň se chce Irsko dostat do roku 2014. V letošním roce má deficit vystoupit až na 32 procent HDP, což bude rekord v moderní evropské historii.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Svatomartinské po francouzsku. V Lyonu narazili sudy Beaujolais Nouveau

Oficiální otevření sudů s letošním ročníkem vína Beaujolais Nouveau ve...

Svatomartinským vínem listopadové oslavy nekončí. Čtvrtkem totiž započal prodej známého francouzského mladého vína...

Mexičané chrání svou pálenku, Muskova Teslaquila se setkala s odporem

Elon Musk

Plány Elona Muska na výrobu alkoholického nápoje značky Teslaquila narážejí. Podle mexických regulátorů tento název až...

IKEA chce čistit vzduch skupováním indické slámy. Ta by jinak shořela

Švédský nábytkářský řetězec IKEA otevírá v Indii první prodejnu.

Švédský nábytkářský řetězec IKEA hodlá využít rýžovou slámu při výrobě předmětů pro domácnosti. Kupovat ji chce od...

Najdete na iDNES.cz