Věra Jourová

Věra Jourová | foto: Dan Materna, MAFRA

Chceme, aby ženy mohly po mateřské dřív do práce, říká Jourová

  • 325
České ministerstvo práce a sociálních věcí chce matkám malých dětí usnadnit návrat do práce a motivovat je pro tuto volbu. Podobné kroky se ale také připravují na evropské úrovni, řekla iDNES.cz eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu a práva spotřebitelů, rovnost žen a mužů Věra Jourová.

České ministerstvo v Koncepci rodinné politiky navrhuje muže více zapojit do péče o malé děti – pomocí sedmidenní otcovské dovolené a finančního tříměsíčního bonusu za vystřídání rodičů na rodičovské. Chce také zkomplikovat firmám možnost odmítnout žádost (nejen) rodičů o částečný úvazek. A pro firmy s více než 50 zaměstnanci navrhuje povinnost zveřejňování průměrných platů mužů a žen na stejných pozicích ve firmách.

Do jaké míry jsou ta opatření v souladu s tím, co připravujete na evropské úrovni?
K povinnému zveřejňování jsme dávali doporučení už v roce 2014, mělo by se vědět, jak jsou určité profese odměňovány. Jakou formou by to firma zveřejňovala, neurčujeme, například ve výroční zprávě. Doporučili jsme větší transparentnost a větší možnost pro zaměstnance zjistit si, v jaké jsou platové hladině v porovnání s jinými kvalifikačními skupinami.

Když se žena dozví, že muž za stejnou práci bere víc, jak může dosáhnout dorovnání svého platu?
V českých podmínkách by se měla obrátit na odbory nebo na inspektorát práce. Protože to je jasná diskriminace zakázaná zákonem.

Umím si nicméně představit, že firmy budou vymýšlet speciální pozice pro muže, aby se porovnání s ženami na stejných pozicích vyhnuly...
Záleží, jak si to stát nastaví, jako princip to vidím ráda. Na druhou stranu uznávám, že transparentnost je fajn, ale nemůže přinést velký skok. Ke snížení rozdílu mezi platy mužů a žen jsou zapotřebí ještě další věci.

PŘEHLEDNĚ: Jak vypadá „rodinná revoluce“ z pera ministryně Marksové

Ve veřejné správě existuje řada profesí, které zastávají téměř výhradně ženy – učitelky, zdravotní sestry, sociální úřednice. Ty jsou podle odborníků dlouhodobě podhodnocené. Jenže u těchto profesí nastavuje platy tabulkou stát.
Je tu faktor stereotypního nižšího odměňování typicky ženských povolání. Samozřejmě by se tyto platy měly řešit, dávali jsme Česku doporučení, aby se zvýšila prestiž učitelského povolání – včetně zvýšení platů. Ministerstvo školství se o to snaží. Je to na politickém rozhodnutí dané země, do toho Evropa nemůže vstupovat.

Jak se stavíte k většímu tlaku na firmy, aby vyhověly žádostem o částečné úvazky? Odmítnutí z „vážných provozních důvodů“ budou muset nově písemně odůvodnit.
Budeme v rámci EU navrhovat právo požádat o částečný úvazek a zaměstnavatel by měl přihlédnout ke svým možnostem. Je pravda, že to právo už dnes je, ale díváme se na to z hlediska zaměstnavatelů, aby je to příliš nezatížilo. Pokud by si ve stejnou dobu požádal větší počet zaměstnanců, tak to samozřejmě může velmi zasáhnout do podnikání firmy.

Jak nahlížíte na zavedení otcovské a střídacího bonusu?
To budu navrhovat, ale je to pod limitem návrhu českého ministerstva, Česko je v sociálním systému napřed a musím zohlednit možnosti v západních a jižních státech.

Jak to myslíte, že jsme tu napřed proti západním zemím?
Mám na mysli návrh ministerstva na sedmidenní otcovskou dovolenou, v některých zemích je třeba jen jeden den nebo vůbec žádná. Něco jako střídací bonus bych chtěla také zavést – aby si pracující rodiče mohli vybrat, kolik si který z nich rodičovské dovolené vybere a kdy. Chceme podmínky udělat co nejvolnější, aby to vyhovovalo každé rodině.

Český návrh je koncipován jako volno k rodičovské navíc – tři měsíce, pokud muž zůstane s dítětem doma. Ve Skandinávii, odkud model pochází, je to nastaveno tak, že se naopak rodičovská o nějakou část krátí, pokud se muž nezapojí. Jak to vidíte vy?
Chceme rodičovskou dovolenou jako neutrální, jak si to budou chtít vybrat, bude na nich, a zároveň navrhujeme, aby tam zůstal bonusový nepřenositelný jeden měsíc, který mohou využít jen muži. A když to nevyužijí, tak to propadá. To už koneckonců ve směrnici z roku 2010 je.

Zmínila jste, že podobná opatření, jaké chystá české ministerstvo práce, chcete zavést ve směrnici. Kdy?
Konkrétní opatření zatím intenzivně konzultujeme v rámci připravovaného balíčku pro rodinu. Chceme v něm odbourat bariéry pro ženy, aby mohly jít do práce, stejně tak bariéry pro muže, aby mohli zůstat doma, když budou chtít. Neonový nadpis nad tím balíčkem bude „větší flexibilita a větší možnost volby“. Návrh směrnice budu předkládat na jaře příštího roku.

Křišťálová Lupa 2016