Kvůli legu jsem zkoumal polární led i hasiče, říká designér

  5:00aktualizováno  5:00
Hlavní designér stavebnice LEGO City Andrew Coghill má pro mnoho lidí práci snů. V kanceláři skládá kostky a díky vývoji se podíval do džungle i na polární kruh. Když je zrovna doma, zakopává o kostky a utíká před nimi montovat do garáže motocykly nebo jízdní kola.

Hlavní designér LEGO City Andrew Coghill si s kostkami dánského výrobce hraje od malička. Teď má práci snů. | foto: LEGO Group

Řada City je jednou z nejstarších, které LEGO vyrábí. Jak si prodejně stojí?
To bohužel nemohu komentovat. Ano, řada City má velmi dlouhou historii. Oslavujeme jí třeba hasičská auta, ale hledáme i jiné motivy. Novou stavebnicí je například nemocnice, kterou jsme nedávno dokončili. V designu myslíme na to, že chceme dětem zprostředkovat zážitek z hraní, nabídnout jim něco skutečně vzrušujícího. Může to být auto, budova nebo prvky krajiny.

Vaší strategií je prodávat novinky jen po určitou dobu. Podle čeho se rozhodujete, jak dlouho budou na trhu?
Nemůžu mluvit o strategiích, novinky v produktové řadě přinášíme každý rok. Snažíme se zprostředkovat hru na role. Skvělým příkladem je třeba LEGO s motivy policie. Pro děti je vzrušující čelit konfliktu mezi policisty a zloději.

Čím jste při designu limitován? Třeba počtem nových kostek, které smíte použít?
Omezující mohou být například i nové prvky lega, které nejsou v nabídce, ale pro nové sety většinou nové kostky potřebujeme. To si vyžádal třeba design nejnovějšího vlaku City, který je navíc možný ovládat i z tabletu. K designu přistupujeme různě. Vytváříme skici modelů, ale také pracujeme s kostkami, hrajeme si, skládáme je dohromady a s designéry se bavíme o tom, jak by model měl vypadat, jak by měl být veliký, co se k sobě nehodí apod. Také je důležité, aby pro děti bylo snadné stavebnici složit. Ve finále zapojujeme do hry děti, abychom se ujistili, že je stavebnice přesně taková, jakou jí chtějí mít.

V práci vysypete krabici kostek na koberec a hrajete si, nebo je design spíš o práci s počítačem?
Máme několik počítačových programů, kde si můžete stavebnici namodelovat a pomáhají vám v designu. Nejúžasnější věcí ale na této práci je, že každý designér si může vybrat vlastní způsob, jak model navrhne. Takže si v pracovní době vlastně můžete hrát s kostkami a zároveň tak mít jistotu, že je model například ve správném měřítku.

Fotogalerie

Jaké sety patří k nejúspěšnějším?
Snažíme se nabídnout celou škálu modelů. Dlouhodobě to jsou policejní stanice, hasiči nebo vlaky. Ale hledáme inspiraci i mimo město. V posledních letech přicházíme například se stavebnicemi s polární tematikou. Vydali jsme se kvůli tomu do arktické oblasti, kde jsme objevovali kouzlo ledu, nebo do hlubin moře. Byli jsme i v džungli, studovat hady a další zvířata, což bylo úžasné.

Takže jako designéři hodně cestujete?
Nepodívali jsme se zatím do vesmíru. Ale jako designéři hledáme inspiraci a tato místa navštěvujeme. Byli jsme například v zařízení pro výcvik požárníků, kde jsme celý den zakládali a hasili ohně a učili se, jak fungují hasičské stroje a vybavení. Detaily z praxe potom přenášíme do vývoje stavebnic.

Vypadá to jako práce snů.
Ano, je to úžasné. Je tu skvělý kolektiv a lidé jsou tu velmi oddaní své práci. Spolupracujeme v rámci širokého týmu designérů, kde má každý trochu jiné schopnosti a nápady, které tu spojujeme dohromady.

Jak dlouho jste usiloval o tuto práci?
Tři roky jsem studoval produktový design na University of Plymouth ve Velké Británii. Hned poté jsem zažádal o práci v LEGO. Hodně mi pomohlo zaměření na design. Myslím, že pokud se rád bavíte, jste zvědavý, ctižádostivý a máte dobré nápady, máte pro to dobré předpoklady. Už jako dítě jsem si hodně hrál se stavebnicí LEGO. Dokola jsem stavěl hasičská auta z červených a bílých kostek. Později jsem si hrát přestal, ale na univerzitě jsem se k němu vrátil. Dnes o kostky stále zakopávám, i když přijdu z práce domů.

A co děláte, když chcete vypnout?
Občas je to nutné. Ve volném čase stavím motocykly a jízdní kola.

Kolik lidí je za vývojem LEGO City?

Máme tým deseti designerů. Zabývají se vymýšlením modelů, ale také tvorbou návodů a grafických detailů. Dalších lidé zajišťují propojení například s výrobou nebo manažerské funkce.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Česká mise v Šanghaji: dohody v Číně uzavře PPF i průmyslník Strnad

Panorama Pudongu v roce 2013

Při pohledu na prezidenta Miloše Zemana hrajícího na piano by se mohlo zdát, že česká delegace přijela do Šanghaje za...

Od větrníků přes naftu až ke kotelně. ČEZ investuje ve velkém

ČEZ má v Německu také větrníky, aktuálně s instalovaným výkonem 133 megawatt....

Společnost na výrobu syntetických paliv nebo topení pomocí datového centra. To je jen několik z řady projektů, do...

ČEZ vydělal za tři čtvrtletí 9,1 miliardy. Meziročně o téměř polovinu méně

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1...

Najdete na iDNES.cz