Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový šéf celníků: Daňové podvody budeme vyšetřovat sami, jako policie

  18:38aktualizováno  18:38
Celní správě roste moc. Její čerstvě jmenovaný generální ředitel Milan Poulíček má za úkol připravit celníky na nové úkoly - od kontroly evidence tržeb, přes kontrolu hazardu až po chystanou pravomoc k vyšetřování daňových trestných činů.

Milan Poulíček | foto:  František Vlček, MAFRA

Do úřadu nastoupil plukovník Milan Poulíček na konci července. U celní správy dělá téměř nepřetržitě od roku 1987, naposledy dělal ředitele odboru na Generálním ředitelství cel. Loni odešel kvůli neshodě s nadřízenými na půl roku k finanční správě, dělat referenta do Pardubic. Na začátku léta se vrátil, aby se ucházel o místo ředitele a uspěl. Celní správa zaměstnávala ke konci června 5 421 lidí.

Bývalý šéf policejního Útvaru na odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se má stát náměstkem generálního ředitele pro pátrání. Velel by 600 lidí, přičemž další stovka se do útvaru pátrání má teprve přesunout. Jak to bude s výběrovým řízením?
Je vypsané od loňského prosince. Zatím se nikdo nepřihlásil, tak se lhůta prodlužovala. Šlachta teď žádá o zpětvzetí do ozbrojených složek státu a přesune se na celní úřad v Pardubicích na volné místo zástupce ředitele. Za určitých okolností je možné na takovou pozici přijmout člověka bez výběrového řízení. Pak si musí podat přihlášku do výběrového řízení na náměstka. K 1. listopadu by měl být někdo z uchazečů vybrán. Pokud by Šlachta neuspěl, může zůstat na celním úřadě v Pardubicích.

Celníci - konkrétně útvar pátrání - mají díky změně zákona od srpna větší moc než předtím. V čem?
Můžeme šetřit podezření na daňové úniky také v oblasti DPH mezi firmami na českém území. Dosud jsme mohli šetřit jen přeshraniční případy - například pokud zboží přišlo z Německa v rámci karuselového podvodu, prošlo Českou republikou a odešlo do Polska. U vnitrostátních podvodů záleželo na státním zástupci, zda nám spis ponechá nebo ho předá policii. To už neplatí, můžeme případ nechat a šetřit ho až do okamžiku zjištění trestného činu.

V čem je lepší, že takové případy DPH teď zůstanou celníkům?
Výhodou je pro nás znalost předpisů v dané oblasti a prověřování úkonů je pro nás rychlejší. Už dnes prověřujeme podezření v oblasti padělků, spotřebních daní, odpadů.

Už pár let se zvažuje, že by celní správa mohla také vyšetřovat zjištěné trestné činy a případy dotahovat až před soud. Zatím na to nedošlo. V jakém je to stadiu?
K tomu bude setkání s panem ministrem v této věci 23. srpna. Do roku 2018 bychom měli získat kompetence k šetření všech přímých daní, protože úniky na dani z příjmů často souvisejí právě s DPH. Následně bychom získali i kompetenci k vyšetřování a následně by případně vznikl i nějaký útvar vyšetřování.

Nepolezete tak policii do zelí?
Ne. Nestíháme prověřovat případy a některá řízení neběží dostatečně rychle - je to tím, že nemáme lidí tolik. A policie má také spisů dost. Pokud bychom se náhodou překrývali u nějakého případu, státní zástupce rozhodne o tom, kdo věc dodělá.

S policií úzce spolupracujete už dnes v rámci daňové Kobry. Jak to z vašeho pohledu funguje?
Vyměňujeme si informace - o tom, že konkrétní firma něco páchá, že má problémy, neplatí a dohodneme se s kolegy z finanční správy a policie, zda se na firmu podíváme.

Autor:


Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Jakou hypotéku nově získá žadatel s platem 23 tisíc čistého?

Ilustrační snímek

Strážci ekonomiky znovu šlápli na brzdu, pokud jde o hypoteční úvěry. Od října banky výrazněji zohlední příjmy žadatele...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Malí podnikatelé nebudou muset evidovat online. Nová koalice bránila EET

Ilustrační snímek

Podnikatelé, u nichž hotovostní platby nepřevýší 200 tisíc korun, by podle vlády nemuseli být připojeni k internetu a...

Další z rubriky

Bývalý Trumpův poradce Bannon vsadil na kryptoměny. Touží po vlastní

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon a někdejší...

Stephen Bannon, bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, má velké plány ve světě kryptoměn, které podle něj...

Krotitelé rozpočtu spustili web. Úřad radí politikům, jak zemi nepředlužit

Ilustrační snímek

Nový úřad na hlídání rozpočtu spustil internetové stránky. Úkolem ekonomů, kteří s ním spolupracují, je sledovat, jak...

Stát půjčí mladým rodinám na bydlení až dva miliony korun, schválila vláda

Ilustrační snímek

Stát půjčí mladým rodinám do 36 let na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení až dva miliony korun. Úroková sazba...

Najdete na iDNES.cz